שתף קטע נבחר

3,500 מטר בקרחון: נמצאה הנקודה הנמוכה ביותר ביבשה

מדענים מצאו כי מתחת לקרחון דנמאן באנטרקטיקה נמצא הקניון הנמוך ביותר בעולם. המידע על עומק הקניון התקבל בין היתר מלוויינים

מדענים גילו את הנקודה העמוקה ביותר ביבשת, שנמצאת בעומק של כ-3,500 מטרים, מתחת לקרחון דנמאן במזרח יבשת אנטרקטיקה. לשם השוואה, ים המלח נמצא "רק" 430 מטרים מתחת לגובה פני הים. כך דווח בכלי תקשורת ברחבי העולם.

 

 

גאולוגים, בראשות חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה אירוויין, מצאו את הנקודה העמוקה באמצעות סריקות קרקע. המחקר הוצג בשבוע שעבר במפגש של האיחוד הגיאופיזי האמריקני בסן פרנסיסקו ופורסם בכתב העת Nature Geoscience. מדובר בקניון שאורכו כ-100 ק"מ.

 

על-פי Fox News, החוקרים השתמשו במערך של נותנים, כולל מידע שהתקבל מלוויינים שעקבו אחרי מצב הקרח, כדי לשפוך אור חדש על האדמה שמתחת לשכבות הקרח שביבשת אנטרקטיקה. "מפות ישנות הראו שבמקום יש קניון עמוק פחות, אבל משהו היה חסר", אמר פרופ' מת'יו מורגילם, שעומד בראש צוות החוקרים. "על ידי שילוב של נתונים - אנחנו יודעים כמה קרח זורם בקניון, שעל פי החישוב שלנו עומקו מגיע ל-3,500 מטר מתחת לפני הים. זו הנקודה העמוקה יותר בשטח היבשה. מכיוון שהקניון צר יחסית, הוא צריך להיות עמוק כדי לאפשר למסת הקרח הרבה להגיע לחוף". 

 

יבשת אנטרקטיקה. הנקודה הנמוכה בדרום מזרח היבשת (צילום: MATHIEU MORLIGHEM / UCI)
יבשת אנטרקטיקה. הנקודה הנמוכה במזרח היבשת(צילום: MATHIEU MORLIGHEM / UCI)

 

כתוצאה מהמחקר החדש באנטרקטיקה, אומרים המדענים כי הם יוכלו לחזות טוב יותר את השפעות שינויי האקלים ביבשת.

 

לא מדובר בנקודה הנמוכה ביותר בכדור הארץ. המקום הנמוך ביותר הוא שקע מריאנה, הנמצא במערב האוקיינוס השקט, באזור איי מריאנה, ועומקו 10,898 מטרים. החוקר הראשי הבהיר: "התעלות באוקיינוסים עמוקות יותר, אך זהו הקניון העמוק ביותר ביבשה".

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MATHIEU MORLIGHEM / UCI
הנקודה העמוקה - במזרח היבשת
צילום: MATHIEU MORLIGHEM / UCI
מומלצים