שתף קטע נבחר

תעלומה: עצמות אישה בהר לגברים בלבד

כבר יותר מ-1,600 שנה אסור לנשים - ואפילו לבעלי חיים ממין נקבה - להיכנס להר אתוס ביוון, "ההר הקדוש". אז למי שייכות העצמות שהתגלו במנזר?

 

מנזר אתוס (צילום: AP)
מנזר בחצי האי אתוס(צילום: AP)
 

מה עושות עצמות אישה ב"הר הקדוש", ההר לגברים בלבד? קבוצת מדענים מיוון הודיעה כי גילתה עצמות "שכמעט בוודאות" שייכות לאישה שנקברה לפני מאות שנים בבית קברות במנזר פאנטוקראטורוס בהר אתוס.

 

ההר וחצי האי אתוס, שגובה פסגתו 2,033 מטר, הוא מדינת נזירים אוטונומית. באתוס מתגוררים כ-2,500 נזירים והוא הוכר כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ביקר שם לפני שלוש שנים. הוא עשה זאת כמובן בלי אף בת לוויה.

 

 
הר אתוס יוון ()
מנזר פאנטוקראטורוס בהר אתוס

הר אתוס יוון ()
הקפלה של סנט אתנסיוס מאטוניטיס

הסיבה: על נשים חל איסור להיכנס לאתוס כבר יותר מ-1,600 שנה ואף להתקרב לחופיו, ואיסור זה חל גם על בעלי חיים ממין נקבה. לכן התעלומה כל כך גדולה. בדיווחים ביוון נכתב כי העצמות התגלו בעבודות שחזור שנעשות ברצפת הקפלה של סנט אתנסיוס מאטוניטיס, שם התקיימו כל טקסי הקבורה במנזר של אלו שאינם כמרים.

 

פדון הציאנטוניו, מוביל צוות המומחים שביצע את פעולות השחזור במנזר שהוקם ב-1358, העריך כי העצמות שייכות אולי לאישה בשם סטשה, אשתו של אדם בשם ברבולי שחי במנזר עם שני בניו במאה ה-16. השירידים נשלחו למעבדות באתונה, להמשך חקירה.

 

"אלו כנראה העצמות הראשונות של אישה שמתגלות בהר אתוס", אמר הציאנטוניו לעיתון היווני "טו אתנוס". "זה ידוע כי בעבר, כשהיו פלישות או מרידות, הנזירים פתחו את הגבול ואת המנזרים שלהם כדי להגן על האוכלוסייה המקומית".

 

הר אתוס יוון ()
התמונה המסתורית מ-1903: מי האישה בצד שמאל?

מנזר אתוס פוטין (צילום: AP)
פוטין והנזירים לפני 3 שנים. אל תחפשו אישה בתמונה(צילום: AP)

המדענים גילו גם חלקי עצמות ששייכים לגברים. הם אמרו כי אלו כנראה שייכים לאנשים שעבדו במקום, כי לנזירים הייתה בבניין המרכזי של המנזר גלוסקמה - תיבה קטנה שמשמשת לקבורה משנית, ומטרתה לשמש כמקום מנוחתם האחרונה של שיירי שלד האדם.

 

הר אתוס, המכונה "ההר הקדוש", מאויש ברציפות יותר מ-1,000 שנה ודיווחים על נשים שנראו בהר נדירים מאוד. תמונת שחור-לבן של אישה בהר שפורסמה בעיתון יווני ב-1903 עדיין מוגדרת כתעלומה, ויש נזירים שבטוחים שאותה אישה אלמונית הייתה מריה הקדושה, אמו של ישו. מאז שנת 382 לספירה, האיסור על הגעת נשים להר הופר רשמית 12 פעמים.

 

בין היתר הגיעו להר אלני, אשתו של הקיסר הסרבי סטפן דושאן (1345), הנסיכה הרוסייה הצעירה טטיאנה ניקיטה (1905), מיס אירופה היוונית אליקי דיפלרקו, שהתלבשה כגבר (1929), העיתונאית הצרפתייה מריס קויזי שהתחזתה לשייט ותיעדה את חוויותיה בספר (1931) והמורה האמריקנית קורה מילר, בשנת 1953. האישה האחרונה כנראה שהצליחה לעלות להר היא העיתונאית היוונייה מלוינה קראלי, שטענה שהתחזתה לגבר ועלתה לאתוס בשנות התשעים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מנזר בחצי האי אתוס
צילום: AP
מומלצים