שתף קטע נבחר

מפעל הפיס יעניק הלוואות לקידום אנרגיה סולרית

בשלב הראשון הסכום שיעמוד לקרן יהיה 100 מיליון שקלים ובהמשך, לפי הביקוש, יועברו כספים נוספים לרשויות המקומיות. ההלוואה: ללא ריבית

חושבים ירוק: מפעל הפיס יקים קרן הלוואות להתקנת מערכות ייצור אנרגיה סולארית על גגות מבני ציבור. מטרת הקרן היא לסייע לרשויות המקומיות במתן הלוואה לצורך התקנת מערכות אנרגיה סולארית.

 

במפעל הפיס אמרו כי מערכות אלה ייצרו עבור הרשויות המקומיות מקורות אנרגיה ירוקה, חיסכון בהוצאות החשמל וכן תזרים הכנסות קבוע, לאחר החזר ההלוואה. תקופת החזר ההלוואה תעמוד על 6-7 שנים ובסופה תהיה לרשות המקומית מקור הכנסה קבוע לתקציבה השוטף.

 

אנרגיה סולארית. ארכיון (צילום: ערן קופל) (צילום: ערן קופל)
אנרגיה סולארית. ארכיון(צילום: ערן קופל)

 

מדובר בתוכנית משותפת עם מרכז השלטון המקומי ומשרד האנרגיה. בשלב הראשון הסכום שיעמוד לקרן יהיה 100 מיליון שקלים ובהמשך, לפי הביקוש, יועברו כספים נוספים. הרשות המקומית תפעל להחזיר את ההלוואה ללא ריבית. "בעידן שבו השיח הגלובלי על אנרגיה ירוקה הולך ומתגבר נוכח החשש הגובר ממשבר אקלים, מתחדד הצורך במציאת אנרגיות מתחדשות ובראשן אנרגיה סולארית", אמר יו"ר מפעל הפיס אביגדור יצחקי. "אני רואה חשיבות עצומה בהקמת הקרן ומאמין שדרך זאת נוכל לסייע לרשויות המקומיות להתקדם צעד נוסף לעבר שימוש באנרגיה ירוקה, מה שייטיב הן עם הסביבה והן עם הרשויות המקומיות, שייהנו בנוסף מתזרים הכנסות חדש וירוק".

 

הידיעה על הקמת הקרן מגיעה לאחר הצהרתו של שר האנרגיה, יובל שטייניץ, כי בכוונתו להעלות את יעד ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות מ-17% ל- 25%-30% לשנת 2030 על מנת להפחית את פליטות גזי החממה ולהתמודדות עם שינויי האקלים.

 

הקמת הקרן תסייע לקדם את תחום האנרגיות המתחדשות ולנצל את גגות המבנים ברשויות המקומיות לייצור חשמל ירוק. זאת לאור העובדה כי בישראל יש מחסור בשטחים פתוחים להקמת מתקנים סולאריים.

 

השר שטייניץ אמר כי "הקמת הקרן המשותפת הינה יוזמה מבורכת, שתסייע למדינת ישראל להגדיל את היקף ייצור החשמל מאנרגיה מתחדשת. הקרן תאפשר במימונה ייצור חשמל נקי ותגדיל את הכנסותיהן של הרשויות המקומיות. הדבר יקטין את זיהום האוויר ויהפוך את משק האנרגיה לנקי יותר".

 

יו"ר השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות, חיים ביבס, אמר: "העולם כולו הולך לעבר שימוש באנרגיה חכמה, שתצמצם את הפגיעה בסביבה וכך גם הרשויות המקומיות בישראל, שמבינות שיש להן אחריות סביבתית כצרכניות אנרגיה מרכזיות. הקרן משמעותית להנגשת פתרונות סולאריים ואנו מברכים על האפשרות לפרוס את התשלומים בצורה שתתאים לצרכיהן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנרגיה סולארית על גגות בנגב
מומלצים