שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  מהצונאמי עד דאעש: כך נראה העשור מהלוויין

  את הסיפורים הגדולים של העשור בכדור הארץ אפשר היה לראות גם מהחלל: האביב הערבי, האסון הגרעיני, הטרור הרצחני. סוכנות הידיעות AP וחברת Maxar Technologies מציגות: כך זה נראה מלמעלה

  דליפת הנפט של BP, שהחלה ב-20 באפריל 2010, הייתה דליפת הנפט הגדולה ביותר מול חופי אמריקה אי פעם. היא החלה בפיצוץ באסדת הקידוח "Deepwater Horizon" שבו נהרגו 11 בני אדם. האסדה טבעה יומיים אחר כך, ובמשך 87 ימים איומים זרם נפט למפרץ מקסיקו, בעוד מהנדסים ומדענים מנסים למצוא דרך לעצור את האסון, שפגע קשות בבעלי החיים באזור (צילום: AP) (צילום: EPA)
  דליפת הנפט של BP, שהחלה ב-20 באפריל 2010, הייתה דליפת הנפט הגדולה ביותר מול חופי אמריקה אי פעם. היא החלה בפיצוץ באסדת הקידוח "Deepwater Horizon" שבו נהרגו 11 בני אדם. האסדה טבעה יומיים אחר כך, ובמשך 87 ימים איומים זרם נפט למפרץ מקסיקו, בעוד מהנדסים ומדענים מנסים למצוא דרך לעצור את האסון, שפגע קשות בבעלי החיים באזור (צילום: AP)

  רעידת אדמה אדירה בדרגה 9 וצונאמי איום שפקדו את יפן פגעו ב-11 במרץ 2011 בתחנת הכוח הגרעינית פוקושימה דאיצ'י. מערכת קירור קריטית במתקן נפגעה, ושלושה כורים ניתכו. קרינה התפשטה ביישובים סמוכים ובים. 160 אלף בני אדם פונו, וליותר מ-40 אלף איש טרם הותר לשוב. בתמונה: המתקן הגרעיני לפני פיצוץ שאירע בו ב-14 במרץ (צילום: AP) (צילום: EPA)
  רעידת אדמה אדירה בדרגה 9 וצונאמי איום שפקדו את יפן פגעו ב-11 במרץ 2011 בתחנת הכוח הגרעינית פוקושימה דאיצ'י. מערכת קירור קריטית במתקן נפגעה, ושלושה כורים ניתכו. קרינה התפשטה ביישובים סמוכים ובים. 160 אלף בני אדם פונו, וליותר מ-40 אלף איש טרם הותר לשוב. בתמונה: המתקן הגרעיני לפני פיצוץ שאירע בו ב-14 במרץ (צילום: AP)

  אחרי הפיצוץ בפוקושימה (צילום: AP) (צילום: EPA)
  אחרי הפיצוץ בפוקושימה (צילום: AP)

  כך נראתה ב-2010 העיר סנדאיי ביפן, שנפגעה קשות בצונאמי בשנה שלאחר מכן (צילום: AP) (צילום: EPA)
  כך נראתה ב-2010 העיר סנדאיי ביפן, שנפגעה קשות בצונאמי בשנה שלאחר מכן (צילום: AP)

  סנדאיי אחרי שהגלים הטביעו אותה במרץ 2011 (צילום: AP) (צילום: EPA)
  סנדאיי אחרי שהגלים הטביעו אותה במרץ 2011 (צילום: AP)

  מה שהחל בפעולת מחאה של ירקן תוניסאי, מוחמד בועזיזי, שהצית את עצמו למוות, הפך לגל הפגנות ששטף את העולם הערבי בסוף 2010 וב-2011 והפיל בזה אחר זה רודנים - מבן עלי בתוניסיה, דרך מובארק במצרים וקדאפי בלוב, ועד עלי עבדאללה סאלח בתימן. בסוריה הפכה המחאה נגד אסד למלחמת אזרחים איומה, שטרם הסתיימה. בתמונה: כיכר תחריר בקהיר ב-11 בפברואר 2011, יום התפטרות מובארק (צילום: AP) (צילום: EPA)
  מה שהחל בפעולת מחאה של ירקן תוניסאי, מוחמד בועזיזי, שהצית את עצמו למוות, הפך לגל הפגנות ששטף את העולם הערבי בסוף 2010 וב-2011 והפיל בזה אחר זה רודנים - מבן עלי בתוניסיה, דרך מובארק במצרים וקדאפי בלוב, ועד עלי עבדאללה סאלח בתימן. בסוריה הפכה המחאה נגד אסד למלחמת אזרחים איומה, שטרם הסתיימה. בתמונה: כיכר תחריר בקהיר ב-11 בפברואר 2011, יום התפטרות מובארק (צילום: AP)

