שתף קטע נבחר

ניצול שואה קיבל פטור מחוב של כמיליון שקל

ההחלטה ניתנה על רקע חוק חדלות פירעון החדש, המתחשב בשיקום הכלכלי. מעבר לזה נקבע כי ממילא לא תהיה לנושים תועלת מהמשך ההליך

רשם לשכת ההוצאה לפועל בתל אביב גיא סמולרצ'יק קיבל לאחרונה בקשה למתן צו הפטר לחייב מוגבל באמצעים – ניצול שואה בן 78 שנקלע לחובות של יותר ממיליון שקל ומתנהלים נגדו הליכי הוצאה לפועל מזה כ-18 שנים ללא תועלת ממשית לנושים. ההחלטה ניתנה על רקע כניסתו לתוקף של חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי שמטרתו העיקרית היא לאפשר לחייבים להשתקם ולצאת לפעילות כלכלית סבירה.

 

מאז 2001 מוכרז החייב כמוגבל באמצעים בשל חובות של כ-1.13 מיליון שקל לשבעה נושים שונים. בשנים האחרונות הוא משלם בתיק ההוצאה לפועל 500 שקל בחודש ולפי טענתו לא צבר חובות נוספים.

 

לפני כחצי שנה הוא הגיש בקשה למתן צו הפטר מחובותיו ואף אחד מהנושים לא הגיש התנגדות בנושא. בהחלטה שניתנה בעניינו לאחרונה נענה הרשם גיא סמולרצ'יק לבקשתו.

 

הרשם הסביר כי בדומה להפטר בפשיטת הרגל, ההפטר שניתן לחייב בהוצאה לפועל נועד לאפשר לאדם שנקלע שלא באשמתו לחובות שאינו מסוגל לפרוע – לפתוח דף חדש ולשוב לפעילות כלכלית סבירה.

 

כלומר, במקרה שבו אדם נקלע לחובות בתום לב, שיתף פעולה עם הליכי חדלות הפירעון והגיע למצב שבו לא יוכל עוד לפרוע את חובותיו כך שלנושים לא תהיה כל תועלת מהמשך ההליכים – הוא זכאי לקבל צו הפוטר אותו מחובותיו.

 

הרשם הוסיף שאף שחוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי שנכנס לתוקף לאחרונה לא חל על עניינו של החייב, הוא משמש "זרקור" להכרעה בתיק. חוק זה מציב את השיקום הכלכלי של החייב כמטרה ראשונה ועיקרית של הליכי חדלות הפירעון.

 

נקבע כי תכלית זו מתקיימת במקרה הנוכחי, שבו מדובר בחייב שיכולת ההשתכרות שלו מוגבלת ובמשך שנים ארוכות נושיו לא נהנו מגבייה משמעותית ולא תהיה להם תועלת מהמשך ההליך גם בעתיד.

 

הרשם אף ציין כי כנראה שזו הסיבה שבגינה הנושים אפילו לא הגישו התנגדות לבקשה או התייצבו לדיון בה, וגם התנהלות זו פועלת לטובת החייב.

 

עם זאת צוין בהחלטה כי לחייב נותרו שני נכסים משמעותיים: זכויות פנסיוניות וקרן השתלמות. לגבי הזכויות הפנסיוניות נפסק כי אין לממש אותן "לנוכח היסוד הסוציאלי הטמון בהן", והעובדה שהחייב זקוק לכספי הפנסיה למחייתו, בפרט בהתחשב בגילו המבוגר ובמצבו הרפואי. עם זאת, נקבע כי כספי קרן ההשתלמות ימומשו ויחולקו בין הנושים.

 

  • לקריאת ההחלטה בתיק – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • שמות באי הכוח לא צוינו בהחלטה
  • עו"ד שרון אורן עוסקת בתחום חדלות הפירעון לרבות הוצאה לפועל ופשיטות רגל
  • הכותבת לא ייצגה בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
שני גביזון
עו"ד שרון אורן
שני גביזון
מומלצים