שתף קטע נבחר

40 שנה אחרי: הוקרה להרוג בניסיון התנקשות בשגריר

בפיגוע בנובמבר 1979 נהרג שומר הראש הפורטוגלי של שגריר ישראל דאז בליסבון. לקראת יום השנה ה-40 לפיגוע החליט השגריר הנוכחי לקיים טקס לזכר האיש ששילם בחייו, והזמין את האלמנה והבנות

 

 

 שגריר ישראל בפורטוגל רפי גמזו (צילום: שגרירות ישראל בפורטוגל)
זר בטקס לזכר שומר הראש שנהרג(צילום: שגרירות ישראל בפורטוגל)

ב-13 בנובמבר 1979, זמן קצר לאחר פתיחת שגרירות ישראל בליסבון בירת פורטוגל, אירע ניסיון התנקשות בשגריר ישראל דאז, אפרים אלדר. בפיגוע, שבו נפצעו קל השגריר ונהגו, נהרג שומר הראש הפורטוגלי, אידלפונסו טיירה פריירה. אלדר, דיפלומט מוערך, הלך לעולמו בשנת 1990 בגיל 66. היורים מעולם לא נתפסו. אף ארגון לא לקח אחריות לפיגוע, אבל על פי ההערכה הרווחת מדובר היה במתנקשים פלסטינים.

 

שגריר ישראל הנוכחי בפורטוגל רפי גמזו, שזכר את המקרה, ביקש לברר עם הגיעו לליסבון אם השגרירות שומרת על קשר עם משפחת ההרוג. כשהתברר לשגריר שאין קשר כזה ושגם מטה המשטרה המקומית אינו שומר על קשר עם האלמנה, החליט השגריר לתקן את העוול הזה.

 שגריר ישראל בפורטוגל רפי גמזו (צילום: שגרירות ישראל בפורטוגל)
זוכרים את פריירה(צילום: שגרירות ישראל בפורטוגל)

 שגריר ישראל בפורטוגל רפי גמזו (צילום: שגרירות ישראל בפורטוגל)
(צילום: שגרירות ישראל בפורטוגל)

 שגריר ישראל בפורטוגל רפי גמזו (צילום: שגרירות ישראל בפורטוגל)
השגריר גמזו עם בנות משפחת שומר הראש שנהרג(צילום: שגרירות ישראל בפורטוגל)

לקראת יום השנה ה-40 לפיגוע נפגש השגריר, בליווי קצין הביטחון של השגרירות וראש לשכתו, עם מפכ"ל משטרת פורטוגל וצוותו והציע לקיים טקס משותף לזכרו של הקורבן ששילם בחייו כדי להגן על שגריר ישראל דאז. מפכ"ל המשטרה פרינאה הרים את הכפפה ואמר שיתקיים טקס כזה.

 

באחרונה התקיים במטה הארצי של משטרת פורטוגל טקס מרשים ומרגש בהשתתפות המפכ"ל הפורטוגלי וצמרת המשטרה, מפקדי היחידות המיוחדות האמונות על אבטחת אח"מים ושגרירים, סגן שר הפנים, תזמורת המשטרה ומשמר כבוד. כל צוות שגרירות ישראל נכח באירוע, שאליו הגיעו גם בני משפחה של ההרוג, בהם אלמנתו ובנותיו, שהיו ילדות קטנות בנות חמש ושנתיים בעת הפיגוע.

 

בטקס נישאו נאומים ובין היתר הונח זר ליד מצבת הזיכרון לנופלים מבין אנשי המשטרה. שגריר ישראל גמזו העניק לאלמנת השוטר שנפל על משמרתו תעודה המעידה על נטיעת שבעה עצים לזכרו באדמת ישראל. בני המשפחה, כמו גם צמרת המשטרה בפורטוגל, הודו לשגרירות על המחווה המרגשת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שגרירות ישראל בפורטוגל
טקס הזיכרון לשוטר שנהרג
צילום: שגרירות ישראל בפורטוגל
מומלצים