שתף קטע נבחר

חולה פיברומיאלגיה שמכר סמים לא יישב בכלא

חרף עברו הפלילי, הסמים שנתפסו בביתו והודאה שמכר לחבר כ-12 גרם חשיש, החליט ביהמ"ש להתחשב בנאשם ששכנע ברצונו האמיתי להשתקם

בית משפט השלום בירושלים התחשב בשיקולי שיקום וגזר עונש קל על חולה פיברומיאלגיה כבן 54 שהורשע במכירה של כ-12 גרם חשיש והחזקה של יותר מ-130 גרם בביתו: למרות העבר הפלילי הכבד של הנאשם, שהורשע בעבר בסחר, החליטה השופטת ג'ויה סקפה שפירא לגזור עליו רק 350 שעות שירות לתועלת הציבור, קנס של 3,000 שקל ושמונה חודשי מאסר על תנאי.

 

הנאשם הודה והורשע באספקת סם והחזקה שלא לצריכה עצמית. לפי כתב האישום המתוקן שבו הודה, לפני כשנתיים הוא מכר כ-12 גרם חשיש תמורת 400 שקל, ונמצאו בביתו כ-85 גרם חשיש, כ-50 גרם קנאביס וכ-18 גרם של סם ה"פיצוציות" METHYLONE.

 

לאחר הרשעתו הוא נשלח לתסקיר שירות מבחן שהעלה כי החל להשתמש בסמים בגיל צעיר ולחובתו שש הרשעות קודמות, כולל סחר בסמים. לפני כשנתיים הוא אובחן כחולה בפיברומיאלגיה ובעקבות זאת קיבל בשנה שעברה רישיון לקנאביס רפואי. לנאשם עסק ותיק שהוא מנהל באחריות רבה ולאחרונה הפך לסבא.

 

לפי התסקיר, בתחילת הדרך הוא התקשה להשתלב בטיפול ביחידה להתמכרויות אך כיום הוא מגיע לפגישות בקביעות ומעוניין להמשיך בהן גם כשלא יהיה מחויב. בנוסף, בדיקות השתן שלו היו נקיות למעט הקנאביס שבו הוא משתמש ברישיון, הוא מאוזן יותר, מנסה להתרחק מאורח חיים עברייני ומסייע רבות בגידול נכדתו.

 

שירות המבחן סבר כי יש לאפשר לנאשם להמשיך בטיפול, להחזיק עצמו כלכלית ולהתמודד עם קשייו הרפואיים, והמליץ על ענישה שיקומית שכוללת 250 שעות שירות לתועלת הציבור, צו מבחן ומאסר על תנאי. הוא עצמו הביע צער על מעשיו וציין כי נאלץ לצרוך סמים בשל בעיותיו הרפואיות כשבמשך 20 שנה לא אישרו לו להשתמש בקנאביס רפואי.

 

המדינה בכל זאת דרשה כמה חודשי מאסר בפועל. לעומתה ביקש הסניגור לאמץ את המלצת השירות ולהתחשב בנסיבות האישיות והרפואיות של הנאשם, תוך שציין כי בסך הכול סיפק סמים לחבר.

 

השופטת סקפה שפירא ציינה שאינה מאמינה שהוא סיפק סמים לחבר, שכן קיבל תמורתם כסף. מלבד זאת, כמות הסמים שנתפסה לא הייתה זניחה וברור שלא הוחזקה רק כדי להרגיע כאבים. היא ציינה כי לפי פסיקות במקרים דומים, מתחם הענישה בנסיבות אלה נע בין שישה ל-16 חודשי מאסר לצד ענישה נלווית. אלא שלשיטתה שיקולי השיקום מצדיקים לסטות ממתחם זה.

 

בפסק הדין צוין כי עברו הפלילי של הנאשם לא קל, אך מצד שני חלף זמן רב מאז ההרשעה האחרונה והתנהלותו בשנים האחרונות התמתנה משמעותית, כפי שמראה תסקיר המבחן החיובי המעיד כי הנאשם בחר לעלות על מסלול חיים נורמטיבי.

 

לאור הדברים האמורים סברה השופטת שמאסר בפועל יפגע בסיכוי הממשי של הנאשם להשתקם, והחליטה להטיל עליו 350 שעות שירות לתועלת הציבור לצד קנס של 3,000 שקל, שמונה חודשי מאסר על תנאי וצו מבחן לשנה.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המדינה: טל עמר, מתמחה
  • ב"כ הנאשם: עו"ד שגיא תירוש
  • עו"ד עמי מלול עוסק בפלילי
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים