שתף קטע נבחר

בן אחד ירש עשרות מיליונים, אחיו רק מיליון ש'

אישה שהלכה לעולמה השאירה צוואה חריגה שבה חילקה את רכושה וכספה בין שני בניה. אלא שבביהמ"ש התברר שככל הנראה הייתה לה סיבה טובה

צרות של עשירים: בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב קיבל לאחרונה בקשה לקיום צוואה של אישה שהלכה לעולמה והורישה לאחד מבניה עשרות מיליוני שקלים, בעוד אחיו יקבל רק מיליון שקל. בכך דחה השופט מרדכי (מוטי) לוי את התנגדותו של הבן שלכאורה קופח על ידי אמו.

 

את הצוואה ערכה המנוחה ב-2011, בפני עורך דין ושני עדים - מתמחים שלו באותה עת. את מרבית העיזבון שלה, שכולל דירה בישראל, נכסים ברומניה, חשבונות בנק וסכומי כסף נוספים, ככל הנראה בשווי כולל של עשרות מיליונים – היא ציוותה לבנה ד', בעוד שלבנה השני ל' הקצתה מיליון שקל בלבד. היא לא פירטה בצוואה נימוק להחלטה זו.

איש מחזיק כסף סיני (צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

לאחר מותה הגיש הבן הזוכה בקשה לקיים את הצוואה, ואילו אחיו הגיש התנגדות בנימוק שאימו לא הייתה כשירה לערוך צוואה ו"לא ידעה על מה היא חותמת", בשל מצב מנטלי ובריאותי קשה, לאחר שהוצא מראשה גידול והיא נטלה תרופות רבות שהשפיעו על צלילותה ושיקול דעתה. הוא טען להשפעה לא הוגנת מצד אחיו, שהאם הייתה תלויה בו לגמרי, ולדבריו לקח חלק בעריכת הצוואה והכתיב לאם את תוכנה.

 

מנגד טען הבן הזוכה שהאם הייתה כשירה לחלוטין למעט חודשיים בסמוך לניתוח שעברה שמונה חודשים לפני מותה. לדבריו, ההתאוששות מהניתוח הייתה מרשימה, וכעבור זמן קצר היא כבר חזרה לתפקד כרגיל. הוא הוסיף שהאם לא הייתה תלויה בו או נתונה להשפעתו, ואחיו יכול היה לבקר אותה ככל שרצה.

 

במהלך המשפט התברר שכמה שנים לפני מותה העבירה האם לאח המתנגד 35 מיליון שקל. עורך הדין שערך את הצוואה העיד בבית המשפט שרצונה היה לאזן את מצב זה, ולהעניק לבן השני את מרבית רכושה.

 

לאורך 76 עמודים ניתח השופט לוי את המחלוקת, שהפכה ל"מגה תיק" עם עדים רבים, פרוטוקולים וטענות שנשאו מאות עמודים. בכל הקשור לכשירותה של האם, ולנוכח עדויות רופאים מעורבים, אחות שטיפלה בה, עובדת סוציאלית ואחרים – קבע השופט כי לא הוכח שהמנוחה לא ידעה להבחין בטיבה של הצוואה.

 

עדות מכריעה בעניין זה הייתה של הבן המתנגד עצמו, שסיפר שנהג לבקר את אימו. השופט תהה כיצד ייתכן שלאורך תקופה הוא לא הבחין בזמן אמת בשינוי כלשהו במצבה של האם (למשל אובדן זיכרון או צורך בסיוע) ולא פנה לאף גורם בעניין זה.

 

את הטענה להשפעה בלתי הוגנת השופט דחה לאחר ששוכנע כי האם הייתה עצמאית - הן פיזית והן קוגניטיבית, וציין כי התרשם שמדובר באישה "דעתנית, חכמה, חיונית היודעת בדיוק את אשר היא רוצה ופועלת להשיגו".

 

השופט לוי שוכנע שלא מדובר בצוואה מנשלת כי אם "צוואה מתקנת", לנוכח עדות עורך הדין, שלפיה האם רצתה להשוות בין ילדיה. לכן, בסיכומו של דבר נקבע כי הצוואה תקוים. הבן המתנגד חויב לשלם לאחיו הוצאות משפט בסך 75 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע (המבקש): עו"ד בעז קראוס, עו"ד נועה בינדר שטיינברג, עו"ד סיני אליאס

    ב"כ הנתבע (המתנגד): עו"ד יוסף מנדלסון, עו"ד עירית רייך זיו, עו"ד יוחאי הורביץ

  • עו"ד יעל זקס מנשרי עוסקת בירושות וצוואות

  • הכותבת לא ייצגה בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
צילום: הראל מנשרי
עו"ד יעל זקס מנשרי
צילום: הראל מנשרי
מומלצים