שתף קטע נבחר

metoo# בחברה הערבית: טענות נגד ח"כ לשעבר ופעיל חברתי מוכר

בפוסטים שפורסמו באינסטגרם של הארגון הפמיניסטי הישראלי "א-סיוואר" הועלו טענות של גולשות על עבירות מין שבוצעו בהן. הח"כ לשעבר ענה: "לא זוכר את המקרה, מצער שהיא סבלה". שתי נשים ייחסו מעשים מיניים לפעיל החברתי. סטודנטית לשעבר סיפרה על מרצה באוניברסיטה

מי טו  MeToo  גם אני  הטרדה הטרדות (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

קמפיין metoo# בחברה הערבית: תנועת "א-סיוואר", ארגון פמיניסטי של נשים ערביות בישראל, העלה בשבועות האחרונים בחשבון האינסטגרם שלו 16 עדויות של נשים וגבר שסיפרו על תקיפות מיניות שחוו לאורך השנים. הפוסטים כוללים בחלקם את שמותיהם של הגברים התוקפים לכאורה, ובהם ח"כ לשעבר, פעיל חברתי מוכר ומרצה באוניברסיטה. ברוב המקרים לא הוגשה לבסוף תלונה במשטרה.

 

מפרסמת הפוסט שנגע לח"כ לשעבר חשפה את שמה, וסיפרה שעבדה בעבר בעמותה שניהל לפני שנבחר לכנסת. לדבריה, לילה אחד היא שהתה עם כמה חברים במשרדי העמותה, ובשלב מסוים הוא קרא לה למשרדו: "הוא ביקש ממני להגיע אליו כי רצה להראות לי משהו. נכנסתי אליו והוא ביקש ממני לעמוד לידו כדי לראות משהו על מסך המחשב. עמדתי לידו בלי להסס. פתאום בכוונה. יצאתי ממשרדו וחזרתי לחברים בלי להבין מה התרחש. לא הגשתי תלונה במשטרה".

 

בתגובה מסר הח"כ לשעבר: "הופתעתי מהפרסום. אני לא זוכר את המקרה. ככל הנראה מדובר היה בתנועה רגילה שלא הייתה בכוונה וגרמה לה להרגיש ככה. אני מצטער אף שלא התכוונתי לפגוע בה בכלל. מצער וכואב שהיא סבלה שנים רבות. היא עבדה איתי לפני 20 שנה והיו בינינו יחס עבודה רגילים וכבוד הדדי. לא ניסיתי להטריד אותה ולא חשבתי על דבר כזה.

 

"תמכתי ואני עדיין תומך במאבק למען זכויות האישה ונגד כל סוגי האלימות והטרדת נשים. עבודתי והעמדות שלי מעידות על כך. הפרסום, שבוצע בלי לאמת את הדברים ובלי לקחת תגובה, פוגע באמינות של מה שפורסם. זה הופך אותו להכפשה ולפגיעה במטרות הטובות של עמותות הנשים".

 

מתוך האינסטגרם של "א-סיוואר":

קמפיין metoo# בחברה הערבית ()

קמפיין metoo# בחברה הערבית ()
 

את הפעיל החברתי המוכר הזכירו שתי גולשות וטענו שהטריד אותן. אחת סיפרה שהוא פגע בה במשרדו והשנייה בעת שחזרו יחדיו מישיבה. ב"א-סיוואר" ציינו כי "יש כמה עדויות נגדו שמתייחסות להתנהגותו האלימה".

 

את שמו של המרצה באוניברסיטה פרסמה תלמידה שלו לשעבר, אולם היא לא פירטה מה הייתה מהות מעשיו.

 

בין שאר הפוסטים שפורסמו תוארו מקרים נוספים: אם לתשעה סיפרה שקשיש בן 92 שבו טיפלה נהג לגעת בה בזמן שהייתה רוחצת אותו. לדבריה, לאחר אחד המקרים היא ברחה לשכנים והתקשרה לנכדתה של המטופל, וזאת ענתה לה: "את ניסית לגנוב מסבא שלי".

 

נערה סיפרה שכשהייתה קטנה נהגו הוריה להשאיר אותה אצל הדוד שלה, שהיה שולח את ידיו מתחת למכנסיה. "אחרי שנים סיפרתי לאבא על כל מה שעברתי", כתבה. "הוא שאל אותי 'את בטוחה?'. לאחר ששמע הכל הוא אמר לי 'זה אדם חולה, אל תתני למעשים שלו להשפיע עלייך'".

 

פוסט אחד כתב גבר בן 36, שלדבריו הותקף מינית בגיל 7 על ידי שכן. "פעם יצאתי לשכונה לשחק והתוקף הציע לי ללכת איתו", כתב. "הוא לקח אותי לחדר ונתן לי תמונות של שחקני כדורגל. התוקף איים עליי שאם אני לא אצטרף אליו, הוא יבייש אותי ויחשוף מה הוא עשה לי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים