שתף קטע נבחר

שונאי יהודים, מכחישי שואה: האמריקנים שרואים בעצמם "היהודים המקוריים"

הרוצח במרכול הכשר בג'רזי היה חבר בכת "בני ישראל העבריים השחורים", שכמה מפלגיה הקיצוניים מוגדרים כארגוני שנאה. קווים לדמותה של התנועה הדתית האמריקנית, שהוקמה במאה ה-19, ורואה באפריקנים-אמריקנים את צאצאיהם האמיתיים של העבריים הקדומים

 

דיוויד אנדרסון (47) נטל נשק ביום שלישי השבוע, ולאחר שהתבצר במרכול הכשר JC Kosher, בג'רזי סיטי, רצח עם זוגתו ארבעה בני אדם – שניים מהם חרדים. חומרי תעמולה גזעניים שנמצאו במכוניתו לצד השתייכותו בעבר לכת "העבריים השחורים" (Black Hebrew Israelites), מחדדים את החשד כי מדובר בפשע שנאה אנטישמי, ולא בהסתבכות פלילית רנדומלית.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>     

 

התנועה (או הכת, תלוי את מי שואלים) חדשה למדי בהיסטוריה בת זמננו (למן המאה ה-19), והתהוותה כחלק מהכנסייה הפנטקוסטלית הדרומית. לפי אמונתם, עם חורבן ממלכת ישראל הוגלו היהודים לאפריקה. במרוצת השנים נמכרו יהודים אלה ללבנים אשר לקחו אותם לשמש כעבדים באמריקה. התנועה מאמינה כי העבדים השחורים בארצות הברית לא היו אפריקנים שנבחרו באקראי על ידי סוחרי העבדים, אלא צאצאי בני ישראל שחיו ביבשת.

 

קיראו עוד בערוץ היהדות

 • תושבים בג'רזי סיטי על רצח שכניהם: "היהודים אשמים בהכול"

   

  התנועה מורכבת מזרמים רבים שאינם קשורים לארגון מרכזי. לצד הזרם המרכזי שמאמין כי חבריו הם בני ישראל אבל אינו מטיף לשנאה, צצו במאה ה-20 קבוצות אחרות של שחורים עבריים, קיצוניות למדי, המבוססות על אמונה ב"עליונות השחורה". אחת מהן דגלה באלימות נגד לבנים (וגם באמונה שכדור הארץ מרובע ושישו ישוב כמשיח בשנת 2000), ואחרות הכלילו גם מסרים אנטישמיים כחלק משנאתם ללבנים.

   

  מיהו יהודי - השאלה מסתבכת

  "בני ישראל העבריים השחורים", כשמם המלא, הם אמריקנים ממוצא אפריקני, שמקיימים מצוות מסוימות וטוענים שהם צאצאיהם של בני ישראל התנ"כיים, וכי היהודים הם למעשה "מתחזים".

   

   (ברנדן סמיאלובסקי/AFP באמצעות גטי אימג'ס)
  חברי "בני ישראל העבריים השחורים" צועדים מגבעת הקפיטול בוושינגטון(ברנדן סמיאלובסקי/AFP באמצעות גטי אימג'ס)

   

  התנועה נוצרה כחלק מזרם לאומיות שחורה בסוף המאה ה-19, שדגל ברעיון לפיו האפריקנים-אמריקנים הם צאצאיהם האמיתיים של העבריים הקדומים, במקור בני שנים-עשר השבטים, ולעתיד הם ישלטו בעולם. "כחלק מדתם, הם מאמינים שיום יבוא ואלוהים יהפוך את הלבנים (בני השטן) לעבדיהם לנצח", אומרים מומחים לכתות גזעניות בארה"ב.

   

  כיום מפוזרים חברי הקהילה ברחבי ארצות הברית, וקשה לאמוד את מספרם המדויק, בוודאי שבלתי אפשרי להעריך כמה מהם משתייכים לכתות השנאה הגזעניות. לפי הערכות שונות, ישנם עשרות-אלפי בני ישראל עבריים שחורים, וחברי הקבוצות השונות נבדלים זה מזה בעיקר ביחסם ליהודים: מקצתם רוצים להתקבל לקהילה היהודית המרכזית, ואחרים חשים כי זהותם נפרדת מהיהדות.

   

  "ראויים רק למוות או לעבדות"

  ארגון SPLC) Southern Poverty Law Center) אשר עוקב אחר פעולות קבוצות שנאה בארה"ב, מסווג חלק מ"בני ישראל העבריים השחורים" כקבוצת שנאה - ובעיקר פלג אחד, "הכנסייה העברית של אלוהים בישו הקדוש". דו"ח שפרסם הארגון בשנת 2008 הזהיר כי ההקצנה בתוך התנועה גוברת.

