שתף קטע נבחר

הוועדה המסדרת אישרה לכנסת להצביע עוד היום על הקדמת הבחירות

הוועדה אישרה פטור מחובת הנחה להצעות החוק לפיזור הכנסת ולשינוי תאריך הבחירות, וכך אפשרה דיון מיידי בהן. אם לא יהיו הפתעות, הליך החקיקה יושלם עד הלילה ב-24:00. יו"ר הוועדה ניסנקורן ברקע עימותים בין חברי הכנסת: "קיוויתי שהיום יהיה ממלכתי"

 

 

 

הוועדה המסדרת של הכנסת אישרה הבוקר (יום ד') פטור מחובת הנחה להצעות החוק לפיזור הכנסת ולשינוי תאריך הבחירות פטור מחובת הנחה - וכך אפשרה דיון מיידי בהן. 19 מחברי הוועדה הצביעו בעד ורק ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו - נמנע. יו"ר הוועדה אבי ניסנקורן אמר בפתיחת הישיבה: "זה יום כואב לכנסת. ההחלטה לפזר עוד לא סופית אבל אנחנו חייבים להתחיל את התהליך".

 

ח"כ פורר ביקש בדיון להצביע גם על הצעת החוק של מפלגתו שקוראת לאפשר יום שבתון רק לאזרח שהגיע להצביע. יו"ר הוועדה ניסנקורן וח"כ מאיר כהן מכחול לבן הבהירו שלא יאפשרו את המהלך משום שאין הסכמה מלאה סביבו.

 

  

ניסנקורן הוסיף: "אף אחד לא מבקש לבטל את יום השבתון, אנשים לא יכולים ללכת לעבוד. לא צריך להעניש את הציבור על זה שהם נגררים להליך שלישי. אני חושב שהנושאים האלה ושל שיטת הבחירות יכולים לידון בצורה מעמיקה כשיש כנסת מתפקדת, שיש וועדות מתפקדות, לא עושים מחטפים במהלך הדרך שאף אחד לא יודע מה ההשלכות שלהם".

 

ח"כ מיקי זוהר תקף בדיון את חברי כחול לבן: "עצוב לי לראות מפלגה בישראל שמתעצמת משנאה לאדם אחד שקוראים לו בנימין נתניהו. לא מערכים או אידאולוגיה. אתם תכפישו ואנחנו נפנה לציבור ונבקש שיכריע". ח"כ אחמד טיבי ענה לזוהר: "תמיד אמרתי שיש לך חוש הומור".

 

לאחר שמליאת הכנסת, שצפוייה להתכנס בשעה 11:00, תאשר את הצעות החוק בקריאה טרומית, הוועדה המסדרת תקים ועדה מיוחדת שמטרתה היא לדון ולאשר את נוסח הצעות החוק. לאחר מכן, הן יעברו לקריאה ראשונה במליאת הכנסת, יחזרו לתיקונים סופיים בוועדה, וישובו להצבעה סופית בקריאה שנייה ושלישית במליאה. על החוקים חתומים נציגי כל סיעות הבית, כך שההליך מתקיים בהסכמה. 

   

יצויין כי עפ"י חו"ד של היועמ"ש של הכנסת, שרשרת מעשי החקיקה בהצעת חוק התפזרות הכנסת צריכים להסתיים לפני חצות הלילה. בנוסף, על הוועדה לקבל היתר מיוחד מיו"ר הכנסת על מנת להתכנס במקביל לדיוני מליאת הכנסת.

 

הוועדה המסדרת כנסת (צילום: אלכס קולומויסקי)
הוועדה המסדרת של הכנסת(צילום: אלכס קולומויסקי)

עם זאת, במקביל להליך החקיקה, עדיין יכול להתקיים היום תרחיש נוסף והוא שאחד המועמדים – ראש הממשלה בנימין נתניהו או יו"ר כחול לבן בני גנץ, יגייס 61 חתימות שיעניקו ארכה של 14 ימים נוספים בניסיון להרכיב ממשלה. מקרה כזה של חתימות שיוגשו לא מבטיח שתקום ממשלה, אבל מעניק מרווח זמן נוסף לניסיונות.

  

תרחיש אחר הוא שתוקם ממשלה ויושגו הסכמות כלשהן. במקרה כזה ניתן לקבל ארכה כאמור, להציג רק את הממשלה העתידית, ותקופת הזמן שתינתן תאפשר בחלון הזמנים שנותר לסגור את יתר הפרטים הטכניים כמו חלוקת תיקים, תפקידים והסכמים קואליציוניים.

 

אם החקיקה לפיזור הכנסת אכן תושלם היום, ממחר בבוקר תחל רשמית תקופת הקמפיינים, אולם זו תלך ותתרחב ככל שיתקרב מועד הבחירות. בכל התקופה הזאת, וכפי שהיה בחודשים האחרונים, תמשיך לפעול הממשלה הנוכחית כממשלת מעבר, וכך גם הכנסת. ועדות הכנסת לא יפעלו בתקופה הזאת, ולא יהיו חקיקה ויוזמות שנויות במחלוקת. בתוך כך, היום נקבע בפגישה בין נתניהו לח"כ חיים כץ כי הפריימריז בליכוד יערכו ב-26.12.

 

לפי חוק יסוד הכנסת, הבחירות אמורות להיערך ביום שלישי בשבוע השלישי בחודש או בשבוע הראשון. אך מכיוון שבמקרה הנוכחי התאריכים שנבחרו על פי חוק התנגשו עם מועדים ואירועים אחרים, החליטו חברי הכנסת לשנות את יום הבחירה משלישי לשני. בדרך כלל מערכת הבחירות מתקיימת, לפי החוק, 90 ימים לאחר הפיזור, אבל בשל המצב המיוחד החליטו הח"כים לקיים הפעם את מערכת הבחירות במועד המוקדם האפשרי – 2 במרץ.

 

 

 


פורסם לראשונה 11/12/2019 09:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
הוועדה המסדרת של הכנסת הקודמת
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים