שתף קטע נבחר

שלושה ימים של דרמות? סיעות יוכלו להתפצל ולקבל מימון רק עד יום ראשון

מיד לאחר שנקבע כי ישראל תלך לבחירות בפעם השלישית בתוך פחות משנה, הבהיר יועמ"ש הכנסת עו"ד איל ינון לחברי הכנסת כי רק מיזוגים והתפלגות של סיעות שיאושרו עד לתחילת השבוע הבא יילקחו בחשבון לצורך לקיחת יחידת המימון

 

איל ינון (צילום: יואב דודקביץ)
עו"ד ינון(צילום: יואב דודקביץ)

הכנסת ה-22 התפזרה בהתאם לכל התחזיות, וכעת מסמן היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, את המועד האחרון האפשרי לדרמות פוליטיות בימין ובשמאל: במכתב שהעביר ינון לחברי הכנסת, הוא קבע את המועד הקבוע בחוק להתפלגות שתאפשר גם למתפצלים לקחת עמם את יחידת המימון לבחירות ב-2 במרץ - יום ראשון הקרוב.

 

"לאחר קבלת חוק התפזרות הכנסת ה-22", כתב ינון לחברי הכנסת, "אבקש להסב את תשומת לבכם להוראה הנוגעת למועד האחרון להתפלגויות ומיזוגים לצורך חישוב גובה מקדמת המימון ותקרת ההוצאה בבחירות: סעיף 4(א) לחוק מימון מפלגות קובע כי סיעה המתמודדת בבחירות תהיה זכאית למקדמה על חשבון המימון של הוצאות הבחירות שלה בהתאם למספר חברי הכנסת שנמנים עם הסיעה ב'יום הקובע'".

 

בהמשך משרטט היועץ המשפטי של הכנסת את לוח הזמנים הקבוע בחוק: "סעיף 7 לחוק הקובע את תקרת ההוצאה בבחירות מתייחס אף הוא למספר חברי הסיעה ב'יום הקובע'. מועד זה נקבע לשלושה ימים מיום תחילת חוק התפזרות הכנסת, ובענייננו - יום ראשון הקרוב, 15 בדצמבר 2019".

 

 לנוכח הדברים, ינון הסביר כי רק שינויים בהרכב הסיעתי, כלומר מיזוגים והתפלגות של סיעות שיאושרו עד יום ראשון בוועדה המסדרת (במקום ועדת הכנסת) יילקחו בחשבון לצורך חישוב גובה המקדמה ותקרת ההוצאה.

 

ינון ציין כי "מפלגות המרכיבות סיעה אחת בכנסת היוצאת והמנהלות את חשבון הבחירות בנפרד, יקבלו את המקדמה בנפרד לפי מספר חברי הכנסת שנמנים עם כל אחת מהן ב'יום הקובע', ואינן נדרשות להתפלג לשם כך, זאת בין אם הן מתמודדות בבחירות הבאות כרשימה משותפת של המפלגות ובין אם הן מתמודדות באופן עצמאי".

 

עוד הוא הסביר כי ניתן לאשר התפלגות או מיזוג סיעות גם אחרי יום ראשון, אך שינויים אלה בהרכב הסיעתי לא יילקחו בחשבון לצורך חישוב גובה מקדמת המימון ותקרת ההוצאה.

 

 בחירות 2020 לוח זמנים משוער לו

הכנסת ה-22 פוזרה הלילה בתמיכה של 94 חברי כנסת וללא מתנגדים. המליאה אישרה גם בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הבחירות לכנסת ה-23 (הוראות מיוחדות), ברוב של 96 תומכים מול שבעה מתנגדים.

 

בנוסף אישרה המליאה כמה הסתייגויות לחוק, בהן ההסתייגות של ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) שמסמיכה את שר העבודה והרווחה באישור ועדת הכספים לקבוע את שיעור השכר שישולם לעובד שאינו אזרח ישראל שמועסק על ידי יחיד ביום הבחירות. תיקון זה נועד בעיקר עבור מעסיקי עובדי סיעוד זרים, שעד כה נאלצו לשלם 200 אחוז גם למי שאינו מצביע.

 

הסתייגות נוספת שהתקבלה של ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) עוסקת בהסמכת ועדת הכספים או ועדה זמנית אחרת של הכנסת לדון בתיקון לחוק התכנון והבנייה, תיקון שמכונה חוק קמיניץ. כמו כן, התקבלה הסתייגותו של סגן השר יצחק כהן (ש"ס) בעניין הסמכת ועדת הכספים לדון בתקנות לחוק התכנון והבנייה, תקנות מתוקף תיקון 101 לחוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים