שתף קטע נבחר

עשרות ישראלים עוכבו במוסקבה. רוסיה: אתם גירשתם 5,771 השנה

מתגברת המתיחות מול רוסיה: 46 ישראלים, בהם ילדים, עוכבו לאחר נחיתת טיסת אל על. נלקחו מהם טביעות אצבעות והם נשאלו אינספור שאלות. אחת הנוסעות פרצה בבכי וצעקה על השוטרים: "אתם מעכבים אותנו כבר 4 שעות, זו אנטישמיות". מוסקבה: "מדי יום מעוכבים בישראל כ-20 תיירים רוסים"

  

המתיחות מול רוסיה גוברת: לאחר שהשבוע גורשו 11 ישראלים, בהם אנשי עסקים בכירים מאוד, ועל רקע היחסים המתוחים עקב פרשת נעמה יששכר, הבוקר עוכבו (יום ד') 46 ישראלים שנחתו בטיסת אל על בנמל התעופה דומודדובו במוסקבה. הישראלים עוכבו ללא סיבה נראית לעין והעיכובים נמשכו כשמונה שעות - כאשר אחרון הנוסעים שוחרר לדרכו רק אחרי 12 שעות.

 

גורם רוסי אמר ל-ynet: "תבדקו כמה תיירים מרוסיה ישראל מסרבת להכניס בשנה. במחצית הראשונה של 2019 סורבו כניסה כ-3,000 תיירים". אחד הזוגות שמעוכב כבר כחמש שעות הופרד והגבר נלקח לתשאול.

 

שדה התעופה דומודדובו מוסקבה (צילום: shutterstock)
נמל התעופה דומודדובו במוסקבה(צילום: shutterstock)

רוב הנוסעים הישראלים בטיסה, כולל ילדים קטנים, נלקחו לאזור צדדי שהוכן מראש והדרכונים נלקחו מהם. מאותו רגע החל תהליך תשאול איטי שבוצע על ידי אנשי בטחון רוסים. לעתים אותם אנשי ביטחון תשאלו את אותו אדם 4-5 פעמים. אחת הנוסעות בטיסת אל על פרצה בבכי וצעקה על השוטרים הרוסים: "אתם מעכבים אותנו כבר יותר מארבע שעות. זאת סתם אנטישמיות".

 

אנשי הביטחון שאלו את המעוכבים שאלות רבות, ובהן "מה אתה עושה ברוסיה" ו"עם מי אתה נפגש". ישראלים שבאו לפגוש חברים התבקשו לתת את המספרים שלהם ואיש הבטחון שוחח איתו כמה פעמים. מחלק מהישראלים, בהם יוצאי רוסיה, נלקחו טביעות אצבע. חלק מהישראלים התבקשו למסור את המספר הסידורי של הנייד.

 

על רקע המשבר, תגיע מחר משלחת רוסית קונסולרית לישראל כדי לנהל דיון על עיכוב התיירים הישראלים ברוסיה ועיכוב התיירים הרוסים בישראל. יצוין כי הדיאלוג נקבע מראש. עם זאת, גורמים מדיניים מעריכים שעיכוב הישראלים היום היה למעשה מסר רוסי לירושלים לקראת הגעתה של המשלחת. הרעיון, לדבריהם, הוא ליצור משבר שיגרום לישראל להקל בכניסה על תיירים רוסים.

 

בתחילת השבוע גורשו 11 ישראלים, מתוכם שמונה אנשי עסקים בכירים מאוד - כולל נציגים של גוגל ואפל ישראל. הסיבה העיקרית לגירוש היא שהם אינם מצוידים באשרה הנכונה. לא הועילו טענות המגורשים שזו לא הפעם הראשונה שבה הם מגיעים לרוסיה.

 

נעמה יששכר עצורה כלא רוסיה על סחר סמים החזקת סמים שדה תעופה העברה מ הודו ()
נעמה יששכר

 

בסך הכול, מאז תחילת החודש סורבה כניסתם של 29 אזרחים ישראלים לרוסיה, בהם גם אנשי עסקים בכירים ומנהלי חברות ישראליות מהשורה הראשונה. ב-23 מקרים מדובר בסירובי כניסה מ-13 טיסות של אל על לנמל התעופה דומודדובו.

 

 בנוסף יש עוד שישה מגורשים מנמל התעופה שרמטייבו בטיסות אחרות שאינן של אל על. אחד ההסברים לתופעה היא נקמה רוסית על כך שיש גידול במספר האזרחים הרוסים שכניסתם לישראל סורבה והם גורשו בחזרה - וזאת למרות שלשתי המדינות יש הסכם פטור מאשרה.

 

ממשרד החוץ נמסר: "משרד החוץ בודק את הנושא מול משרד החוץ הרוסי ופועל על מנת שתיירים ואנשי עסקים ישראלים יוכלו להמשיך ולהיכנס לרוסיה, כפי שהיה עד כה. זאת במיוחד כאשר ברור שלשתי המדינות אינטרס משותף בעידוד התיירות ההדדית וקשרי הסחר הבילטראליים".

 

משגרירות רוסיה בישראל נמסר: "על פי הנתונים שבידינו, נכון ל-1 בדצמבר 2019 5,771 תיירים רוסים לא הורשו להכנס לישראל. רק באוקטובר 2019 לא נכנסו לישראל 568 תיירים רוסים, בנובמבר 2019 - 569. כל יום כ-20 תיירים שמגיעים לישראל עם כסף וטיול מאורגן מעוכבים ונשלחים בחזרה לרוסיה".


פורסם לראשונה 18/12/2019 13:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
נמל התעופה דומודדובו במוסקבה
צילום: shutterstock
מומלצים