שתף קטע נבחר

להכשיר את השרץ הכהניסטי

האידיאולוגיה והערכים של הציונות הדתית נוסח "בני עקיבא" הומרו בקבוצה אנטי-ממלכתית, גזענית ופרובוקטיבית. כך מכתימים ציבור שלם

 

רפי פרץ ואיתמר בן גביר ()
בתמונה: חברות אמיצה

מזל שיש בחירות בפעם השלישית בתוך שנה. ככה גילינו מהר מהצפוי מה המשמעות השקרית של "בלוק טכני". אי אז, בחודש פברואר, הציונות הדתית רעשה וגעשה כאשר הוחלט לרוץ בבלוק טכני משותף עם עוצמה יהודית על מנת לשרוד את אחוז החסימה הגבוה.

 

 

הרב רפי פרץ הבטיח מעל לכל במה כי אנשי עוצמה הם אורחים בלבד, וגט יינתן להם לאחר הבחירות. "הם לא שותפים לאמונותיי, לכן סירבתי, ואני ממשיך לסרב, לאיחוד. זה הסכם טכני לזמן קצר", הוא הבטיח ושריין להם את המקום השמיני ברשימה.

 

המתנגדים ידעו היטב כי מדובר בהכשרת השרץ, והכניסה מהדלת האחורית תהפוך במהרה את אנשי עוצמה יהודית לבני בית. הם לא היו צריכים לחכות קדנציה שלמה בשביל לומר בצער: "אמרנו לכם". 11 חודשים ושלוש מערכות בחירות האיצו את תהליך ההיטמעות. הבלוק הטכני הפך לחברות אמיצה, הגט המוסרי המובטח הוחלף במילים חלולות של "אחדות" ו"קירוב לבבות", והמקום השמיני והספק ריאלי הפך למקום השלישי והמכובד. כעת, בשורה אחת, עומדות מורשתם של זבולון המר, אורי אורבך והרב כהנא.

 

ההלכה מלמדת שמספיק מעט מאוד מן השרץ על מנת לטמא את כל האוכל הכשר שבסיר, ואילו לאוכל הכשר אין אפשרות לטהר את השרץ רק כיוון שיש מעט ממנו. יש משמעות להיטמעות והאפקט שלה הוא מרחיק לכת – ברמה האידיאולוגית והחינוכית בראש ובראשונה.

 

אבל האידיאולוגיה והערכים החינוכיים נוסח "בני עקיבא" הומרו בקבוצה אנטי-ממלכתית, גזענית ופרובוקטיבית. האבסורד הכפול הוא שדווקא השותפים הטבעיים של הבית היהודי, הלא הם אנשי האיחוד הלאומי בראשות בצלאל סמוטריץ’, נותרו כרגע מחוץ להסכם.

 

אבל עוד דבר חשוב לומר: חמישית מאזרחי ישראל מזוהים כציונות דתית, אבל חלקם הגדול לא מצביעים למפלגה שמתיימרת לייצג אותם. תמצאו אותם בשלל מפלגות אחרות, מהליכוד, דרך כחול לבן ואפילו במפלגת העבודה וש"ס. התופעה הזו גוברת והולכת ממערכת בחירות למערכת בחירות, ואין ספק שהרשימות עצמן למפלגות מעידות על הניתוק מהציבור יותר מכל.

 

הרב רפי החרד"לי, שרוב השכנים שלו ביישוב בכלל מצביעים ליהדות התורה, חתם הסכם עם איתמר בן-גביר, שמתפאר בתמונה של הרוצח ברוך גולדשטיין בסלון. ברור שהרוב המוחלט של מי שמזהה עצמו כציוני ודתי לא שם. הציונות הדתית מורכבת מאנשים ממלכתיים, לאומיים אבל ממש לא בדלנים, לאומנים וגזענים.

 

חבל מאוד שהמותג הזה הולאם על ידי מפלגה שמכתימה בבחירותיה ציבור שלם. בהתחלה עוד היה כוח למחות כנגד הבושה, כעת הציבור מגיב בעיקר בגלגול עיניים.

 

  • חן ארצי סרור היא עיתונאית "ידיעות אחרונות"

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים