שתף קטע נבחר

"כמו בצ'רנוביל": סיפורי הגבורה מהר הגעש

בניו זילנד מעריכים ש-14 נהרגו באסון אתמול, 8 גופות עדיין מוטלות על "האי הלבן" וככל הנראה מכוסות באפר געשי. מבין העשרות שחולצו, הרוב סובלים מכוויות בכל חלקי גופם. רופאים בסירת דיג נחלצו לעזור, תיירים בספינה ראו את הניצולים קופצים למים. האם היה מחדל? רה"מ הבטיחה לחקור

 

 

בניו זילנד מתפרסמים היום (ג'), יממה לאחר האסון הקשה בהר הגעש שבו נהרגו לפי הערכות 14 איש, סיפורי גבורה של תיירים, רופאים וטייסים שסייעו לחלץ מ"האי הלבן" עשרות מטיילים ששהו באותו זמן על האי, כשרבים מהם סובלים מכוויות קשות בכל חלקי גופם. במקביל, ממשיכים לתהות במדינה אם לאסון קדם מחדל, לאור התרעה מוקדמת על פעילות געשית מוגברת באזור, וראש הממשלה ג'סיקה ארדרן אף הכריזה ש"חייבים לשאול את השאלות הללו, וחייבים לתת להן מענה".

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  

מניין ההרוגים הרשמי באסון עלה היום לשישה, אחרי שאחד הפצועים שפונו מהאי הלבן, או בשמו המאורי "וואקאארי", מת מפצעיו בבית חולים באוקלנד. הרשויות מעריכות ששמונה בני אדם נוספים, שמוגדרים אמנם רשמית נעדרים, נהרגו. "אני אומר בביטחון רב שאין על האי אף אדם ששרד", אמר מפקד המשטרה ג'ון טימס.

עשן התפרצות הר געש האי הלבן ניו זילנד (צילום: MICHAEL SCHADE / EPA)
"כמו צ'רנוביל". התפרצות הר הגעש(צילום: MICHAEL SCHADE / EPA)
 

הר הגעש
(צילום: AFP)

הר געש האי הלבן ב ניו זלינד התפרצות געשית (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

פעולות החילוץ טרם חודשו, כיוון שהפעילות הגעשית בהר נמשכת, והסוכנות הגיאולוגית-מדעית של ניו זילנד אף הזהירה כי ישנו סיכוי של 50% שתתרחש בזמן הקרוב התפרצות שנייה. בטיסות שנערכו מעל האי הלבן לא אותרו סימני חיים, וההערכה היא שגופות הנעדרים קבורות מתחת לשכבת האפר הכבדה שנפלטה מהר הגעש.

 

לפי המשטרה בניו זילנד, 47 איש היו על האי בעת ההתפרצות אתמול. 24 מהם הגיעו מאוסטרליה, תשעה מארה"ב, חמישה מניו זילנד, ארבעה מגרמניה, שניים מסין ומבריטניה ואחד ממלזיה. מהאי חולצו 36 איש, ולפי הרשויות, רובם סובלים מכוויות ביותר מ-70% מחלקי גופם. כאמור, אחד מאלו שחולצו מת היום מפצעים קשים אלו. הרשויות אמרו שפצועים נוספים עלולים למות בהמשך.

 

 

ג'סיקה ארדרן ראש ממשלת ניו זילנד עם אנשי הסיוע ש חילצו פצועים מ  האי הלבן הר געש התפרצות (צילום: EPA)
רה"מ ארדרן מחבקת את אחת המחלצות. "סיכנתם את עצמכם"(צילום: EPA)

ג'סיקה ארדרן ראש ממשלת ניו זילנד עם אנשי הסיוע ש חילצו פצועים מ  האי הלבן הר געש התפרצות (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

הבוקר, שעון ישראל, ראש הממשלה ארדרן שיבחה את פעילותם של טייסי ארבעה מסוקי חילוץ, שנחתו באי למרות התפרצות הר הגעש וסיכנו את חייהם. "הטייסים הללו קיבלו החלטה אמיצה ביותר תחת תנאים מסוכנים מאוד, במטרה להוציא אנשים החוצה", היא אמרה לכתבים. היא נפגשה עם המחלצים ובאופן שמזכיר מעט את הצורה שבה הגיבה לטבח המסגדים מוקדם יותר השנה, חיבקה את המחלצים.

 

נסו על נפשם – וקפצו למים

אחד מהם, הפרמדיק ראסל קלארק, הגיע לאי על גבי אחד מארבעת המסוקים שסייעו בחילוץ התיירים, אך הוא סיפר שלעיניו נגלה הרס מחריד, וכי הוא לא מצא ניצולים. בראיון לערוץ הטלוויזיה המקומי TVNZ הוא הוסיף שראה באזור מסוק שכנראה שהה על הקרקע בזמן ההתפרצות, ואשר היה מכוסה כולו באפר. "זה היה כמו... ראיתי את הסדרה 'צ'רנוביל' והכול היה פשוט מכוסה באפר". קלארק הוסיף: "אני רק יכול לדמיין מה זה היה עבור האנשים שהיו שם באותו זמן, לא היה להם לאן לברוח וזו בטח הייתה חוויה נוראית עבורם".

 

טייס אחר, ג'יימס טיילור, ששירת בעבר בצי המלכותי של ניו זילנד, סיפר כי הפצועים שהטיס לבית החולים סבלו מכוויות קשות ביותר. "הם היו מכוסים באפר", אמר ל"ניו זילנד הרלד". שני רופאים אינדונזיים ששטו באזור כחלק ממסע דיג, נחלצו גם הם לעזרת התיירים באי, וסיפקו להם שמיכות ועזרה רפואית ראשונה מערכה שהייתה בסירה השכורה. "הם עשו כל שביכולתם עד להגעת העזרה", אמר בעל הסירה לאחד מאתרי החדשות בניו זילנד.