  מוסול הענקית הייתה הכיבוש הגדול הראשון של דאעש בעיראק במסגרת מסע כיבושים שבו כבש הארגון שליש מהמדינה ושטח עצום מסוריה השכנה. ארגונו של אבו בכר אל-בגדדי אמנם סולק ממוסול ב-2017, אבל לא לפני שהעיר העתיקה שם הוחרבה בחודשים של לחימה איומה. בתמונה למעלה: העיר העתיקה במוסול ב-2015. למטה: האזור אחרי השחרור מדאעש (צילום: AP) (צילום: EPA)
  מוסול הענקית הייתה הכיבוש הגדול הראשון של דאעש בעיראק במסגרת מסע כיבושים שבו כבש הארגון שליש מהמדינה ושטח עצום מסוריה השכנה. ארגונו של אבו בכר אל-בגדדי אמנם סולק ממוסול ב-2017, אבל לא לפני שהעיר העתיקה שם הוחרבה בחודשים של לחימה איומה. בתמונה למעלה: העיר העתיקה במוסול ב-2015. למטה: האזור אחרי השחרור מדאעש (צילום: AP)

  (צילום: AP) (צילום: EPA)
  (צילום: AP)

  החשבון עם אל-בגדדי נסגר רק השנה: בפשיטה של הכוחות האמריקניים באידליב, סוריה, חוסל מנהיג דאעש. בתמונה למעלה: בית המסתור שלו לפני הפשיטה. למטה: אחרי מבצע החיסול (צילום: AP) (צילום: EPA)
  החשבון עם אל-בגדדי נסגר רק השנה: בפשיטה של הכוחות האמריקניים באידליב, סוריה, חוסל מנהיג דאעש. בתמונה למעלה: בית המסתור שלו לפני הפשיטה. למטה: אחרי מבצע החיסול (צילום: AP)

  (צילום: AP) (צילום: EPA)
  (צילום: AP)

  השריפה האיומה באזור העיירה פרדייס שבקליפורניה בנובמבר 2018 החריבה שכונות שלמות, גבתה את חייהם של 85 בני אדם וגרמה לאלפים לאבד את בתיהם. רבים רואים בשריפה הזו עדות לסכנה האורבת לכדור הארץ המתחמם. בתמונה: האש בקליפורניה בעיצומה של שריפת הענק (צילום: AP) (צילום: EPA)
  השריפה האיומה באזור העיירה פרדייס שבקליפורניה בנובמבר 2018 החריבה שכונות שלמות, גבתה את חייהם של 85 בני אדם וגרמה לאלפים לאבד את בתיהם. רבים רואים בשריפה הזו עדות לסכנה האורבת לכדור הארץ המתחמם. בתמונה: האש בקליפורניה בעיצומה של שריפת הענק (צילום: AP)
  השריפה בקליפורניה מהלוויין (צילום: AP) (צילום: EPA)
  השריפה בקליפורניה מהלוויין (צילום: AP)

  הוריקן הארווי, שהיכה בארצות הברית לפני שנתיים, היה החזק ביותר שפקד אותה מאז הוריקן ווילמה ב-2005. הוא גרם ליותר מ-70 הרוגים. בתמונה: הנזק האדיר בטקסס (צילום: AP) (צילום: EPA)
  הוריקן הארווי, שהיכה בארצות הברית לפני שנתיים, היה החזק ביותר שפקד אותה מאז הוריקן ווילמה ב-2005. הוא גרם ליותר מ-70 הרוגים. בתמונה: הנזק האדיר בטקסס (צילום: AP)

  הקרחונים בכדור הארץ התכווצו בעשור האחרון בכ-3,500 מיליארד טונות. מדובר בכ-924 טריליוני גלונים של קרח ושלג – כמות שדי בה כדי לכסות את כל ארה"ב במים בעומק של 35.6 סנטימטרים. בתמונה: קרחון ויאדמה בארגנטינה (צילום: AP) (צילום: EPA)
  הקרחונים בכדור הארץ התכווצו בעשור האחרון בכ-3,500 מיליארד טונות. מדובר בכ-924 טריליוני גלונים של קרח ושלג – כמות שדי בה כדי לכסות את כל ארה"ב במים בעומק של 35.6 סנטימטרים. בתמונה: קרחון ויאדמה בארגנטינה (צילום: AP)
  בים סין הדרומי, בייג'ינג הלכה והרחיבה את שליטתה והשפעתה בעשור האחרון. יש בו כ-70 איים ושוניות במחלוקת, ולבעלות עליהם טוענות סין, טייוואן, וייטנאם, הפיליפינים ומלזיה. סין יצרה איים חדשים על-ידי שפיכת חול ובטון על שוניות אלמוגים, עובדה שערערה את מאזן הכוחות באזור ומחזקת את טענות הבעלות של סין. המהלך גם פגע בסביבה האקולוגית, שגם כך נשקף לה איום מדיג-יתר וזיהום. בתמונה: אחד האיים שיצרה סין, שבו תשתיות לכלי טיס, סוללות טילים וכוחות ימיים (צילום: AP) (צילום: EPA)
  בים סין הדרומי, בייג'ינג הלכה והרחיבה את שליטתה והשפעתה בעשור האחרון. יש בו כ-70 איים ושוניות במחלוקת, ולבעלות עליהם טוענות סין, טייוואן, וייטנאם, הפיליפינים ומלזיה. סין יצרה איים חדשים על-ידי שפיכת חול ובטון על שוניות אלמוגים, עובדה שערערה את מאזן הכוחות באזור ומחזקת את טענות הבעלות של סין. המהלך גם פגע בסביבה האקולוגית, שגם כך נשקף לה איום מדיג-יתר וזיהום. בתמונה: אחד האיים שיצרה סין, שבו תשתיות לכלי טיס, סוללות טילים וכוחות ימיים (צילום: AP)

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים