שתף קטע נבחר

הצעת החוק לפיזור הכנסת אושרה לקריאה ראשונה בוועדה

עוד שלב בדרך לבחירות: הוועדה המיוחדת המנסחת את הצעות החוק לפיזור הכנסת ה-22 והבחירות לכנסת ה-23 אישרה את הצעת החוק לקריאה ראשונה. על החוקים חתומים נציגי כל סיעות הבית, כך שההליך מתקיים בהסכמה

ההיערכות לבחירות ב-2 במרץ ממשיכה: לאחר האישור במליאה בקריאה טרומית, ‏הוועדה המיוחדת לעניין הצעת חוק התפזרות הכנסת ה-22, והצעת חוק הבחירות לכנסת ה-23 אישרה את הצעות החוק לקריאה ראשונה. הצעות החוק יועלו לדיון והצבעה במליאת הכנסת בקריאה ראשונה הערב. לאחר מכן ישובו הצעות החוק להצבעה סופית בקריאה שנייה ושלישית במליאה. על החוקים חתומים נציגי כל סיעות הבית, כך שההליך מתקיים בהסכמה.

   

ח"כ אבי ניסנקורן הציג את ההצעות מוקדם יותר ואמר: "הלב נחמץ היום לי ואני חושב שלכל חברי הכנסת. אני חשבתי או לפחות קיוויתי שהחוקים שאני אעביר יהיו הצעות חברתיות ולא הצעות לפיזור הכנסת אבל בעת הזו זה מה שקורה. זה יום קשה לציבוריות הישראלית, כל צד חושב שהשני אשם ואני מבקש שננהג בממלכתיות ושנדע ימים טובים יותר".

  

השר יריב לוין השיב בשם הממשלה: "כולנו היינו מעדיפים לא להגיע למצב הזה, והעיסוק שעוד נעסוק בו רבות בשאלה מי אשם ולמה, לא יועיל בנקודת הזמן הזו. אני כן רוצה לנצל את הבמה כדי להודות ח"כ ניסנקורן שבלב הכאוס לפחות ידענו להעביר את החוקים האלה בהסכמה וברוח טובה, ואולי זו קרן אור קטנה באפלה מאוד גדולה".

  

הוועדה המסדרת כנסת (צילום: אלכס קולומויסקי)
הוועדה המסדרת הבוקר(צילום: אלכס קולומויסקי)

הוועדה המסדרת כנסת (צילום: אלכס קולומויסקי)
ח"כ אבי ניסנקורן(צילום: אלכס קולומויסקי)

בדיון המוקדם יותר בוועדה המסדרת ביקש ח"כ עודד פורר להצביע גם על הצעת החוק של מפלגתו שקוראת לאפשר יום שבתון רק לאזרח שהגיע להצביע. יו"ר הוועדה ניסנקורן וח"כ מאיר כהן מכחול לבן הבהירו שלא יאפשרו את המהלך משום שאין הסכמה מלאה סביבו.

 

ניסנקורן הוסיף: "אף אחד לא מבקש לבטל את יום השבתון, אנשים לא יכולים ללכת לעבוד. לא צריך להעניש את הציבור על זה שהם נגררים להליך שלישי. אני חושב שהנושאים האלה ושל שיטת הבחירות יכולים לידון בצורה מעמיקה כשיש כנסת מתפקדת, שיש וועדות מתפקדות, לא עושים מחטפים במהלך הדרך שאף אחד לא יודע מה ההשלכות שלהם".

 

אם החקיקה לפיזור הכנסת אכן תושלם היום, ממחר בבוקר תחל רשמית תקופת הקמפיינים, אולם זו תלך ותתרחב ככל שיתקרב מועד הבחירות. בכל התקופה הזאת, וכפי שהיה בחודשים האחרונים, תמשיך לפעול הממשלה הנוכחית כממשלת מעבר, וכך גם הכנסת. ועדות הכנסת לא יפעלו בתקופה הזאת, ולא יהיו חקיקה ויוזמות שנויות במחלוקת. בתוך כך, יו"ר הליכוד בנימין נתניהו וחבר הכנסת חיים כץ סיכמו הבוקר כי הפריימריז בליכוד יתקיימו ב- 26 בדצמבר".


פורסם לראשונה 11/12/2019 14:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
דיוני הוועדה המסדרת
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים