שתף קטע נבחר

גרטה טונברג בוועידת האקלים: "להשאיר הפחמן באדמה"

הנערה השבדית, שזכתה לתשואות במהלך נאומה, קראה לפעול מיידית נגד שינוי האקלים. לדבריה, מנהיגי העולם לא עושים מספיקים נגד שינוי האקלים

מובילת מחאת התלמידים, גרטה טונברג, האשימה היום (ד') בנאומה בוועידת האקלים את מנהיגי המדינות ואת בעלי החברות הגדולות על כך שהם לא נוקטים פעולה אגרסיבית נגד שינוי האקלים. היא אמרה כי כבר היום אנשים מתים כתוצאה מהתחממות כדור הארץ וקראה שלא להשתמש יותר בדלקים ממאובנים: "להשאיר את הפחמן באדמה". לדבריה, "אסור להמתין, צריך להתחיל לפעול עכשיו. אנחנו, האנשים".

 

 

הנערה השבדית, שהבטיחה בתחילת נאומה שלא לחזור על התבטאויות קודמות כמו "הבית שלנו עולה באש" ו"איך אתם מעיזים?", שהסתירו את המסר שאותה היא מבקשת להעביר - אמרה: "נראה שהוועידה הפכה לאיזו סוג של הזדמנות למדינות לנהל משא ומתן על פרצות בהסכם פריז והן נמנעות מלהעלות את השאיפות שלהן".

 

טונברג, שזכתה למחיאות כפיים סוערות במהלך נאומה, הוסיפה: "אני עדיין מאמינה שהסכנה הגדולה ביותר היא לא חוסר מעש. הסכנה האמיתית היא כשפוליטיקאים ומנהלי חברות מציגים שנעשית פעולה אמיתית, כשלמעשה לא נעשה דבר פרט לחישובים וליחסי ציבור".

 

גרטה טונברג בנאומה בוועידה (צילום: Getty Images)
גרטה טונברג בנאומה בוועידה(צילום: Getty Images)

גרטה טונברג בנאומה בוועידה (צילום: Getty Images)
גרטה טונברג לפני נאומה בוועידה(צילום: Getty Images)

 

אחת המטרות העיקריות של ועידת האקלים במדריד היא חיזוק הסכם האקלים שנחתם בשנת 2015 בפריז, שנועד למתן את פליטות גזי החממה כדי למנוע מכדור הארץ להתחמם עוד יותר. מדינות וחברות רבות פועלות על מנת להפחית את פליטות גזי החממה, על מנת למנוע התחממות נוספת של כדור הארץ והגעה לרמה מסוכנת.

 

טונברג קראה בנאומה לפעול באופן מיידי ולא לחכות: "אפס פליטות בשנת 2050 לא יאמרו דבר אם הפליטות הגבוהות יימשכו אפילו כמה שנים". היא הוסיפה כי על מנת שלא להגיע לעלייה של 1.5 מעלות מאז המהפכה התעשייתית, "יש להשאיר את הפחמן בקרקע".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Getty Images
גרטה טונברג על דוכן הנואמים
צילום: Getty Images
מומלצים