שתף קטע נבחר

אושר: איסור פלסטיק בחופי אילת; הקנס - עד 730 שקל

סוף לזבל שנותר על החול: אילת היא העיר הראשונה בישראל שאוסרת הכנסת כלים חד פעמיים לחופיה

אילת היא העיר הראשונה בישראל שאוסרת שימוש בכלים חד פעמיים בחופים. מועצת העיר אישרה אמש (יום ד') פה אחד תיקון לחוק עזר עירוני שמוציא בין היתר את כלי הפלסטיק מהים האדום. הקנס המרבי הצפוי: 730 שקל.

 

נופשים באילת. ארכיון (צילום: מאיר אוחיון) (צילום: מאיר אוחיון)
נופשים באילת. ארכיון(צילום: מאיר אוחיון)

 

התיקון לחוק אוסר שימוש במוצרים חד פעמיים - למשל פלסטיק, אלומיניום, קרטון ונייר - שלא נועדו לשימוש חוזר באמצעות השבתם ליצרן. המשמעות: כלי אוכל חד פעמיים כמו צלחות, סכינים, מזלגות, כוסות, קשיות וגם שקיות אוכל - מחוץ לתחום. במקביל, אסור יהיה למכור בשפת הים מוצרים חד פעמיים אלה. בקבוקי משקה ניתן יהיה להכניס לחופים. יש לציין שעיריית הרצליה כבר הכריזה כי תקדם חוק עזר עירוני בנושא.

 

אילת נסמכת רבות על משאבי הטבע שבתחומה, ביניהם הרי אילת והמפרץ, שבו נמצאת שונית האלמוגים. "משאבי טבע אלה מהווים נכסי צאן ברזל עבור מדינת ישראל", נכתב בדברי ההסבר לחוק, "אחד האיומים המשמעותיים על ערכי הטבע באזור הוא מוצרים חד־פעמיים, בעיקר מפלסטיק. מדובר במפגע קשה לסביבה".

 

ראש העיר, מאיר יצחק הלוי, הסביר כי המוצרים החד פעמיים מהווים מטרד כאשר הם מושלכים בים ובחופים: "משאבי הטבע של אילת מושכים מיליוני תיירים מהארץ ומהעולם. חובתנו לשמור עליהם בכל דרך". בעירייה ציינו עוד: "המטרה היא למנוע את זיהום הים. אנחנו מצטרפים למדינות רבות בעולם שפעלו באופן דומה".

 

 

בריאיון באולפן ynet, שנערך לפני כחצי שנה, אמר אסף אדמון, מנהל היחידה האזורית לאיכות סביבה אילת-איילות, כי הוא מקווה שהחוק יעביר את המסר שלא להשתמש בכלים מפלסטיק: "אנשים ידעו שדרך הזו שאנחנו לא נכנסים לים עם חד פעמי. מי שמביא חד פעמי - פוגע בנו".

 

אדמון הוסיף כי זו מגמה בעולם, שמגיעה רק עכשיו לישראל: "יש תקדימים בעולם - כמו בצרפת ובריטניה, הם הולכים יותר רחוק - הם יאסרו מכירה של פלסטיק חד פעמי. מדינות רבות בעולם כמו בארצות הברית ובאפריקה - אוסרות להכניס כלים חד פעמיים מפלסטיק לחופי הים". אז, אגב, דובר על קנס של 420 שקל, אך בסופו של דבר - הוחלט על גובה קנס מרתיע יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אוחיון
חוף ים באילת. ארכיון
צילום: מאיר אוחיון
מומלצים