שתף קטע נבחר

אור ירוק לתכנון מבנה שגרירות ארה"ב בירושלים

בפגישה בלשכת ראש העיר משה ליאון, שבה השתתפו נציגי מחלקת המדינה האמריקנית, סוכם להתחיל בתכנון הקמתו של משכן הנציגות בשכונת תלפיות

במשך שלושה עשורים עמד ריק מתחם אלנבי בשכונת תלפיות בירושלים. הממשל האמריקאי חכר את השטח עבור הקמת שגרירות עתידית, אך כשהמהלך ההיסטורי של העברת הנציגות מתל אביב יצא לפועל, הצעד הראשון היה לשדרג את הקונסוליה בשכונת ארנונה הסמוכה. אתמול (שני) התקיימה בלשכת ראש העיר ירושלים, משה ליאון, פגישה עם נציגי מחלקת המדינה האמריקאית, שבה סוכם על התחלה של תכנון השגרירות האמריקאית בשטח המיועד לה.

תכנית הקמת שגירירות אמריקאית ארה
מתחם אלנבי, שבו אמורה להיבנות שגרירות ארה"ב

 

 

בפגישה השתתפו בין היתר המשנה לראש העיר פלר חסן-נחום, נציגי מחלקת המדינה אדיסון טד דיוויס וטומס ג' קוונזו, וצוות השגרירות המקומי המלווה את הליך הקמת השגרירות האמריקאית בבירה. ראש העיר ליאון נתן גיבוי מלא ואישר את קיומו של "מסלול ירוק" פנים-עירוני לצורך תכנון ורישוי מבנה השגרירות. האמריקאים ביקשו להזיז את תחנת הרכבת הקלה המיועדת להיבנות ברחוב דרך חברון במספר מטרים, כפי שדורש השירות החשאי, וליאון הבטיח לסייע.

 

המגרש קיבל את שמו בגלל מחנה אלנבי הבריטי. בשנת 1988, בסוף תקופת כהונתו של הנשיא רונלד רייגן, חכרה ארצות הברית את השטח מממשלת ישראל לתקופה של 99 שנה, במטרה להקים את השגרירות. בגלל ייעוד הקרקע יש הגבלת בנייה של עד 21 מטר ברדיוס הקרוב לשגרירות. באופן רשמי, התב"ע שייעדה את המקום לשטח דיפלומטי פגה, אך הגבלות הבנייה לגובה עדיין נשמרות.

משה ליאון עם נציג מחלקת המדינה האמריקאית טאד דיוויס הקמת שגרירות אמריקאית ירושלים ()
ליאון (משמאל) עם נציג מחלקת המדינה טד דיוויס
 

האמריקאים עדיין מתלבטים בין הקמת שגרירות חדשה על מגרש אלנבי ובין הרחבת מתחם השגרירות בארנונה, שהקמתו נתקלה בהתנגדות השכנים. המהלך גם ידרוש את פינויו של מלון דיפלומט, המשמש כמרכז קליטה לעולים. בחודשים הקרובים תתקבל ההחלטה הסופית בנוגע למיקום הסופי של השגרירות.

 

ליאון אמר: "השגרירות האמריקאית קיבלה אור ירוק מעיריית ירושלים. תוך חצי שנה כבר נגיע לשלבים מתקדמים ובעזרת השם תוך כמה שנים בודדות נזכה לחנוך את מתחם הקבע בבירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המתחם שבו אמורה להיבנות השגרירות
מומלצים