שתף קטע נבחר

צילום: MCT

המלכה הציגה את "החזון הרדיקלי" של ג'ונסון

אליזבת השנייה הציגה בפרלמנט את מדיניות ממשלתו החדשה של בוריס ג'ונסון, שבוע לאחר הניצחון המוחץ בבחירות בבריטניה. עיקרי הנאום: ברקזיט עד סוף ינואר, החמרת עונשי מחבלים ומיליארדים למערכת הבריאות

 

 

מלכת בריטניה הציגה בצהריים (יום ה') את חזון ממשלתו החדשה של בוריס ג'ונסון, לאחר הניצחון המוחץ שלו לפני שבוע בבחירות הכלליות בממלכה. נאומה המסורתי של אליזבת השנייה, שפתח את מושב הפרלמנט החדש, התמקד בעיקר בברקזיט. המלכה, שנאומה מציג למעשה את קווי היסוד שבהם דוגלת ממשלת ג'ונסון החדשה - שנהנית מרוב מוחלט בפרלמנט - אמרה כי העדיפות העליונה שלה היא לפרוש מהאיחוד האירופי כמתוכנן, ב-31 בינואר הקרוב.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  

"השרים שלי יקדמו חקיקה שתבטיח את יציאת בריטניה בתאריך הזה ושתביא כמה שיותר הזדמנויות עבור העם הבריטי", אמרה המלכה בפני המחוקקים, כשלצדה יושב בנה, יורש העצר הנסיך צ'ארלס. לאחר הפרישה, היא אמרה, "השרים שלי יקדמו מערכת יחסים עתידית עם האיחוד האירופי, על בסיס הסכם סחר חופשי שיועיל לכלל בריטניה. הם גם יקיימו משא ומתן עם כלכלות גלובליות אחרות" - כשהיא מתייחסת ככל הנראה להסכם הסחר שג'ונסון מקווה לחתום לאחר הפרישה עם ארה"ב.  

מלכת בריטניה אליזבת השנייה פרלמנט הצגת חזון ממשלת בוריס ג'ונסון (צילום: gettyimages)
ברקזיט מהיר ומאבק בטרור. המלכה נאמה בפרלמנט(צילום: gettyimages)

מלכת בריטניה אליזבת השנייה פרלמנט הצגת חזון ממשלת בוריס ג'ונסון (צילום: MCT)
לצדה ישב בנה, יורש העצר הנסיך צ'ארלס(צילום: MCT)

מלכת בריטניה אליזבת השנייה פרלמנט הצגת חזון ממשלת בוריס ג'ונסון (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

בהקשר זה ציינה המלכה כי השאיפה של הממשלה החדשה היא להשלים, עד שנת 2022, 80% מכלל הסכמי הסחר החדשים שעליהם היא תצטרך לחתום עם מדינות העולם לאחר הפרישה.

 

ג'ונסון, שבבחירות האחרונות הביס את יריבו מהלייבור ג'רמי קורבין וקיבל רוב מוחלט מהמושבים בפרלמנט, הרוב הגדול ביותר שממנו נהנה ראש ממשלה בריטי מאז טוני בלייר ב-2001 - אמר היום כי המדיניות שאותה הציגה המלכה בנאומה היא "הרדיקלית ביותר" שהוצגה מזה דור שלם בבריטניה. בעזרת הרוב הגדול והחדש שלו, מקווה ג'ונסון לצאת מהמבוי הסתום שבו נמצאת הממלכה כבר שלוש וחצי שנים, בהן לא הייתה הסכמה בפרלמנט על הדרך הנכונה הנוגעת ליישום תוצאות משאל העם על הברקזיט ב-2016. 

מלכת בריטניה אליזבת השנייה פרלמנט הצגת חזון ממשלת בוריס ג'ונסון (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

מלכת בריטניה אליזבת השנייה פרלמנט הצגת חזון ממשלת בוריס ג'ונסון (צילום: רויטרס)
"חזון רדיקלי". ג'ונסון בפרלמנט(צילום: רויטרס)

ג'ונסון צפוי להציג את החוק לפרישה מהאיחוד האירופי כבר מחר. החוק כולל את תנאי הסכם הברקזיט שאותו גיבש בשנה שעברה יחד עם בריסל. הפרלמנט הקודם, שבו לג'ונסון לא היה רוב, דחה את ההסכם הזה לפני שפוזר והלך לבחירות מוקדמות - בהן כאמור ג'ונסון ניצח. ראש הממשלה הבריטי מעוניין שהפרלמנט יצביע על חוק הברקזיט לפני חג המולד. טרם ברור מתי תתקיים הצבעה על החוק, מכיוון שהיו"ר החדש של בית הנבחרים צריך לאשר את קיום ההצבעה. 

 

בנאומה בצהריים התייחסה המלכה לשורת הצעות מדיניות נוספות שאותן מקווה ג'ונסון לקדם. בין היתר, הכריזה המלכה שהממשלה מתכוונת להוסיף 33.9 מיליארד פאונד לתקציב השנתי של שירותי הבריאות הלאומיים (NHS). לצד הברקזיט, מצבה של מערכת הבריאות עמד גם הוא במוקד הבחירות בממלכה, וג'ונסון הבטיח לשפרו.

 

חזונו של ג'ונסון כולל גם כוונה לחוקק חוק שיקדם את זכויות העובדים וחוק הגירה שיעניק עדיפות למי שיש לו כישורים שנדרשים בממלכה - "כדי שנוכל למשוך את המוחות הטובים ביותר מרחבי העולם", אמרה המלכה בנאום שנכתב לה על-ידי אנשי ג'ונסון.

 

 

 

אינפו גרפיקה תוצאות בחירות בריטניה בוריס ג'ונסון ג'רמי קורבין ()

על רקע הדרישה המחודשת של המפלגה הלאומית הסקוטית, שבעקבות הישגיה בבחירות האחרונות קוראת למשאל עם שני על עצמאות סקוטלנד, מדיניות הממשלה החדשה כוללת התנגדות מפורשת למשאל עם שכזה. הממשלה, כך אמרה המלכה, סבורה שהמהלך הזה יגרום "נזק" ויחתור תחת התוצאה במשאל העם שנערך שם לפני חמש שנים, אז בחרו הסקוטים להישאר בממלכה.

 

סוגיה נוספת שהודגשה בנאום היא המאבק בטרור. על רקע הפיגוע האחרון בגשר לונדון, שבוצע על-ידי מחבל משוחרר, הממשלה תפעל להגביר את העונשים שנגזרים על עבריינים שהורשעו בטרור. היא תקדם חוק שיגזור על העבריינים החמורים מביניהם עונש מינימום של 14 שנה, וימנע מחלקם שחרור מוקדם. בנוסף, ועל רקע פרשת הרעלת המרגל הרוסי סרגיי סקריפל, ממשלתו של ג'ונסון תקדם צעדים נגד "פעילות של מדינות זרות" בתוך הממלכה. בין הצעדים הללו כוונה לרשום סוכנים זרים שפועלים בתוך בריטניה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
מלכת בריטניה, היום בפרלמנט
צילום: gettyimages
מומלצים