הר געש האי הלבן ניו זילנד תמונת לוויין לפני  (צילום: AP)
(צילום: AP)

הר הגעש (צילום: ALLESSANDROKAUFFMANN   VIA REUTERS@)
(צילום: ALLESSANDROKAUFFMANN VIA REUTERS@)

ג'ף הופקינס, שבבעלותו ספינת תיירות ששטה באזור, סיפר כי גם היא התקרבה לחוף של האי, אחרי שנוסעיה הבחינו בניצולים קופצים אל תוך המים ונסים על נפשם. "אני לא חושב שהיה שם מישהו שלא סבל מכוויות קשות", הוא אמר.

 

אלינה מוארה הייתה על סירה שבדיוק עזבה את האי כשהתרחשה ההתפרצות, וסיפרה כי חזרה על עקבותיה. "חלק מהאנשים הרגישו קר מאוד", היא סיפרה לפי רשת BBC. "אני חושבת שזו הייתה תגובה לכוויות".

הר הגעש (צילום: SCH VIA REUTERS@)
(צילום: SCH VIA REUTERS@)

הר הגעש (צילום: SCH VIA REUTERS@)
(צילום: SCH VIA REUTERS@)

הר הגעש (צילום: SCH VIA REUTERS@)
(צילום: SCH VIA REUTERS@)

רבים מהקורבנות הם לפי הערכות אזרחי אוסטרליה. ראש ממשלת אוסטרליה, סקוט מוריסון, קרא לאזרחי המדינה להיערך לתרחיש "הנורא מכל". "זהו יום מאוד מאוד קשה עבור הרבה משפחות אוסטרליות שיקיריהן נקלעו לטרגדיה הנוראית הזו", הוא אמר לכתבים בסידני. במקביל, ממשלת מלזיה הודיעה כי אחד ההרוגים הוא אזרח שלה.

 

שאלות שמחייבות מענה

בינתיים, ממשיכים בניו זילנד לעסוק בשאלת המחדל האפשרי שקדם לאסון, לאור התרעה על פעילות מוגברת בהר הגעש בחודש שעבר. ראש הממשלה ארדרן התייחסה לכך בנאומה לפרלמנט, ואמרה כי היא מבטיחה לחקור את הסוגיה. "השאלות הללו חייבות להישאל, והן חייבות לקבל מענה", היא אמרה. יצוין כי במשטרת ניו זילנד מסרו היום כי פתחו בחקירה פלילית, אך בהמשך תיקנו את הודעתם ומסרו כי מדובר בחקירה לבירור נסיבות מקרי המוות הרבים, שאינה פלילית דווקא.

 

ההתרעה על הפעילות המוגברת בהר נעשתה בחודש שעבר על-ידי סוכנות GeoNet, סוכנות שעוקבת אחר פעילות וולקנית ורעידות אדמה בניו זילנד ונתמכת על-ידי הממשלה. היא עדכנה את חומרת ההתרעה ל-2 מתוך 5. אחרי האסון חומרת ההתרעה עודכנה ל-4. בהמשך ירדה ל-3.

ספינת התענוגות  The Ovation of the Seas דווח שרבים מהקורבנות ב התפרצות הר געש האי הלבן היו נוסעיה (צילום: EPA)
רבים מהקורבנות היו נוסעים בספינת התענוגות The Ovation of the Seas(צילום: EPA)

בראד סקוט, חוקר הרי געש, אמר שחומרת ההתרעה באי הלבן עולה ויורדת גם ללא התפרצויות. הוא אמר שבעבר לא היו לתיירים שביקרו באי בעיות יוצאות דופן. מנגד, ליוק ונדרקליוסן, חוקר הרי געש אחר מאוניברסיטת דרקסל, הביע פליאה מכך שהיו אתמול תיירים על האי. "המדענים ידעו טוב מאוד שהאי הלבן נכנס לשלב של פעילות מוגברת", הוא אמר.

 

ברשת CNN ציינו כי כל התיירים הובאו אל האי הלבן בבוקר של יום שני, שעון מקומי, על-ידי חברה שמפעילה את התיירות במקום. החברה, צוין בדיווח של רשת החדשות האמריקנית, לא הפרה את ההנחיות – לאור העובדה שההתרעה על פעילות געשית מוגברת הייתה נמוכה, כאמור רק 2 בסולם של 5 דרגות. שיין קורנין, חוקר הרי געש מאוניברסיטת אוקלנד, אמר שמערכות ההתרעה הקיימות עדיין לא מפותחות דיין כדי לנבא היטב התפרצויות געשיות. "עד שנצליח לשפר את מכשירי הניטור שלנו – ואת ההבנה שלנו לאיך פועלות המערכות הללו – אנחנו אולי צריכים לשקול מחדש את המשך הפעילות ליד לוע הר הגעש כפי שהיה עד כה".

 

האי הלבן נמצא בבעלות פרטית, ומהווה אתר תיירות פופולרי ביותר. בכל שנה מבקרים בו כ-10,000 איש. ההתפרצות הקטלנית האחרונה שלו הייתה ב-1914, כש-12 כורים נהרגו. הוא נמצא 50 ק"מ מהאי הצפוני בניו זילנד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ALLESSANDROKAUFFMANN   VIA REUTERS@
התפרצות הר הגעש "האי הלבן"
צילום: ALLESSANDROKAUFFMANN VIA REUTERS@
מומלצים