שתף קטע נבחר

בנט בגולן: "סוריה הופכת להיות וייטנאם של איראן, נגביר הלחץ"

שר הביטחון והרמטכ"ל סיירו בתרגיל מבצעי ברמת הגולן. בנט התייחס בביקור לנוכחות האיראנית בסוריה: "ככל שאיראן תנסה להתבסס על אדמת סוריה - היא תשקע בחולות סוריה. לאיראן אין מה לחפש שם"

  

 

שר הביטחון נפתלי בנט והרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, הגיעו היום לתרגיל מבצעי ברמת הגולן. בנט אמר בביקור כי "סוריה הולכת והופכת להיות וייטנאם של איראן. ככל שאיראן תנסה להתבסס על אדמת סוריה - היא תשקע בחולות סוריה. אנחנו מגבירים את הלחץ".

 

בנט וכוכבי סיירו בתרגיל יחד עם מפקד פיקוד הצפון, אלוף אמיר ברעם, מפקד עוצבת "געש", תת-אלוף אבי גיל, ומפקד חטיבת השריון 188, אלוף-משנה ניר רוזנברג. התרגיל דימה לחימה במתווה צפוני בשילוב כוחות שריון, חיל רגלים, הנדסה קרבית, חיל האוויר, ועוד. הלוחמים תרגלו לחימה בשטח מורכב, צפוף וסבוך בשילוב יכולות מודיעיניות והתקפיות מתקדמות, שלדברי צה"ל יובילו להכרעת והשמדת האויב אם הצבא יידרש לכך.

שר הביטחון נפתלי בנט רמטכ״ל אביב כוכבי ב תרגיל מבצעי ב רמת הגולן (צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון)
"לאיראן אין מה לחפש בסוריה". בנט וכוכבי בגולן(צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון)
 

שר הביטחון נפתלי בנט רמטכ״ל אביב כוכבי ב תרגיל מבצעי ב רמת הגולן (צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון)
(צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון)

 

לדברי בנט, "האייתוללות באיראן יושבים ושולחים אלינו את זרועות התמנון שלהם כדי להקשות ולייצר טרור על אזרחי ישראל. לאיראן אין מה לחפש על אדמת סוריה. נמשיך לשמור על גבולות המדינה". דבריו של שר הביטחון מגיעים לאחר שלאחרונה נחשפו תמונות לוויין שהראו כי איראן חופרת מנהרה שמיועדת להברחת כוחות ולאחסון טילים ונשק סמוך לגבול סוריה-עיראק. לתיעוד אחראית חברת אימג'סאט אינטרנשיונל (ImageSat International - ISI), חברת הלוויינים ופתרונות המודיעין הישראלית. לפי "פוקס ניוז", החפירה מתבצעת על-ידי אנשי כוח קודס של משמרות המהפכה.

 

התצלום הראשון של בניית המנהרה בוצע ב-5 באוקטובר. שבועיים לאחר מכן, מעל החפירות הוקמה סככה שככל הנראה נועדה להסוות את הפעילות. במקביל נוצרו תלוליות עפר גדולות בקצה השני של המנהרה. כוח קודס הגביר בחודשים האחרונים את הנסיונות להעביר נשק מתקדם לסוריה וללבנון גם ובעיקר דרך הקרקע, והחשש העיקרי במערכת הביטחון הוא שהדבר יתבצע דרך הרצועה הצפונית בעיראק ובסוריה, שאת חלקה עזבו הכוחות האמריקנים בחודשים האחרונים.

 

בעבר הותקפו אתרים איראניים בסוריה ובעיראק המשמשים להעברת אמצעי לחימה, זמן קצר לאחר שפורסמו בכלי תקשורת מערביים. לפי ההערכות מדובר במקום מסתור שמיועד לטילים ונשק - אך גם להברחת ציוד וכוחות מבלי שיעברו במעבר הגבול אל-בוכמאל בין סוריה לעיראק.

 

בישראל מעריכים כי כוחות קודס לא יבליגו על תקיפות ישראליות נוספות של המשלוחים, והתגובה עלולה להגיע לא רק באמצעות מטחי רקטות מצד מיליציות פרו-איראניות המופעלות בסוריה, אלא גם באמצעות שיגור של טילי שיוט המקשים על זיהוי מוקדם בגלל גובה טיסתם הנמוך, או ע"י מל"טים תוקפים שחגים גם הם בחתימה נמוכה, בדומה להצלחה המבצעית חסרת התקדים שרשמו האיראנים בתקיפה נגד מתקני הזיקוק הסעודיים מטווח של 300 ק"מ.

 

בנט התייחס גם לחשיפת רשת הטרור ביהודה ושומרון, שהייתה אחראית בין היתר להנחת המטען שגבה את חייה של רִנה שנרב ז"ל: "כוחות הביטחון והשב"כ חשפו רשת מחבלים ענפה של החזית העממית ביהודה ושומרון, אותה רשת שבין השאר אחראית לרצח רִנה  שנרב ז"ל. רִנה - בסוף הגענו למחבלים. אנחנו נמשיך לרדוף אחרי כל מחבל ומחבל לפני שהוא פוגע בנו".

 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון
בנט וכוכבי בגולן
צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון
מומלצים