שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אורי קופר

  בלי בלמים: הקשר המורכב של פיקה וראמוס / קופר

  בנבחרת ספרד הם מחפים אחד על השני, אבל באותה נשימה הם מייצגים באופן הטוב ביותר את היריבות המרה בין ברצלונה לריאל מדריד. עוקצים, "משליכים אבנים" אחד על השני וגם משלימים לאחר מכן - הערב (21:00) השניים נפגשים בקאמפ נואו

   

  המפגש האחרון של ברצלונה וריאל

  המפגש האחרון של ברצלונה וריאל

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  תחשבו שיש מישהו במקצוע בו אתם עוסקים שאתם לא ממש משתגעים עליו, שהוא לא הטיפוס המתאים עבורכם. אותו אדם אינו סתם באותו מקצוע אלא אפילו סוג של יריב, אחד שמדי פעם אתם מתחרים בו. כמעט כל אחד יכול לחשוב עם אדם כזה, אבל ממש לא קל לדמיין סיטואציה בה שניכם צריכים לשתף פעולה, לתמוך אחד בשני עבור מטרה משותפת. מה תהיה התוצאה של ניסוי כזה? התשובה בטוח מעניינת, וזה בדיוק סיפור היחסים בין ג'רארד פיקה לסרחיו ראמוס.

   

  לטבלת הליגה הספרדית

   

  הערב (רביעי, 21:00) יש קלאסיקו, ברצלונה מול ריאל מדריד, עוד מאבק בין שני הבלמים שמחפים אחד על השני, שתלויים אחד בהצלחתו של השני בנבחרת, אבל אוהבים לעקוץ, לפעמים אפילו להכפיש, על מגרשי היום-יום ומחוץ אליהם. מאז הסתיימה תקופת "גווארדיולה נגד מוריניו", שתי דמויות עם נוכחות אינסופית, הפכו פיקה וראמוס למייצגים הטובים ביותר של היריבות בין ברצלונה לריאל.

   

  ג'רארד פיקה וסרחיו ראמוס ביורו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  ג'רארד פיקה וסרחיו ראמוס ביורו(צילום: AFP)

   

  שניהם סמלים של הקבוצות שלהם. שניהם בלמים, כשאחד נחשב לשומר ראש עבור לאו מסי ואחד נכנס בו, פיזית, שוב ושוב. אחד קטלאני, מצפון-מזרחה של ספרד, והשני אנדלוסי מדרום-מערב המדינה. הראשון מדבר על עצמאות עבור קטלוניה, מייחס את עצמו פוליטית, ואילו השני הוא קפטן ספרד המאוחדת. שני סמלים, כאמור, אבל שניים כל כך שונים באופיים.

   

  את היחסים בין ראמוס ופיקה אפשר להגדיר "עדינים", וכמובן הכי מסקרנים שיש. רגע אחד הם מדברים על כמה הם בסדר יחד, אולי אפילו על פתיחת עסק משותף, וכמה שבועות מאוחר יותר, לפעמים כמה ימים, הדיבור הוא אחר לגמרי, עוקצני במיוחד. קלאסיקו מוציא בדרך כלל את רגעי השיא של היריבות הברורה אך מוזרה הזו. הנה, הערב מגיע עוד אחד כזה.

   

  "אני לא הולך לתת לו חיבוק"

  בקלאסיקו האחרון, לפני כתשעה חודשים, קיבלנו דוגמה שכזו. עימות, עוד עימות יש לומר, בין ראמוס למסי, הביא את פיקה לבצע תנועת דיבור בעזרת ידו. "התנועה התייחסה לעובדה שבמדריד מדברים, אבל השופטים הולכים לטובתם", הסביר הקטלאני. "למסי ירד דם מהשפה. זה היה אגרסיבי מצד ראמוס לי זה נראה כמו כרטיס אדום".

   

  תנועת יד דומה הגיעה מהצד של ראמוס שנתיים קודם לכן, כשהורחק אחרי עבירה על מסי בניצחון 2:3 של ברצלונה. "ראמוס הולך להצטער על התיקול הזה כשהוא יגיע הביתה", אמר אז פיקה. "במדריד רגילים לשופטים סלחניים וכשזה לא הולך בכיוון הזה אז השופט האיש הרע". ראמוס, עדיין באצטדיון, מיהר להגיב, כשהוא מזכיר את הקאמבק המפורסם של ברצלונה מול פריז סן-ז'רמן. "שופטים סלחניים?", תהה ראמוס. "אותם שופטים שהיו להם נגד פריז? פיקה בזבז יום שלם בלהעביר מסרים על שופטים כדי לשים עליהם לחץ אז הנה, בסוף הוא קיבל את מה שרצה. אין לי יחסים רעים עם אף אחד, אבל אחרי הקלאסיקו אני לא הולך לתת לו חיבוק".

   

  חודש קודם לכן, במפגש של הנבחרת, ראמוס דווקא אמר שלמרות שהוא ופיקה אוהבים "להשליך אבנים" אחד על השני הוא ייתן לו חיבוק גדול כשייראה אותו. בהזדמנות אחרת, אחרי שפיקה שוב אמר משהו על שיפוט, קבע בלם ריאל: "הייתי מופתע אם מסי היה כותב את זה, אבל אנחנו כבר יודעים איך עובד העולם של פיקה, עולם בו כל דבר שמתרחש הוא עלילה נגדו".

