שתף קטע נבחר

בעל חברה חלה באלצהיימר – קרב הירושה החל

ייפוי כוח רגיל שעליו חתם האב עמד במוקד הסכסוך. שופטת התבקשה להכריע ביחסי הגומלין שבין דיני השליחות למוסד החדש של ייפוי כוח מתמשך

בית המשפט למשפחה בקריית גת דחה לאחרונה בקשה לאסור שימוש בייפוי כוח שעליו חתם בעל חברה ב-2014 ובו הסמיך שלושה מילדיו לפעול במקומו במקרה של אובדן כשירות. לימים האב אכן איבד את צלילותו, והשופטת פאני גילת כהן קבעה שייפוי הכוח תקף והבהירה שהתוצאה מגשימה את התכליות שבבסיסו.

 

האב הקים חברה שהפכה למובילה במשק בתחומה. בינואר 2014, לאחר שהרגיש שחלה ירידה ביכולותיו הקוגניטיבות והוא אובחן כחולה אלצהיימר, חתם האב על ייפוי כוח ל-20 שנה (עד 2034) שבו הסמיך שלושה מששת מילדיו להיכנס בנעליו בניהול החברה. ב-2016 חלה התדרדרות במצבו והוא איבד את צלילותו לגמרי. על רקע סכסוך שפרץ בין הילדים ביקשו שניים מהם להצהיר שייפוי הכוח אינו תקף. הם טענו כי על פי חוק השליחות, ייפוי כוח פוקע כשמייפה הכוח מאבד את כשירותו.

 

ארבעת הילדים האחרים טענו שמדובר בייפוי כוח בלתי חוזר במהותו, לנוכח משך ההרשאה ומודעותו של האב למצבו הבריאותי בזמן עריכת המסמך. לחלופין הם טענו שיש לראות בייפוי הכוח כייפוי כוח מתמשך, אף שאינו עומד בסממנים הצורניים שנקבעו בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות.

 

האפוטרופוס לדין שמונה לאב טען כי ייפוי הכוח חסר תוקף. לשיטתו, על פי הוראות חוק הכשרות רשאי מיופה כוח לפעול רק כשמדובר בייפוי כוח מתמשך העומד בדרישות החוק במלואן (חתימה על טופס ייעודי אצל עורך דין שעבר הכשרה מיוחדת).

 

אבל השופטת פאני גילת כהן קבעה שייפוי הכוח תקף. היא הבהירה כי אמנם הכלל הוא ששליחות באה אל קצה כשהשולח מאבד את כשירותו, אך לכלל יש חריג וכשמדובר בהרשאה בלתי חוזרת לטובת צד שלישי – ממשיך ייפוי הכוח להיות בתוקף.

 

בפסק הדין נקבע שבמקרה זה חל החריג שבחוק: ייפוי הכוח ניתן לטובת החברה, מפעל חייו של האב, כדי להבטיח את יכולתה להתקיים. בנוסף, הנסיבות מוכיחות שיש לראות בייפוי הכוח בלתי חוזר – האב חתם על ייפוי הכוח כשידע שמצבו הבריאותי מתדרדר וקבע כי יהיה בתוקף ל-20 שנה מתוך הבנה שכבר לא יהיה בחיים עד אז.

 

השופטת דחתה את עמדת האפוטרופוס לדין. היא ציינה שאמנם באפריל 2017 נכנס לתוקף המוסד החדש של ייפוי הכוח המתמשך. כלי זה מבטא לדבריה מעבר מתפיסה פטרנליסטית ביחס לאדם עם המוגבלות לתפיסה אוטונומית השמה דגש על רצונו ויכולותיו. באמצעותו רשאי אדם בהיותו כשיר מבחינה משפטית למנות אחר לפעול בשמו ולדאוג לענייניו, החל מהמועד בו תיגרע כשרותו, הבהירה.

 

עם זאת, ייפוי הכוח שעליו חתם האב ניתן בטרם בא לעולם מוסד ייפוי הכוח המתמשך ולא ניתן להחיל את התנאים שנקבעו בחוק רטרואקטיבית.

 

זאת ועוד, הקביעה שלפיה ייפוי הכוח יוותר בתוקף מגשימה את התכלית החקיקתית שבבסיס מוסד ייפוי הכוח המתמשך ומעניקה משקל של ממש לרצונו של האב אותו הביע באופן ברור בעודו כשיר. "תוצאה זו יוצרת הרמוניה בין נסיבותיו המיוחדות של המקרה שלפנינו ובין הוראות הדין, הן חוק השליחות והן חוק הכשרות", סיכמה.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המבקשים: עו"ד נאווה פרס ועו"ד עמית בן גל
  • ב"כ המשיבים: עו"ד עינת טירר, עו"ד בעז בן צור ועו"ד דקלה סירקיס, עו"ד אייל אברמוב
  • עו"ד רונן ליבוביץ עוסק בדיני משפחה
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד רונן ליבוביץ
מומלצים