שתף קטע נבחר

לקראת אישום? אבריאל בר יוסף נחקר שוב בפרשת הצוללות

מסתמן: המשנה לראש המל"ל לשעבר, שנחקר במסגרת השלמת חקירה בפרשה, יואשם בכפוף לשימוע. על פי כתב החשדות נגד מיקי גנור, בר יוסף, שטרם התקבלה החלטה בעניינו, פעל לקידום מינויו של גנור לסוכן טיסנקרופ בישראל וסייע בקידום רכש כלי שיט מהתאגיד בתמורה לגמול כספי

אבריאל בר יוסף (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
אבריאל בר יוסף(צילום: יריב כץ)

המשנה לראש המל"ל לשעבר, אבריאל בר יוסף, נחקר היום (ה') במסגרת השלמת חקירה בפרשת הצוללות. בר יוסף לא היה בין אלו שנגדם הוגשו בשבוע שעבר כתבי אישום בכפוף לשימוע, אולם ככל הנראה הוא צפוי להיות מזומן בקרוב לשימוע לפני הגשת כתב אישום.

 

בר יוסף שירת כקצין בחיל הים עד שנת 2003, אז השתחרר מצה"ל בדרגת תת-אלוף. בין השנים 2009-2004 שימש מנהל ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ובין השנים 2015-2009 כיהן כמשנה לראש המל"ל. בשנת 2016 הוא מונה לראש המל"ל, אך מינויו הוקפא לאחר זמן קצר ולבסוף בוטל בעקבות החשדות נגדו במסגרת פרשת הצוללות.

 

בשבוע שעבר החליטה פרקליטות מיסוי וכלכלה והמשנה לפרקליט המדינה, שלמה למברגר, לשקול את העמדתם לדין בכפוף לשימוע של סוכן מספנות טיסנקרופ בישראל, מיקי גנור, מפקד חיל הים לשעבר אלוף (במיל') אליעזר (צ'ייני) מרום, מנהל לשכת ראש הממשלה לשעבר דוד שרן, השר לשעבר אליעזר זנדברג, עו"ד דוד שמרון, היועץ הפוליטי לשעבר לשר שטייניץ רמי טייב ויועץ התקשורת צחי ליבר, בגין מעורבותם בפרשה 3000, המכונה תיק הצוללות.

העבירות המיוחסות לחשודים בתיק ()

לפי כתב החשדות שהוגש נגד מיקי גנור, בכל תקופת כהונתו של בר יוסף במל"ל הוא הוביל את עיסוק המל"ל בנושאי ספינות המגן והצוללות. הוא קיים קשר תכוף ואינטנסיבי עם גנור, בזמן שפעל במקביל במסגרת תפקידו לקידום האינטרסים הכלכליים של גנור כסוכן התאגיד. מטרת הקשר הייתה למסור לגנור מידע ולסייע לו לקדם רכש כלי שיט מהתאגיד.

 

הפעולות של בר יוסף לקידום מינויו של גנור לסוכן התאגיד ולקידום עסקאות כלי השיט נעשו בעקבות ההבנה, ההסכמה והציפייה שנרקמו ביניהם, שלפיהן בר יוסף יקבל גמול מגנור בעד פעולות שיבצע הקשורות בתפקידו.

 

לפי כתב החשדות, בנקודת זמן מסוימת בר יוסף דרש לקבל את התמורה מגנור בגין פעילותו לטובת המינוי שלו כנציג התאגיד, ובגין פעילותו לקידום עסקאות הרכש של כלי השיט במסגרת תפקידו במל"ל. הניסיונות של בר יוסף לקבל תמורה מגנור נעשו באמצעות בקשות שוחד ישירות, באמצעות דרישות כספיות שנעשו על ידי שי ברוש, מקורבו של בר יוסף, ובאמצעות ניסיונות של בר יוסף לבצע עסקאות שונות עם גנור, שמהן יפיק טובות הנאה.

 

לפי כתב החשדות, דרישות השוחד עמדו על מיליוני אירו, שאותם סירב גנור לשלם. לאחר משא ומתן סיכם גנור עם ברוש כי גנור ישלם 120 אלף אירו בעבור פעולותיו של בר יוסף, במסווה של חוזה ייעוץ כוזב. בהתאם לסיכום בין גנור לברוש, עד למועד תחילת החקירה שילם גנור לברוש 420 אלף שקל עבור פעולות שביצע בר יוסף במסגרת תפקידו כעובד ציבור.

 

התשלומים הועברו לברוש באמצעות העברות בנקאיות והוסוו בחשבוניות כוזבות. ב-2014, בעקבות פגישה בין גנור לברוש ולבר יוסף ובהתאם להסכמה, החל בר יוסף לדרוש בעצמו מגנור תשלום בסך מיליון דולר מחלקו בעסקת הצוללת השישית. בהמשך דרש בר יוסף מגנור תשלום בסך מיליון דולר נוספים בגין עסקת ספינות המגן.

 

זאת, כך לפי כתב החשדות, נוכח פעולותיו של בר יוסף במסגרת תפקידו למינוי גנור לסוכן התאגיד ובגין פעולותיו לקידומן של עסקאות כלי השיט, שבעקבותיהן קיבל גנור כאמור עמלות בגין עסקאות אלו בסך מיליוני אירו. גנור הבהיר לבר יוסף כי יוכל לשלם לו את התמורה הכספית שלה הוא מצפה בדרך של תיווך בעסקאות נדל"ן שגנור יוציא לפועל, עסקאות שבר יוסף יוכל לקבל מהן דמי תיווך, ככל שניתן יהיה להציג בכזב את העסקאות כעסקאות תיווך לגיטימיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
אבריאל בר יוסף
צילום: יריב כץ
מומלצים