   

  לאו מסי מול סרחיו ראמוס (צילום: AP)
  פיקה עקץ. לאו מסי מול סרחיו ראמוס(צילום: AP)

   

  הקלאסיקו הנוכחי הוא משחק דחוי, כזכור. הפגנות בקטלוניה, הקשורות לאותם ימים של פעילות אקטיבית להכרזת עצמאות מספרד, היו הגורם לדחייה. העניין הזה, הפוליטי, עמד גם במרכז יחסי פיקה-ראמוס. בלם ברצלונה לא מסתיר את דעתו, לא חושש מלהיכנס לנושאים פוליטיים. תמיכתו בהצבעה על השאלה לפרידת קטלוניה הביאה לשריקות בוז צורמות נגדו באימון נבחרת ספרד. "הציוץ של פיקה הוא לא הדבר הכי טוב אם אתה לא רוצה שישרקו לך בוז", אמר ראמוס כשנשאל על הנושא.

   

  אחרי אותו אירוע דיווחו כלי התקשורת בספרד על כך שהיחסים בין השניים "שבורים לגמרי", אבל כמו בכל התכנסות נבחרת המטרה שלהם, וכמובן של ראשי ההתאחדות והצוות המקצועי, היא לשים מחלוקות בצד – בסופו של דבר מדובר בשני שחקני ההגנה המרכזיים, כאלה שצריכים לשתף פעולה. פיקה יצא לתקשורת והודיע שהקביעה שהוא וראמוס לא מסתדרים היא שקר מוחלט. "אם משווים את מה שקורה בינינו עכשיו ליחסים הישנים שהיו בינינו אז אפשר לומר שהיום אנחנו מסתדרים די טוב", הוסיף ראמוס. "בעבר לא היו יחסים, אבל כשאתה מתבגר אתה שם בצד דברים שפעם נתת להם חשיבות".

   

  סטירה וליטוף

  הנה המוזרות ביחסים המדוברים. יש הקנטות חוזרות, אבל גם תמיכה, בטח בזמן פעילות נבחרת. ראמוס ביקש מהקהל שהגיע למשחק הנבחרת לא להתייחס לפיקה ברשעות בגלל דבריו הפוליטיים. פיקה, מצידו, סימן לאוהדים בקאמפ-נואו לעצור שיר נאצה נגד ראמוס בזמן ה-1:5 של ברצלונה לפני קצת יותר משנה.

   

  "כל מחלוקת בין ראמוס לפיקה אפשר לפתור בשיחה של דקה", אמר בהקשר הזה שוער העבר אנדוני זוביזארטה. "בדיוק כפי שהיה בימים של צ'אבי ואיקר קסיאס, שהגיעו ממחנות שונים, אבל היה להם כבוד הדדי שהביא להצלחת הנבחרת". אחרים מספרים שמי שהיה משכין השלום האולטימטיבי בין הבלמים הוא אנדרס אינייסטה.

   

  פיקה מול וראן (צילום: AP)
  לא הוזמן לחתונה. פיקה מול וראן(צילום: AP)

   

  פיקה לא היה אחד המוזמנים לחתונתו של ראמוס, זאת למרות העובדה שלשניים היסטוריה ארוכה יחד. עבור רבים זה היה הסימן האמיתי לכך שכל הדיבורים על חברות נועדו לטאטא דברים אחרים מתחת לשולחן. "יש זמנים שקשה לנו אחד עם השני, אני מודה", אמר אז פיקה, "אבל לאחר מכן אנחנו מסתדרים. לא הוזמנתי לחתונה של ראמוס והאמת לא ציפיתי להיות מוזמן. לא ביג דיל – השאיפות שלי בחיים רחוקות מלהגיע לחתונות". אגב, ראמוס כן שלח לפיקה הזמנה לאירוע אחר. לפני גמר ליגת האלופות של ריאל מדריד בקארדיף ישב ראמוס במסיבת העיתונאים ואמר "שלחתי הזמנה למשחק לפיקה, אבל הוא לא הגיב". גם הנוכחים לא הגיבו, אבל ראמוס צחק לעצמו בקול רם.

   

  כן, עקיצות נזרקות לאוויר, רק שלרוב הן דווקא מצד פיקה. הוא כתב על כך שריאל מדריד זוכה להגרלה קלה בליגת האלופות, צייץ שורה של אימוג'י בוכים מצחוק אחרי שריאל הודחה מהגביע העקבות שיתופו שלא כחוק של דניס צ'רישב, ואף קרא לאלברו ארבלואה נוכל. ראמוס כמעט תמיד מגיב, כמו במקרה האחרון, כשאמר: "פיקה חייב להראות כבוד לשחקנים אחרים". אחרי שרונאלדו כבש מול באיירן מינכן מעמדת נבדל פיקה צייץ שלוש נקודות הנועדו להביע 'אמרתי לכם' בנוגע לשיפוט. "אני לא מופתע ממנו", חזר ואמר ראמוס. "שפיקה יסתכל קודם כל על עצמו".

   

  הערב הם שוב יסתכלו אחד על השני, כל אחד מהצד שלו במגרש. עוד פרק ביחסים הלא שגרתיים בין שתי דמויות שהשפיעו המון על הכדורגל העולמי בעשור האחרון. שניים שמסמלים בצורה הטובה ביותר את המשחק הענק המכונה קלאסיקו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גטי אימג'ס, EPA
  ג'רארד פיקה, סרחיו ראמוס
  צילום: גטי אימג'ס, EPA
  אריה מליניאק
  מומלצים