שתף קטע נבחר

בחירות ביום ב'? הקרב על תאריך הבחירות

כחול לבן רוצים להקדים, בליכוד מעדיפים לדחות, ובשל כמה סיבות שונות ומשונות ייתכן שהבחירות יתקיימו דווקא ביום שני - 2 או 16 במרץ. אם ייבחר התאריך המוקדם יותר, יהיה צורך להגיש הצעת חוק פרטית ולאשר את התאריך בארבע קריאות - כל זה עד יום רביעי בחצות

Archive  (Photo: Reuters )
(Photo: Reuters )
 

בעוד שלושה ימים בלבד הכנסת צפויה להתפזר באופן אוטומטי אך בקרב סיעות הבית עדיין אין הסכמה כללית על תאריך ליום הבחירות. נכון לרגע זה, בשיחות המתקיימות בבלוק הימין כמו גם עם כחול לבן, עולים שני תאריכים אפשריים המשנים את יום ההצבעה המסורתי ומעבירים אותו מיום שלישי ליום שני בשבוע. בשל אילוצים שונים נבחנים כעת שני מועדים, האחד: 2 במרץ, והשני ב-16 במרץ. בצהריים (ב') תתכנס הוועדה המסדרת כדי לדון בתאריכים.

 

בכנסת התעורר אתמול ויכוח סוער אם להקדים או לאחר את תאריך הבחירות מסיבות שונות ומשונות. בליכוד ובבלוק הימין מסמנים בעדיפות גבוהה את התאריכים הרחוקים יותר אולם בכחול לבן הודיעו שיפעלו לייצר בחירות בזמן הקצר ביותר האפשרי. בשל כך בין היתר עדיין מתקיימים הדיונים.

  (צילום: רועי עידן, איתמר אייכנר)
גנץ ונתניהו. כחול לבן רוצים להקדים, הליכוד לדחות(צילום: רועי עידן, איתמר אייכנר)

על פי החוק, הבחירות אמורות להתקיים ב-10 במרץ 2020, אך בשל העובדה שבתאריך זה חל חג הפורים הוחלט לנסות ולהזיז את יום הבוחר לתאריך אחר.

 

התאריך החדש שסומן, 17.3, בעייתי עבור יהדות התורה, מכיוון שהוא נופל על יום מותו של הרב אלימלך מליז'נסק, מראשי תנועת החסידות, וחלק ממצביעי המפלגה נוסעים להילולה בקברו שבפולין. בשל כך הם עשויים להתנגד גם ל-16.3 והודיעו כי יש לוודא קודם לכן אם אנשי החסידות יחזרו לארץ בזמן כדי להצביע.

 

חברי המפלגות מעדיפים שלא לבחור גם ב-3.3.2020, מכיוון שאז יצוין יום הזיכרון לחללים שמקום קבורתם אינו נודע, ונציגי המשפחות ביקשו להימנע מלקיים את הבחירות ביום הזה.

 

אם ייבחר המועד הקצר מבין שתי האפשרויות המסומנות כרגע (2.3) יהיה צורך להגיש הצעת חוק פרטית ולאשר את התאריך בארבע קריאות. הקדמת מועד הבחירות ושינוי היום המעוגן בחוק משלישי לשני, מצריכה כאמור שינוי של חוק יסוד הממשלה והצבעה ברוב של 61.

 

 

 

אתמול נפגשו יו"ר סיעת כחול לבן בכנסת ח"כ אבי ניסנקורן ויו"ר צוות המשא ומתן של הליכוד השר יריב לוין כדי לנסות ולהגיע להבנות על תאריך מוסכם לקיום הבחירות, אך עדיין לא הגיעו להסכמה סופית כאמור. ההערכה היא כי ניסנקורן ולוין יצליחו להגיע לתאריך מוסכם שיהיה פשרה בין ה"מוקדם" של כחול לבן לבין ה"מאוחר" של הליכוד.

 

בראיון אתמול לאולפן ynet הדגיש ניסנקורן כי ימשיך בניסיונות להגיע לפשרה עם הליכוד עד למועד האחרון, זאת חרף המבוי הסתום בין הצדדים כרגע. ניסנקורן חזר על דבריו של יו"ר מפלגתו בני גנץ בנוגע לאחריות הליכוד בקיום מערכת בחירות שלישית: "נמשיך במאמצים עד רביעי בלילה. גנץ בא בראש פתוח, לשמוע ולהשמיע. נתניהו לא זז מהבלוק ומנושא החסינות. יש תחושה שכל מה שהוא עושה זה קמפיין בחירות".

 


פורסם לראשונה 08/12/2019 23:48

 

השתתפו בהכנת הידיעה: אטילה שומפלבי ואלכסנדרה לוקש
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מתי ייערכו הבחירות?
צילום: רויטרס
מומלצים