שתף קטע נבחר

8 הרוגים: הסופה "אלזה" היכתה בספרד ופורטוגל

הסופה החזקה "אלזה" גרמה לנזק רב בלילה בין חמישי לשישי בספרד, פורטוגל ודרום צרפת. טיסות בוטלו ואלפי בתים נותרו ללא חשמל. כשבאזור מתאוששים ומתמודדים עם הצפות הגיע לאזור סופה נוספת, "פביאן"

לפחות שמונה בני אדם נהרגו בסופה חזקה שהיכתה בספרד, פורטוגל ודרום צרפת. אחרי שהסופה, "אלזה", נחלשה והמשיכה לבריטניה הגיעה לאזור סופה חזקה נוספת, "פביאן".

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

הסופה "אלזה" היכתה באזור בלילה שבין חמישי לשישי. היא גבתה שישה קורבנות בספרד ושניים בפורטוגל. אתמול מתה מפצעיה דרום קוריאנית בת 32, שנפגעה אתמול בראשה מהריסות בניין במרכז מדריד. אנריקה לופס, שר הפנים האזורי, אמר שהבניין אמנם עבר בדיקות ב-2015, "אך מזג אוויר שכזה, גם גשמים עזים ורוחות, עלול לגרום למקרים הרי גורל שכאלה".

ה סופה אלזה היכתה ב פורטוגל ספרד ו דרום צרפת (צילום: רויטרס)
הצפות בעיר פורטו בפורטוגל(צילום: רויטרס)
 

ה סופה אלזה היכתה ב פורטוגל ספרד ו דרום צרפת (צילום: EPA)
בעיר וילה נובה דה גאיה(צילום: EPA)

בנוסף דווח אתמול על מותם של עוד שני הרוגים בספרד: שירותי החירום באזור אנדלוסיה בדרום מערב המדינה הודיעו על מותו של גבר הולנדי בן 68, שיצא אתמול לגלוש במזג אוויר סוער במחוז הואלבה. תחילה הוגדר נעדר, בהמשך התברר שטבע למוות. אתמול מת בספרד גבר שנסחף במכוניתו בשיטפון במחוז גרנדה באנדולסיה, שם נהר עלה על גדותיו.

 

הרוחות החזקות והגשמים העזים בסופה "אלזה" העלו נהרות על גדותיהם. עמודי חשמל קרסו, ושיבושים נרשמו בפעילות המטוסים והרכבות באזור. בפורטוגל מזג האוויר הקיצוני שיבש את פעילות הרכבות מהבירה ליסבון לפורטו, העיר השנייה בגודלה, בגלל הצפות במסילות הרכבת.

ה סופה אלזה היכתה ב פורטוגל ספרד ו דרום צרפת (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

ה סופה אלזה היכתה ב פורטוגל ספרד ו דרום צרפת (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

ה סופה אלזה היכתה ב פורטוגל ספרד ו דרום צרפת (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

קרוב לעשרת אלפים בתים בחבל רון אלפ בהרי האלפים הצרפתים עדיין מנותקים מחשמל, כתוצאה מהסופה בליל שישי. בשעה ש"אלזה" נחלשה ועשתה את דרכה לבריטניה, באזור מזהירים מאיום חדש – הסופה "פביאן", שכבר הביאה רוחות של 170 קמ"ש לאזור גליסיה בצפון מערב ספרד וגרמה לביטול 14 טיסות. בנוסף חלו שינויים בהמראות של 13 טיסות שהיו אמורות להמריא משדות תעופה בגליסיה. כ-8,000 בתים בגליסיה נותרו ללא חשמל כתוצאה מהנזק שגרמה הסופה "פביאן".

 

 

במדריד חסמה העירייה אתמול את הכניסה לשמונה פארקים עירוניים בגלל הרוחות. גם בבורדו בדרום מערב צרפת נסגרו הפארקים, וגם בתי העלמין. קרקס ארלט גרוס, שהקים אוהל גדול בכיכר העיר, ביטל שלוש הופעות.

ה סופה אלזה היכתה ב פורטוגל ספרד ו דרום צרפת (צילום: רויטרס)
הצפות בגליסיה(צילום: רויטרס)

ה סופה אלזה היכתה ב פורטוגל ספרד ו דרום צרפת (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

הסופה מכה בחוף האלטנטי בדרום מערב צרפת, ליד הגבול עם ספרד, ושירות החיזוי הצרפתי פרסם "התרעות כתומות" ב-14 אזורים. בסוקאה, בחוף הדרום מערבי של צרפת ליד גבול ספרד, הגיעו הרוחות למהירות של 148 קמ"ש. בברטאן, בחוף הצפון מערבי, היו רוחות של עד 120 קמ"ש.

 

שירות הרכבות הצרפתי SNCF ביטל את הפעילות בין בורדו, טולוז והנדאיי בדרום מערב צרפת, מחשש שהרוחות החזקות יגרמו לקריסת עצים על פסי הרכבת. באי הצרפתי קורסיקה בים התיכון סגרו הרשויות את כל שדות התעופה באי לקראת הגעת הסופה. גם פעילות המעבורות, שמשיטות את הנוסעים מקורסיקה לצרפת, הושעתה. כמו כן נסגרו כל הכבישים שמובילים לעיר אז'קסיו, כדי למנוע מנהגים להיתקע בשיטפונות.


פורסם לראשונה 21/12/2019 23:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הצפות בעיר פורטו בפורטוגל
צילום: רויטרס
מומלצים