שתף קטע נבחר

‏ראשי הרשויות בעוטף מחו בכנסת: "מציאות לא מוסרית"

דיון מיוחד שנערך בכנסת על חיזוק אזור קו העימות הדרומי נקטע על ידי ראשי הרשויות בעוטף עזה: "עוד תקציבים לא יפתרו את הבעיה. נדרשת פעולת חירום מיידית לשינוי המציאות באזור"

 

 

 

ראשי הרשויות בעוטף עזה מחו היום (ג') בדיון מיוחד שנערך בכנסת על חיזוק אזור קו העימות הדרומי. ראשי הרשויות הגיעו עם חולצות שעליהן נכתב "מציאות לא מוסרית" וקטעו את הדיון. "עוד תקציבים לא יפתרו את הבעיה. נדרשת פעולת חירום מיידית לשינוי המציאות באזור", הם אמרו.

 

"נבחרי הציבור איבדו את הלגיטימיות והמוסר כלפי אזרחיהם, תושבי עוטף עזה", אמרו ראשי הרשויות. "אנו דורשים ממשלת חירום לאומית שתפעל בכל כוחה כדי לממש את חובת המדינה כלפי אזרחיה: לשנות את המשוואה ולהחזיר את ההרתעה. להחזיר את הביטחון לאזרחי מדינת ישראל, תושבות ותושבי עוטף עזה".

דיון בכנסת בנושא: תוכנית לחיזוק שדרות והמועצות בעוטף עזה (צילום: מתן צורי)
"מציאות לא מוסרית". מחאת ראשי רשויות עוטף עזה בכנסת(צילום: מתן צורי)

אלון דוידי, ראש עיריית שדרות, אמר בדיון כי "הוכח פעם אחר פעם, כשמדינת ישראל רוצה, היא יכולה". לדבריו, "המדינה מתחלקת לשתיים: יש את העוטף, עם יותר מ-1,700 פניות למרכזי חוסן רק בשדרות, ויש את שאר המדינה. התושבים חיים במצב של מלחמה. אחרי 20 שנה של חיים במציאות הזו, אני חושב שזו מדיניות לא-מוסרית".

 

ח"כ אלון שוסטר (כחול לבן), בעבר ראש מועצת שער הנגב ותושב קיבוץ מפלסים שבעוטף, אמר כי "הנושא של חיזוק שדרות ועוטף עזה נמצא בקונצנזוס". שוסטר, שיזם את הדיון, הוסיף כי "המטרה שלנו היא להמשיך ולחזק את הרשויות כדי לאפשר להן ולתושבים לעמוד במשימה. אנו צריכים להכיר בכך שהמצב מורכב ואין לו תאריך תפוגה".

 

‏אילן וירצברגר, פסיכולוג מחוז דרום במשרד החינוך, אמר בדיון שקיים מחסור בכוח אדם בעוטף. "פסיכולוגים מועסקים בתנאי שכר לא הולמים", הוא הוסיף. ראש מועצת חוף אשקלון, איתמר רביבו, קרא: "לפני שעושים הסדרה עם טרוריסטים, בואו נעשה הסדרה בתוכנו".

people seek cover during missile attack (Photo: AP)
"חיים במצב של מלחמה". אנשים תופסים מחסה בזמן אזעקה בשדרות(Photo: AP)

חרף המצב הביטחוני, ולמרות שישנם הרבה מאוד פערים בין הבטחות הממשלה לקיומן, בוודאי בתקופה שאין ממשלה קבועה, דווקא נתון אחד מעודד מאוד נחשף היום במהלך הדיון. בשנים 2012 עד 2018 יישובי עוטף עזה ושדרות נמצאים במגמת צמיחה דמוגרפית מרשימה.

 

ביישובי עוטף עזה ושדרות נרשמה עלייה של כ-20% במספר התושבים החדשים. בשדרות חלה עלייה של 22.5%, וביישובי העוטף (במועצות האזוריות שער הנגב, חוף אשקלון, אשכול ושדות נגב) עלייה של 17.5%.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתן צורי
ראשי הרשויות בדיון בכנסת
צילום: מתן צורי
מומלצים