שתף קטע נבחר

החלטה תקדימית: רוסיה תשלם קצבה ליוצאי צבא שחיים בישראל

הם נלחמו עבור מולדתם, עלו לישראל ולעת זקנה חלקם מתמודדים עם קשיים כלכליים. כעת הווטרנים שחיים בארץ ייהנו מקצבה מיוחדת בסך 100 דולרים בחודש בגין שירותם בצבא הרוסי. ליאוניד שוורצמן, בן 92 מנוף הגליל: "התוספת הזו תעזור לי מאוד, אני מאושר"

פרסום ראשון: רוסיה תשלם לראשונה בתולדותיה קצבה מיוחדת ליוצאי הצבא שלה החיים מחוץ לגבולותיה - והראשונים שיזכו לקבל אותה הם הווטרנים החיים בישראל. מדובר ב-4,500 עולים שיקבלו כ־100 דולרים בחודש בגין שירותם בצבא הרוסי. ההודעה על ההחלטה נמסרה לנציגי המוסד לביטוח לאומי על ידי נציגי קרן הפנסיה הרוסית.

 

ליאוניד שוורצמן ()
"הכל מאוד יקר, אי אפשר להסתדר". ליאוניד שוורצמן

מיכאל גרינזייג (צילום: עמית הובר)
"הקצבאות היום לא שוות את הביורוקרטיה". אברהם גרינזייד(צילום: עמית הובר)

היועץ המשפטי של הביטוח הלאומי, עמוס רוזנצוויג, אמר כי מדובר ב"צו נשיאותי של רוסיה, ייחודי לעולים לישראל, שהצלחנו להגיע אליו בשיתוף פעולה עם המקבלים הרוסים שלנו. בשבועות הקרובים נפרסם את הוראות הצו על מנת שנוכל לקדם מיצוי זכויות מלא של העולים מרוסיה".

 

ליאוניד שוורצמן, בן 92 מנוף הגליל, יהיה אחד הזכאים לקצבה החדשה. הוא שירת כטכנאי מטוסים בצבא האדום בזמן מלחמת העולם השנייה. כיום הוא גר בהוסטל, חי מפנסיה בסך 3,100 שקלים בחודש ומתקשה לשרוד כלכלית. "הכל מאוד יקר ואי אפשר להסתדר ככה", הוא מספר, "אוכל, ביגוד, תחבורה ציבורית. גם הבת שלי כבר בפנסיה, כך שאין מי שיסייע לי. התוספת הזו תעזור לי מאוד, אני מאושר".

 

 

 

מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי מאיר שפיגלר אמר: "רבים שעלו לארץ בגיל מאוחר הפסידו חלק מזכויותיהם. תפקידנו הוא להבטיח חיים בכבוד במדינה. זהו אתגר לא פשוט לעשות עלייה ולהתחיל את החיים במקום חדש. אם יש באפשרותנו לסייע - נעשה זאת. אנו מקדמים חתימה על אמנות מול מדינות נוספות על מנת לסייע באופן מקסימלי לעולים".

 

"רבים הפסידו חלק מזכויותיהם". מאיר שפיגלר (צילום: עומר מסינגר) (צילום: עומר מסינגר)
"רבים הפסידו חלק מזכויותיהם". מאיר שפיגלר(צילום: עומר מסינגר)

 

ב-2017 נחתמה האמנה לביטחון סוציאלי בין ישראל לפדרציה הרוסית. היא נועדה להסדיר תשלומי קצבאות למי שצבר זכויות בטרם עלה ארצה. האמנה מבטיחה רציפות ושמירת הזכויות הסוציאליות לתושבי שתי המדינות העוברים מאחת לשנייה - בין היתר בקצבאות זקנה, שארים, נכות, נפגעי עבודה, ילדים ודמי לידה.

 

ישראל היא המרכז השני בגודלו בעולם שאליו מייצאת רוסיה קצבאות, הן מבחינת סכום תשלומי הפנסיה, הנאמדים בכ-130 מיליון דולר בשנה, והן מבחינת מספר האנשים הזכאים לה - כ-56 אלף אזרחים. הרוסים התחייבו לסייע באיתור מסמכים עבור עולים המתגוררים בישראל וזקוקים לאישורים על תקופות עבודה במולדתם, כדי שיתאפשר להם לקבל את זכויותיהם.

 

 

 

הביטוח הלאומי מעסיק עובדים ונעזר במתנדבים דוברי השפה הרוסית כדי לסייע ללא עלות לעולים מרוסיה במילוי הטפסים הנדרשים. הסיוע ניתן בכל סניפי הביטוח הלאומי.

 

יו"ר ארגון הווטרנים בישראל, אברהם גרינזייד, בירך אף הוא על ההחלטה: "הקצבאות שאנחנו מקבלים היום מרוסיה הן כסף קטן ולא שוות את הביורוקרטיה שעוברים בשביל לקבל אותן. אם ייתנו יותר - זה משמח, כי כל שקל שמגיע לכיס בגיל כזה הוא לא קצבה אלא מצווה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חי מפנסיה של 3,100 שקל בחודש. ליאוניד שוורצמן
מומלצים