שתף קטע נבחר

מנכ"לית ועדת הבחירות: "האתגר הגדול הוא לגייס עובדים"

אורלי עדס נערכת לסבב קלפיות שלישי של ישראל תוך שנה. החדשות הטובות: התקציב (329 מיליון שקלים) כבר הועבר. הבעיה: לגייס עשרות אלפי עובדים

 

 

"אנחנו לא בבלגן ואנחנו לא מזיעים. הכול מתנהל כפי שאנחנו צופים. קצת יותר קשה, אבל עדיין עושים את זה", כך אמרה הבוקר (יום ב') לאולפן ynet מנכ"לית ועדת הבחירות עו"ד אורלי עדס, לקראת סבב הקלפיות השלישי שאליו יצאה ישראל בתוך פחות משנה. זאת אף שבמסיבת עיתונאים לפני פחות שבועיים היא התריעה על תמונת מצב עגומה של הוועדה, שלפיה "אין תקציב ואין ציוד, המחסנים ריקים לגמרי. המצב משול למלחמה ללא ציוד וללא חיילים.

 

אלא שהיום, כאמור, היא נשמעה הרבה יותר אופטימית: "קודם צריך להרים את כל המערך על מנת שניתן יהיה להתחיל לבצע את מה שנדרש בחוק".

 

- בואי נדבר על סוגיה מאוד קריטית, כסף. אי אפשר לעשות את זה במתכונת קצת יותר מצומצמת?

"איך? מערכת בחירות היא מערכת בחירות. היא עומדת בפני עצמה בכל פעם מחדש. זה לא משנה אם זו סיטואציה כמו זו שנקלענו אליה, או אם זה פעם בארבע שנים. יש כללים, הוראות וחוקים שתקפים בכל מערכת בחירות וצריך לבצע אותם.

 

"אם החוק אומר שצריך לבדוק את כל מקומות הקלפי, אז צריך. למשל, יכול להיות שאם לא נבדוק את בית הספר שבו הצבעת, נגלה שכל הכיתות שבהן היו קלפיות הפכו להיות ספריה או שעושים בהן שיפוץ".

אורלי עדס (צילום: עמית שאבי)
עו"ד אורלי עדס. "הזיופים הם לא תופעה רחבה"(צילום: עמית שאבי)

החוק קובע שתקציב ועדת הבחירות לכנסת ה-22 יהיה תקף גם לבחירות הנוכחיות וכל תוספת שנדרוש תידון בנפרד. עדס: "לכן, ביום חמישי כבר הועמד לרשותנו התקציב הקודם, 329 מיליון שקל, וזה מה שאפשר לנו כבר בבוקר יום חמישי להוציא חלק מההזמנות לציוד ולהתחיל להתקשר בחוזים עם ספקים, שכירויות וכו'".

 

- מה הדברים המשמעותיים שחסרים כרגע?

"האתגר הגדול הוא לגייס העובדים. עדיין לא גייסנו את כל העובדים למטות. הם צריכים להשתחרר ממקומות העבודה הקבועים שלהם, אז זה ייקח עוד כמה ימים. אני מניחה שעד השבוע הבא. בינתיים הם מגיעים טיפין טיפין. השלב הבא, ברגע שהם יתמקמו, יהיה לסיים את בדיקת מקומות הקלפי ולהתחיל לגייס את 45 אלף העובדים של יום הבחירות, שחלק ניכר מהם עוברים הכשרות מאוד מעמיקות".

 

- יהיו זיופים גם הפעם?

"אני חוזרת ואומרת: לא מדובר בתופעה רחבת היקף. יש את זה, זה קיים, ואנחנו עושים את הכל על מנת לצמצם ככל האפשר את האפשרות לפגוע בטוהר הבחירות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
עו"ד אורלי עדס
צילום: עמית שאבי
מומלצים