שתף קטע נבחר

הליכוד וכחול לבן הסכימו: אם הכנסת תתפזר, הבחירות יתקיימו ב-2 במרץ

אם עד רביעי בחצות לא יתרחש מפנה דרמטי, ישראל תלך לבחירות ביום שני, 2 במרץ. כך החליטו נציגי הליכוד וכחול לבן. יו"ר הכנסת: החוק יחוקק בשלוש קריאות ביום רביעי

בחירות 2020 מתקרבות: אם עד רביעי בחצות לא יתרחש מפנה דרמטי, ישראל תלך לבחירות ביום שני, 2 במרץ. כך החליטו הבוקר (יום ב') נציגי הליכוד וכחול לבן.

 

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הודיע בצהריים בישיבת נשיאות הכנסת כי אם לא יימנעו בחירות נוספות, הכנסת תחוקק ביום רביעי הקרוב בשלוש קריאות את החוק שיקבע את הקדמת תאריך הבחירות ל-2 במרץ: "גם כאשר נראה שאפסו הסיכויים למנוע את הבחירות המיותרות והיקרות האלו, לא נתחיל את הליך החקיקה לפני יום רביעי, על מנת לאפשר לראשי המפלגות להתעשת בדקה ה-90, רגע לפני שיהיה מאוחר מדי".

פתקים בקלפי בחירות סבב ב' (צילום: יואב דודקביץ')
בדרך לבחירות שלישיות? (צילום: יואב דודקביץ')
 

הוועדה המסדרת התכנסה בצהריים מאחר שלא הוקמה ממשלה אחרי הבחירות לכנסת ה-22 ולא הוקמה ועדת כנסת. הבוקר החלו במפלגות לקיים התייעצויות עם היועץ המשפטי לכנסת עו"ד איל ינון על מנת שינחה כיצד להביא את החקיקה. כך או כך מדובר בהליך מהיר שיובא בהסכמה ויסתיים לכל המאוחר ביום רביעי בחצות.

 

יו"ר סיעת כחול לבן, ח"כ אבי ניסנקורן, אמר: "כחול לבן תעשה כל מאמץ, עד לרגע האחרון, למנוע בחירות נוספות ומיותרות למדינת ישראל. כפי שהבטחנו לציבור, אם נתניהו ימנע הקמת ממשלת אחדות וניאלץ לפזר את הכנסת, נקיים מערכת בחירות קצרה ככל שניתן. אני שמח שבליכוד ובשאר סיעות הבית הסכימו להתגייס למהלך הזה".

 

 

ביום שישי סימן היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, את 3 במרץ כתאריך הבחירות המועדף במקרה שבו הכנסת תתפזר. הוא אמר כי "ישראל נמצאת במשבר פוליטי, ממשלי חוקתי עמוק, כמוהו כנראה לא היה, ספק אם אנחנו רואים את המוצא ממנו".

 

"בכל אופן, הדבר הזה מחייב כמובן תיקוני חקיקה בתחום המימון, הקופות ריקות של המפלגות. הרבה מאוד כסף שנשפך על הבחירות הקודמות ירד לטמיון, גם קופת ועדת הבחירות ריקה, גם קופת המפלגות ריקה", אמר.

 

בצד ההיערכות לבחירות, אומר היועץ המשפטי לכנסת כי יש להיערך גם למצב של כינון ממשלת אחדות: "אנו לא יכולים להיות רגועים שמא בכל זאת ביום רביעי ב-23:59 נקבל טלפון שיש ממשלת אחדות. וממשלת אחדות תחייב כנראה תיקוני חקיקה במהלך השבועיים שבהם יינתן למי שתינתן הזכות להרכיב ממשלה ואז אנו צריכים להתכונן למצב של עיגון הרוטציה בחוק היסוד, דבר שלא קיים כיום, עיגון מוסד ממלא מקום ראש הממשלה, מתווה הנבצרות של הנשיא, כל אלו מחייבים אותנו לעשות הכנות מרובות. אנו לא יכולים להרשות לעצמנו כגורמי המקצוע הכמעט יחידים בשטח בזירה עצמה להגיע לדברים האלה לא מוכנים, כי הם קורים מהרגע להרגע בהתראות קצרות ביותר".

 

מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, עו"ד אורלי עדס, התריעה בשבוע שעבר מפני מחסור חמור בציוד ובכוח אדם לקראת האפשרות של בחירות שלישיות. בתדרוך בנושא שלבי ההתארגנות והאתגרים שאיתם תידרש להתמודד אמרה: "אין לנו מטות, משרדים, ציוד, המחסנים התרוקנו לחלוטין. זה המצב הנוכחי".

 

מנכ"לית הוועדה תיארה את המחסור החמור בכוח אדם שעימו עליה להתמודד: "זה אולי יישמע דרמטי אבל כדי להמחיש תנסו לשוות לעצמכם מצב שכל צה"ל כולל רק את המטכ"ל, אין בסיסים, אין חיילי חובה, אין חטיבות, אין תחמושת - ואומרים לרמטכ"ל היום אתה יוצא למלחמה. אין לנו אנשים, ועדת הבחירות היא צוות קטנצ'יק, 30 עובדים, ביום הבחירות אנחנו מגיעים ל-45 אלף עובדים. אנחנו צריכים לגייס את העובדים והם צריכים עד ליום ה-70 לפני הבחירות לבדוק פיזית 11 אלף מקומות שישמשו להצבת קלפי".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ'
חוזרים לקלפי במרץ?
צילום: יואב דודקביץ'
מומלצים