שתף קטע נבחר

מצביעים על הדחה. טראמפ: "מתקפה על אמריקה"

לפי כל ההערכות יהפוך הלילה טראמפ לנשיא האמריקני השלישי בהיסטוריה שבית הנבחרים מצביע בעד הדחתו, אך הסנאט צפוי לחסום את המהלך. חברי בית הנבחרים פתחו בדיון שיימשך כמה שעות, ויצביעו אחרי חצות. הנשיא, שהבטיח שלא יצפה בדיון, תקף את הדמוקרטים

בית הנבחרים האמריקני התכנס אחר הצהריים (יום ד') והחל את הדיון בהדחת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, לקראת ההצבעה שצפויים חברי הבית לערוך על כך הלילה. ynet מעביר בשידור חי את הדיון ההיסטורי בבית הנבחרים, וישדר גם את ההצבעה, הצפויה להיערך בין השעות 2:30-1:30 שעון ישראל.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

דונלד טראמפ ננסי פלוסי לקראת הצבעה  על הדחה ב בית הנבחרים ארה
טראמפ ויו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי. "ניסיון הפיכה"(צילום: AP, MCT)

 קפיטול בית הנבחרים הצבעה הדחה טראמפ וושינגטון ארה
בדיון הערב בבית הנבחרים

 קפיטול בית הנבחרים הצבעה הדחה טראמפ וושינגטון ארה

לפי כל ההערכות, בית הנבחרים – שבו יש כעת רוב דמוקרטי – צפוי להצביע הלילה בעד הדחת הנשיא, אך הסיכויים שההדחה תבוצע בפועל קלושים: השלב הבא בהליך הוא עריכת משפט לטראמפ בסנאט, שבו יש רוב רפובליקני, ובהצבעה שם צפויים תומכי ההדחה להפסיד.

 

טראמפ, נזכיר, מואשם בניצול סמכות לרעה בשל ניסיונו לכאורה לשדל את אוקראינה לקדם חקירה שבה יסתבך יריבו הדמוקרטי ג'ו ביידן, שעשוי להתמודד מולו על הנשיאות בשנה הבאה. לטענת הדמוקרטים, טראמפ ניצל את הסיוע האמריקני היקר שלו נזקקה אוקראינה כדי להפעיל לחץ על קייב. סעיף נוסף שבו מואשם טראמפ הוא שיבוש הליכים, בשל סירובו לשתף פעולה עם חקירת בית הנבחרים.

 

אחרי הקראת שני סעיפי האישום נגד טראמפ יצא לדרך דיון שיימשך כשש שעות, ובסופו תיערך ההצבעה. ננסי פלוסי, יו"ר בית הנבחרים וחברת המפלגה הדמוקרטית, פתחה את הדיון. פלוסי נאמה לצד כרזה של דגל ארה"ב - שעליה ציטוט מהצהרת הנאמנות לדגל, שמחייבת את חברי הקונגרס לשמור אמונים לדגל "ולרפובליקה שאותה הוא מייצג". "אנחנו כאן היום כדי להגן על הדמוקרטיה", אמרה פלוסי וזכתה לתשואות מהמחוקקים הדמוקרטים.

 

 

ננסי פלוסי (צילום: EPA)
פלוסי. "טראמפ מאיים על הביטחון הלאומי"(צילום: EPA)

ג'רולד נדלר  (צילום: EPA)
ג'רולד נדלר: "הנשיא שם את האינטרסים מעל הביטחון"(צילום: EPA)

פלוסי אמרה שטראמפ "הפר את החוקה" ולא הותיר לדמוקרטים "שום ברירה אחרת" מלבד הדחתו. "אם לא נפעל עכשיו נזנח את חובתנו", אמרה פלוסי לבית הנבחרים, והוסיפה שהנשיא הוא "איום מתמשך על הביטחון הלאומי" של אמריקה. ג'רולד נדלר, יו"ר ועדת המשפט בבית הנבחרים, אמר בתחילת הדיון שטראמפ הציב את האינטרסים הפוליטיים שלו מעל לביטחון ארה"ב.

 

טראמפ, שהכריז שאין בכוונתו לצפות בדיון בגבעת הקפיטול, צייץ הערב בפתח הדיון: "כאלה שקרים זדוניים של השמאל הקיצוני, הדמוקרטים שלא עושים שום דבר. זאת מתקפה על אמריקה, ומתקפה על המפלגה הרפובליקנית!". סגנו של טראמפ, מייק פנס, אמר היום כי "מה שקורה בגבעת הקפיטול זו בושה". בביקור במישיגן, לקראת עצרת בהשתתפות טראמפ, הוסיף פנס: "כשהנשיא עומד בפני דמוקרטים שלא עושים כלום, החקירות הבלתי נגמרות שלהם וההדחה המפלגתית שלהם – אנחנו עומדים לצד הנשיא דונלד טראמפ".  

 

"אתם פשוט שונאים אותו, חושבים שאנחנו טיפשים"

חבר הקונגרס דאג קולינס, הרפובליקני הבכיר בוועדת המשפט בבית הנבחרים, אמר בדיון שהליך ההדחה שמקדמים הדמוקרטים חסר בסיס. קולינס לעג לדבריה של פלוסי, שאמרה שמדובר באירוע "חמור". "זה לא אירוע חמור", אמר קולינס. "הם רצו לעשות את זה מאז הבחירות. לא אכפת להם מהעובדות", טען קולינס.

