שתף קטע נבחר

יפרוש על מדים? הפלונטר של המשטרה עם תנ"צ גיא ניר

במשטרה אומרים כי טרם התקבלה החלטה סופית על ביטול האישום נגד הקצין הבכיר שניהל מאבק ממושך נגד הפיקוד - אבל מסמך שהגיע לידי ynet חושף: עמדת המשטרה היא שיש לבטל את האישום. ניר רוצה לשוב למשטרה עד הפנסיה, בצמרת הארגון חוששים מכך - והסתירו את הסיכום מארדן

גיא ניר (צילום: דוברות המשטרה)
תנ"צ גיא ניר. במשטרה לא רוצים לראות אותו שוב לובש מדים(צילום: דוברות המשטרה)

כתב האישום נגד הקצין הבכיר שטלטל את המשטרה צפוי להתבטל - וכעת השאלה הגדולה היא אם הוא יחזור לשורותיה עד לפרישה בעוד שלושה חודשים: במשטרה אמנם אומרים כי עדיין לא התקבלה החלטה סופית בנוגע לתת ניצב גיא ניר, אבל מסמך שהגיע לידי ynet מאשר כי עמדת המשטרה בנושא היא שיש לבטל את כתב האישום נגדו. ההחלטה על הביטול המסתמן של כתב האישום נגד ניר פורסם לראשונה ב-ynet.

 

מאחורי הקלעים מנסים בחטיבת התביעות לסיים את הפרשה כמה שיותר מהר עם ביטולו הרשמי של כתב האישום, אולם השאלה הגדולה היא היכן יוצב ניר עד הפרישה. תנ"צ ניר מעוניין לחזור למשטרה כבר עתה, אלא שבצמרת המשטרתית חוששים מכך. בינתיים, כך נראה, הם מעדיפים להעביר את הזמן עד לקבלת אישור סופי - והציבור הוא שישלם על כך.

 

מכתב הסכם פרישה תת ניצב גיא ניר ()
עמדת המשטרה: לבטל את כתב האישום

תנ"צ ניר ניהל במשך תקופה ארוכה מאבק נגד פיקוד המשטרה, שבמהלכו חשף ליקויים בתוך החלקים הרגישים של אגף החקירות. במקביל הוא עמד מאחורי עדותה של רב-פקד צ' נגד מפקד יחידת להב 433 לשעבר, ניצב רוני ריטמן, בגין הטרדה מינית. ריטמן ננזף בתיקו האישי ופרש מהמשטרה, אולם נגד תנ"צ ניר ופקודתו צ' הוגשו כתבי אישום לבית הדין המשמעתי של המשטרה במטה הארצי בירושלים.

 

ניר, שהוצא לחופשה כפויה בשל חשדות להתנהלות בלתי תקינה ומערכת יחסים עם צ', הואשם בין היתר בהתנהגות שאינה הולמת. במהלך ארבע שנים ניהלה המשטרה מאבק נגד תנ"צ ניר, שאותו הוביל מפכ"ל המשטרה לשעבר, רב-ניצב בדימוס רוני אלשיך. בכל אותן שנים ניר מקבל מהמשטרה שכר מלא, רכב ותנאים של קצין בדרגתו. ארבע השנים הללו כבר עלו למשלם המסים קרוב ל-2 מיליון שקלים, וזה מבלי לקחת בחשבון את הליך הקמת קצין בודק ואת אלפי השעות שהושקעו בכדי להגיש את כתב האישום.

 

בדיון האחרון במשפטו של ניר הציע לצדדים אב בית הדין, השופט בדימוס חנן אפרתי, לפנות להליך של גישור. רגע לפני שהקצינים הבכירים עולים להעיד, במשטרה עטו על המציאה - והצדדים ישבו לפגישות שבמהלכן הסכימו נציגי התביעה של המשטרה לבטל את כתב האישום ולאפשר לניר לפרוש בספטמבר הקרוב לאחר 33 שנות שירות עם כל כספי הפנסיה המלאים.

 

הבעיה הגדולה היא שלתנ"צ ניר מגיעים שבעה חודשי פרישה לפי דרגתו, והמשמעות היא שעד פברואר הוא אמור להיות קצין מן המניין בתפקיד כלשהו. במשטרה, שם לא מעוניינים לראות את ניר חוזר ללבוש מדים, הסתירו את הסיכום הזה גם מהשר לביטחון פנים גלעד ארדן, שהיה מעודכן בשלבים הראשונים. "זאת גם הסיבה שצריכים להעביר חודשיים עד לזמן שבו הוא יוכל לצאת לחופשת פרישה", אמר גורם המעורה בפרטים.

 

במשטרה עצמה ממשיכים להכחיש את הדברים, ואולם בחדרי חדרים אנשיו של תנ"צ דדו זמיר כבר סיכמו את הפרטים, ונותר רק להתווכח על גובה החזר ההוצאות המשפטיות של גיא ניר, ולאיזה טקס הוא יזכה עם פרישתו, אם בכלל. למרות הנסיונות להציג כאילו שום דבר לא סגור "אף אחד לא באמת רוצה לראות את בכירי המשטרה - אלשיך, מני יצחקי ואחרים עומדים על דוכן העדים", הסבירו גורמים המעורים בנושא.

 

לאחר הפרסום ב-ynet על ביטולו המתוכנן של כתב האישום נמסר בתגובה מהמשטרה: "בעקבות המלצת בית הדין למשמעת לבצע הליך גישור בעניינו של הקצין, בימים אלה נבחנת האפשרות לסיים את העסקתו של תנ"צ ניר במשטרת ישראל ובמקביל אף נבחנת סוגיית ההליך המשמעתי המתנהל נגדו. טרם התקבלה החלטה בעניין".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות המשטרה
תנ"צ גיא ניר
צילום: דוברות המשטרה
מומלצים