   

  ניו ג'רזי ארה
  הרוצחים מג'רזי: דייוויד אנדרסון (משמאל) ופרנסין גרהאם

   

  "אמנם רוב בני ישראל העבריים אינם גזענים או אנטישמיים במפורש, ואינם תומכים באלימות, אך ישנו פלג קיצוני בתוך התנועה שחסידיו מאמיניו שהיהודים הם מתחזים מרושעים. חברי פלג זה מתבטאים בגלוי נגד לבנים כהתגלמות הרוע הראויים רק למוות או לעבדות", נאמר בדו"ח של SPLC.

   

  בראיון לכלי תקשורת מרכזיים שונים בארה"ב, אמרה השבוע היידי בייריץ', מנכ"לית המרכז, כי "חברי הקבוצה עוסקים בעיקר באנטישמיות, ורואים ביהודים מתחזים, ומכנים אותם לפעמים שטנים שכן הם רואים בעצמם את בני ישראל ה'אמיתיים'". עם זאת, בייריץ' מעידה כי בניגוד לקבוצות גזעניות לבנות, הם אינם מאופיינים במעשי אלימות המוניים.

   

  "הקבוצות שאנחנו מפרטים בדו"ח מכריחות את חבריהן להתבדל, להתרועע ולהינשא רק למי שנמנה על הדת שלהם", אומרת בייריץ' לסי-אן-אן. "אמנם לא לכל העבריים השחורים יש את המאפיינים הללו, אך הם קיימים בכל הקבוצות שקטלגנו כקבוצות שנאה". לדבריה, ה-SPLC רואה בכתות הללו אלה חלק מתנועת ההפרדה השחורה, הדוגלת ברעיונות של העליונות השחורה ותומכת בשנאה כלפי קבוצות מסוימות, בייחוד יהודים.

   

  בארץ - לא חלק מהתנועה האנטישמית

  לעתים ניתן למצוא את בני ישראל העבריים הקיצוניים בפינות רחוב, כשהם מקללים עוברים ושבים וצועקים את המסרים שלהם הכוללים, בין היתר, הכחשת שואה, שנאת נשים ואמירות פוגעניות כלפי הקהילה הלהט"בית.

   

  נוכחותם בולטת במיוחד בערים גדולות בצפון-מזרח ארה"ב כגון ניו-יורק, פילדלפיה, וושינגטון הבירה ובולטימור, וכן בפלורידה ובכמה מדינות בדרום. גם בישראל ניתן למצוא כמה מחברי תנועת העבריים השחורים, שאינם משתייכים לפלג האנטישמי בתנועה.

   

  אלה החלו להגיע לישראל בסוף שנות השישים והתיישבו בדימונה. בהתחלה היו מתחים בין הקבוצה לרשויות בישראל, אך הם נפתרו ברובם. בשנים האחרונות הפכו העבריים השחורים מדימונה לאזרחים, והשתלבו בסצנת המוזיקה בישראל.

   

  בן הדוד של מישל אובמה

  בן דודה של מישל אובמה, הרב קייפרס פוניה, עמד בראש מועצת הרבנים של "מועצת בני ישראל הבינלאומית". פוניה משמש כרב הראשי של הקהילה השחורה היהודית. הוא גם עומד בראש בית הכנסת האתיופי "בית שלום בני זקן" בשיקגו.

   

  ואולם בשונה מרבנים אחרים שבאו מתנועת העבריים השחורים, אימץ בן דודה של מי שהייתה הגברת הראשונה של ארה"ב, את האמונות של הזרם המרכזי ביהדות, והוא מטפח קשרים עם הקהילה היהודית המרכזית בארה"ב.

   

  בתוך הקבוצה הקיצונית שאליה השתייך גם הרוצח מג'רזי, ישנם מי ששונאים במוצהר לבנים, אך יש הטוענים כי עלייתן של קבוצות הימין הקיצוניות בארה״ב עוזרת לחזק גם את הקיצונים השחורים.

   

  הקיצוניות השחורה, אמרו באחרונה נציגי SPLC לעיתון ה״פורוורד״, ניזונה מעלייתה של הקיצוניות הלאומנית הלבנה, והיא מושכת חברים חדשים. טום מצגר, מנהיג בזרם העליונות הלבנה, כינה בעבר את התנועה "מקבילינו השחורים".
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ברנדן סמיאלובסקי/AFP באמצעות גטי אימג'ס
  צעדה בוושינגטון
  ברנדן סמיאלובסקי/AFP באמצעות גטי אימג'ס
  מומלצים