 

כריס סטיוארט, מחוקק רפובליקני, אמר בנאומו שהדמוקרטים רוצים להדיח את טראמפ רק בגלל "שהם שונאים את הנשיא". "להצבעה הזו אין קשר לאוקראינה, אין קשר לניצול הכוח או לשיבוש הליכי הקונגרס. ההצבעה הזאת היום היא על דבר אחד בלבד. הם שונאים את הנשיא הזה. הם חושבים שאנחנו טיפשים", אמר סטיוארט.

מחאה מפגינים מול ה קפיטול בית הנבחרים הצבעה הדחה טראמפ וושינגטון ארה
מפגינים נגד טראמפ היום בוושינגטון(צילום: EPA)

מחאה מפגינים מול ה קפיטול בית הנבחרים הצבעה הדחה טראמפ וושינגטון ארה
(צילום: EPA)

מחאה מפגינים מול ה קפיטול בית הנבחרים הצבעה הדחה טראמפ וושינגטון ארה
(צילום: AFP)

מחאה מפגינים מול ה קפיטול בית הנבחרים הצבעה הדחה טראמפ וושינגטון ארה
(צילום: gettyimages)

שני תומכים של טראמפ (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הפגנות בעד הדחה הדחת טראמפ ארה
מפגינים נגד טראמפ בפלורידה(צילום: AFP)

הפגנות בעד הדחה הדחת טראמפ ארה
ההערכה: משפט בסנאט בינואר. מתנגדת של הנשיא(צילום: AFP)

אמש שלח טראמפ מכתב חריף במיוחד ליו"ר בית הנבחרים פלוסי, ובו טען כי אם הדמוקרטים יצביעו בעד הדחתו הם "יכריזו מלחמה על הדמוקרטיה האמריקנית". הנשיא הוסיף כי הליך ההדחה נגדו הוא בגדר "ניסיון הפיכה לא-חוקי" של יריביו הפוליטיים. מאוחר יותר שלחה פלוסי מכתב לחברי הבית הדמוקרטים, ובו כתבה: "אף אחד לא הגיע לקונגרס כדי להדיח נשיא, אך נשבענו לתמוך בחוקה ולהגן עליה. אם לא נפעל, נזנח את חובותינו".

 

בבית הנבחרים חברים 435 מחוקקים, 233 מתוכם דמוקרטים. כיוון שאישור הדחת הנשיא בבית הנבחרים דורש רק רוב רגיל, ורק שניים מבין כל הדמוקרטים צפויים להתנגד להדחת טראמפ (אחד מהם, ג'ף ואן דרו מניו ג'רזי, אף מאיים לערוק לשורות הרפובליקנים בגלל הליך ההדחה) – סעיפי האישום צפויים לפי כל ההערכות לקבל את אישור בית הנבחרים. המיעוט הרפובליקני בבית, 197 צירים, צפוי להיות מאוחד בהתנגדותו. מחוקק אחד, ג'סטין אמאש ממישיגן, פרש מהמפלגה הרפובליקנית וקרא להדחת טראמפ, ולכן צפוי להצביע בעד.

  ()

אף שהסיכויים להדחה של ממש קלושים ביותר, בראי ההיסטוריה ההצבעה היא רגע מביך לטראמפ. רק שני נשיאים לפניו עמדו בפני הצבעה דומה כזו ובהמשך בפני משפט הדחה בסנאט. ב-1868 היה זה הנשיא אנדרו ג'ונסון, שמונה לתפקיד בעקבות הירצחו של אברהם לינקולן. ג'ונסון התעמת רבות עם הקונגרס הרפובליקני באותה תקופה, בין היתר על רקע רצונו לאפשר שיקום מהיר למדינות הדרום לאחר סיום מלחמת האזרחים, מבלי להגן על העבדים המשוחררים.

רקע פרשת אוקראינה גייט (צילום: רויטרס, EPA, AP, MCT)
(צילום: רויטרס, EPA, AP, MCT)

יותר ממאה שנים לאחר מכן, ב-1998, הצביע בית הנבחרים – אז בשליטת הרפובליקנים – בעד הדחת הנשיא ביל קלינטון, באשמת עדות שקר בפרשת מוניקה לוינסקי. שניהם זוכו בסופו של דבר בסנאט ונשארו בתפקידם. נשיא אחד נוסף עמד בפני הליך הדחה: ריצ'רד ניקסון, שהסתבך בפרשת ווטרגייט, עמד בפני הדחה בטוחה בבית הנבחרים ובסנאט, והתפטר ב-1974 לפני שההליך נגדו מוצה.

 

אם יאושרו סעיפי האישום נגד טראמפ הלילה, ההליך ימשיך כאמור לסנאט, שבו שולטים הרפובליקנים. המשפט המסתמן יתחיל לפי ההערכות בוושינגטון בתחילת השנה הבאה, אולי אפילו מיד עם חזרתם של המחוקקים מחופשת חג המולד בתחילת ינואר. על האופן שבו יתנהל משפט כזה בסנאט תוכלו לקרוא כאן.


פורסם לראשונה 18/12/2019 16:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP, MCT
טראמפ ופלוסי. תוצאה ידועה מראש
צילום: AP, MCT
מומלצים