שתף קטע נבחר

הפרקליטות מבקשת מאסר. ניסו שחם: "לא עשיתי דבר, גם הנשים אמרו זאת"

אחרי שערעור המדינה התקבל, והניצב בדימוס הורשע בהטרדה מינית ומעשה מגונה, הוחזר התיק לביהמ"ש לגזר הדין. הפרקליטות דורשת 18-11 חודשי מאסר בפועל: "הוא השתמש בדרגתו כקרדום לסיפוק מאווייו המיניים"

 

 

היום (ב') מתקיים בבית משפט השלום בתל אביב שלב הטיעונים לעונש במשפטו של ניצב בדימוס ניסו שחם, שהורשע בהטרדה מינית, מעשה מגונה ובמרמה והפרת אמונים. זאת על רקע קשרים מיניים שניהל עם שמונה שוטרות שונות. בפרקליטות דורשים 18-11 חודשי מאסר.

 

נציג הפרקליטות רונן יצחק טען ש"עיקרון ההלימה מחייב עונש מאסר בפועל של ממש. שום עונש אחר, גם לא בדמות עבודות שירות, יכול להיות רלוונטי. מדובר בשמונה פרשות במשך חמש שנים. זה קצין מאד בכיר עשה שימוש בדרגתו ובסמכויותיו כקרדום לסיפוק מאווייו המיניים". 

 

שחם עצמו אמר לשופט: "אל תתחשב בי, אל תקל עליי בכלום. הבכירות שלי צריכה להפריע לך, אבל אני את העבירות הללו לא עברתי. התובע לא הפסיק לשקר. כשמוציאים דברים מהקשרם בצורה מודעת זה צריך להטריד לא אותי, אלא את כל אלו שיהיו יום אחד קורבן של הדבר הזה.

 

"אני מתנצל, אני בסערת רגשות. מדברים כל הזמן על כך שלא הבעתי חרטה. נדבר קצת על עובדות: חלק מהנשים הגישו תביעה נגד הפרקליטות בנושא. מישהו מהפרקליטות ביקש סליחה על היחס כלפי הנשים? לא שמעתי אותם בפרקליטות אומרים סליחה.

 

"השופט, אם אתה חושב שמגיע לי עונש חמור - תן לי עונש חמור. אבל כן אבקש בקשת ערעור לעליון. אני לא מקל ראש, לא עשיתי דבר. אמרו את זה הנשים.

 

"לפני שבועיים הקשבתי לנאום של דינה זילבר, שהיא חברה אמיצה שלא דבק בה רבב. היא ביכתה את המצב שבעבר רק בקרב שוליים סהרוריים לא האמינו בפרקליטות. אני עדיין מאמין בפרקליטות. בחלקיה הטובים. אבל יש חלקים שגורמים לפרקליטות לאבד את אמון הציבור בגלל מה שנעשה כאן ובעוד מקומות אחרים. הפרקליטות לא רוצה צדק. אלו שסטו מהשורה רוצים לנצח בכל מחיר, גם במחיר של פגיעה באמינות".

ניסו שחם (צילום: מוטי קמחי )
ניסו שחם, הבוקר בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי )

סנגורו של גנור, עו
סנגורו של שחם, עו"ד בועז בן צור(צילום: מוטי קמחי)

עורך הדין בועז בן צור, המייצג את ניסו שחם, אמר בדיון: "מבקשים לשלוח אדם לבית האסורים בגין קשרים אינטימיים מוסכמים. לא הייתה טענה של אי-הסכמה, מקום שעד עכשיו אף לא אחד מעובדי הציבור הועמד לדין פלילי בגין התנהגות זו. בהליך הזה בשונה מהליכים דומים, אין אף לא מתלוננת אחת. קרו פה עוד שני דברים חלק מהשוטרות הגישו תביעה לפיצוי נגד מח"ש, בשל החקירה האלימה והפוגענית שנעשתה ביחס אליהם. התביעה הזו מתבררת".

 

בתחילת הפרשה הואשם שחם הואשם במרמה והפרת אמונים. על פי כתב האישום המקורי, הוא ניהל קשרים אינטימיים עם שמונה שוטרות זוטרות, צעירות בדרך כלל. בנוסף יוחסו לו שתי עבירות של מעשה מגונה ועבירה של הטרדה מינית בגין שלוש פרשות מתוך השמונה.

 

תחילה זוכה שחם על ידי שופט השלום בתל אביב בני שגיא מרוב העבירות (למעט מעשה מגונה), ונידון ל-240 שעות לתועלת הציבור ושישה חודשי מאסר על תנאי. שני הצדדים ערערו, ובספטמבר הרשיע אותו המחוזי בשאר הסעיפים (הטרדה מינית במקרה אחד ומעשה מגונה במקרה אחד) והחזיר את התיק לבית המשפט השלום בתל אביב על מנת שיגזור את עונשו.

 

בהכרעת הדין במחוזי השופטים מתחו השופטים גיליה רביד, מרים דיסקין ומרדכי לוי ביקורת חריפה על שחם: "התנהגותו מצביעה על הפרה חמורה של חובת האמון של שוטר במדים. הפער העצום בין שחם לשמונה השוטרות מהווה קרקע להצמחת עשבים שוטים וניצול לרעה".

 

השופטת מרים דיסקין הזכירה כי השוטרות היו כפופות לו: "הן לא פגשו אותו במקום ניטרלי ושוויוני, אלא במסגרת תפקידו שהכול סרים למרותו - הרכנת ראש של הכפופים והשלמה מאולצת להתנהגות מינית מצד בעלי הסמכות".


פורסם לראשונה 16/12/2019 08:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ניסו שחם, הבוקר בבית המשפט
צילום: מוטי קמחי
מומלצים