שתף קטע נבחר

גנץ: "תוותר על החסינות". נתניהו: "די לספינים"

יו"ר כחול לבן בקריאה של הרגע האחרון לראש הממשלה בנימין נתניהו: "אל תסתתר מאחורי החסינות הפרלמנטרית. עשה זאת כדי שנוכל למצוא פתרון ולהרכיב ממשלה". נתניהו: "לחדול מהספינים". מוקדם יותר הונחה הצעת החוק לפיזור הכנסת ה-22

 

 

יו"ר כחול לבן בני גנץ פרסם הערב (שלישי) סרטון שבו הוא קרא שוב לראש הממשלה בנימין נתניהו לוותר על החסינות על מנת להצליח להקים ממשלה לפני פקיעת המנדט.

"נתניהו, תודיע - כפי שהבטחת לפני הבחירות הקודמות - שלא תסתתר מאחורי החסינות הפרלמנטרית ותלך להגן על חפותך בבית המשפט", אמר גנץ למרות שהאפשרות שנתניהו יוותר על החסיות אינה מעשית בשלב זה. יש לך את הזכות המלאה להגן על עצמך, אבל אסור להפוך את הכנסת לעיר מקלט. עשה זאת כדי שנוכל למצוא פתרון ולהרכיב ממשלה".

 

חצי חיצ גנץ נתניהו  ()

רה"מ הגיב כעבור זמן קצר וקרא לגנץ "לחדול מהספינים", כדבריו. "אחרי 80 ימים הגיע הזמן שיום אחד, לטובת אזרחי מדינת ישראל, נשב ונדון ברצינות למען הקמת ממשלת אחדות רחבה, זה עדיין לא מאוחר", אמר רה"מ מבלי להתייחס לטענתו של גנץ.

 

מוקדם יותר חברי הכנסת אבי ניסנקורן, מכלוף מיקי זוהר, מאיר כהן, שלמה קרעי וצבי האוזר הגישו הצעת חוק לפיזור הכנסת ה-22, פחות משלושה חודשים לאחר השבעתה.

 

הצעת החוק קובעת כי הכנסת ה-22 תתפזר לפני גמר כהונתה ושהבחירות לכנסת ה-23 יתקיימו ביום ו' באדר התש"ף (2 במרץ 2020). הצעת החוק המיוחד תצטרך לעבור מחר אישור בשלוש קריאות במליאה ברוב של 61 ח"כים.

 

בדרך לבחירות (צילום: יואב דודקביץ') (צילום: יואב דודקביץ')
בדרך לבחירות(צילום: יואב דודקביץ')

ניסנקורן אמר כי "אלה לא הצעות החוק שקיוויתי להגיש כנבחר ציבור, ואני עדיין מקווה שנוכל להסיר אותן מחר לפני חצות כדי להכריז על הקמת ממשלת אחדות רחבה. אם הכנסת אכן תתפזר מחר, נצא למערכת בחירות קצרה ככל שניתן".

 

היועץ המשפטי לכנסת אמר כי יש להיערך גם למצב של כינון ממשלת אחדות: "אנו לא יכולים להיות רגועים שמא בכל זאת ביום רביעי ב-23:59 נקבל טלפון שיש ממשלת אחדות. וממשלת אחדות תחייב כנראה תיקוני חקיקה במהלך השבועיים שבהם יינתן למי שתינתן הזכות להרכיב ממשלה ואז אנו צריכים להתכונן למצב של עיגון הרוטציה בחוק היסוד, דבר שלא קיים כיום, עיגון מוסד ממלא מקום ראש הממשלה, מתווה הנבצרות של הנשיא, כל אלו מחייבים אותנו לעשות הכנות מרובות. אנו לא יכולים להרשות לעצמנו כגורמי המקצוע הכמעט יחידים בשטח בזירה עצמה להגיע לדברים האלה לא מוכנים, כי הם קורים מהרגע להרגע בהתראות קצרות ביותר". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
גנץ ונתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים