שתף קטע נבחר

תומכים מהשטח: מאחורי הקלעים של כנסי סער ונתניהו

בכניסה לבית הכנסת בהרצליה תומכי נתניהו רבים חיכו לראות את ראש הממשלה מדליק נר שני. "כתבי אישום? שיהנה. מפרגנים לו", אמרה אחת מהם בכנות. בבית הכנסת בנתניה, שאליו הגיע המתחרה סער, נשמעו קולות שונים: "ביבי, נגמר, צריך דם חדש". כך נשמעו הליכודניקים רגע לפני הפריימריז

  

 

שעת ערב מוקדמת בהרצליה. עשרות חברי ליכוד ממלאים את הרחבה שמול בית הכנסת של שכונת נווה ישראל, במטרה להדליק נר שני של חנוכה עם ראש הממשלה המכהן בנימין נתניהו, המתמודד לראשונה זה שנים בפריימריז על הנהגת הליכוד. בכניסה לבית הכנסת, היחידה לאבטחת אישים של השב"כ הקימה את מערך האבטחה הנייד והמסיבי השמור לראש הממשלה, הכולל ניידות משטרה, גדרות, מאבטחים וגלאי מתכות. האירוע סגור לתקשורת ואנו עומדים בחוץ, במקביל לתור הארוך בכניסה.

 

סיסי תלמיד, תושבת הרצליה, מאוד מתרגשת לקראת בואו של נתניהו. "אנחנו מאחלים לו הרבה הצלחה בבחירות השלישיות. נקווה שהוא יעלה ברוב קולות ויצליח", היא אומרת. לדעתה לגדעון סער אין סיכוי לנצח, ובאופן מפתיע ובניגוד לכללי הטקס המסורתיים של הליכוד, היא מדברת בחופשיות על העידן שאחרי נתניהו. "נגד ביבי לסער אין סיכוי. אם ביבי יפנה את השטח אז אולי".

 

גדעון סער בנימין נתניהו (צילום: נחום סגל, טל שחר)
גדעון סער ובנימין נתניהו בכנסים(צילום: נחום סגל, טל שחר)

בעקבות פארסת מערכת הבחירות השלישיות שעוברת על מדינת ישראל, מסתבר שאחד השינויים הבולטים והקיצוניים בהלך הרוח של אנשי הליכוד, הוא שלב השיחות התיאורטיות והנועזות על המנהיגים והיורשים שאחרי עידן נתניהו. תלמיד, שתומכת בנתניהו נגד סער, מדגימה לנו סוג של קונפליקט שעובר גם על חברים נוספים בליכוד שמתנגדים לסער. "אחרי לכתו של נתניהו, אני אבחר בסער ולא בישראל כץ", היא אומרת.

 

איש הליכוד הוותיק יחיאל גאולה מהרצליה עומד בסבלנות בתור הארוך שמול הגדר של השב"כ, בתקווה לראות את מנהיגו הנערץ. "אנחנו אוהבים את נתניהו, אנחנו בטוחים שהוא המנהיג האולטימטיבי שיש לנו במדינה היום", הוא אומר. גאולה, כמו תומכי ליכוד רבים בקהל, כועס על סער שהעז להתמודד נגד המנהיג וראש הממשלה המכהן. "לסער אני לא נותן 20% סיכוי, כי הוא בגד בערכים של הליכוד. אצלנו לא נהוג ללכת נגד מנהיג שנמצא במצוקה ומה שסער עשה זה לחזק את השמאל".

 

לשלושת כתבי האישום נגד ראש הממשלה ולסערה המשפטית המלווה את מערכת הבחירות הוא מסרב להתייחס. "יש חוק במדינת ישראל ואתה צריך ללכת איתו עד הסוף, מותר לנתניהו להיבחר וכל היפי נפש שאומרים שזה לא ראוי - זה לא מקובל עלינו", הוא מוסיף.

 

"שרה היא מתנה"

גם חן שבת, תושבת הרצליה, מאוד מתרגשת לקראת בואו של ראש הממשלה ומתעלמת מהחלטת היועץ המשפטי לממשלה. "ביבי הוא אדם יקר מאוד שעשה המון טוב למדינה. לא מפריע לי כתבי אישום, שייהנה, הוא ראש הממשלה ואנחנו מפרגנים לו, אני אוהבת אותו. לסער אין סיכוי - רק ביבי!". למרות השערוריות הרבות וההרשעה בבית המשפט בעבירה פלילית, שבת מקפידה לפרגן גם לרעייתו של המנהיג הנערץ. "שרה נתניהו היא נכס, היא מדהימה, אישה תומכת, אישה שעומדת מאחורי בעלה. היום אין הרבה נשים כאלה, היא מתנה".

 

כמו בהופעות רוק של זמר אהוב, שיראל אזולאי, צעירה תושבת העיר, מנסה יחד עם חברתה הטובה, גל שחר, להתקרב לגדר של השב"כ כדי לשפר את זווית הצפייה בהמתנה למנהיג. "אני מאוד מתרגשת, כי אני חולה עליו. כתבי האישום לא מפריעים לנו. אין ראשי ממשלה כמוהו, לא היה ולא יהיה. לסער אין סיכוי, לאף אחד אין סיכוי מול ביבי. זה לא תחרות בכלל".

 

מחנה נתניהו בפריימריז לליכוד  (צילום: אסף קמר)
מחנה נתניהו. "אוהבים אותו, לא מפריע כתבי אישום"(צילום: אסף קמר)

כנס התמיכה בבנימין נתניהו לקראת הפריימריז לראשות הליכוד (צילום: עמית שאבי)
נתניהו מדליק נר שני(צילום: עמית שאבי)

מחנה נתניהו בפריימריז לליכוד  (צילום: אסף קמר)
העומס בכניסה(צילום: אסף קמר)

עבור מי שזכה לראות, בעבר הרחוק ובעשור הקודם, אירועי פריימריז לוהטים וקרבות אמוציונליים בין תומכי המחנות השונים בליכוד, האווירה הפסטורלית בתור הארוך לקראת הדלקת הנרות עם נתניהו מעט מפתיעה. חלק מהאנשים שעומדים בתור טוענים בלחש כי הם קצת עייפים ממערכות הבחירות החוזרות ונשנות וזאת הסיבה להעדר השירה ולהעדר השלטים הגדולים והדגלים המפורסמים.

 

ראובן סוחמי, גם הוא איש ליכוד ותיק, מאלתר שלט תמיכה באמצעות סל קניות רב פעמי הממותג בסיסמאות תמיכה בנתניהו, שחולק לאנשי הליכוד במערכת הבחירות הקודמת. בהתאם לכללי המחזור, הוא מכניס את ראשו בתוך הידיות של הסל הרב פעמי ויוצר מראה הזוי במיוחד. "אני ליכודניק, אשתי שלחה אותי לבוא לפה בכוח. לא רציתי לבוא כי התעייפתי, אבל אשתי הכריחה אותי לבוא, כי אשתי היא חולת ביבי", מסביר סוחמי. "ביבי בשבילה זה משהו גרנדיוזי, אבל היא עייפה משלוש מערכות בחירות - אז היא שלחה אותי".

 

תושב הרצליה ואיש הליכוד דני אטיב שמחכה גם הוא בסבלנות מול הגדר של השב"כ, טוען שהוא לא עייף בכלל והגיע להדלקת הנרות בגלל האהבה. "לא נמאס לי ממערכות בחירות, לא נמאס ממי שאוהבים. אתה חי עם אשתך הרבה שנים כי אתה אוהב אותה, את מי שאוהבים לא עוזבים. לסער אין סיכוי בכלל, חברי הכנסת לא אוהבים אותו". דווקא לאשתו של סער - האויב, יש לו סימפטיה מסוימת. "גאולה חמודה, היא יודעת להעביר חדשות. אבל אנחנו נכנסים לחיים הפרטיים של האנשים האלה וזה לא הוגן".

 

מי שהיה באווירת יום העצמאות עם ילדה על הכתפיים, מנסה לשפר את התצפית על הכניסה המבוצרת לבית הכנסת השכונתי הצנוע, הוא אסף עמר, שהביא לאירוע הדלקת הנרות עם נתניהו את בתו נויה. נויה הקטנה פונה אל המצלמה ומאחלת לביבי הצלחה ואביה מסביר מדוע הוא ממשיך לתמוך בנתניהו. "צריך להניח בצד את כל העניינים של סיגרים ושמפניות ולהתקדם קדימה. אני לא בקיא בפרטים של כתבי האישום והתקשורת חוגגת ויוצרת ספינים וכשמחפשים מוצאים. אני לא בחרתי אפיפיור אני בוחר ראש ממשלה".

 

לסער הוא לא נותן סיכוי וטוען שהוא לא בשל מספיק כדי להנהיג את הליכוד ואת המדינה. אולם בניגוד למקובל עמר דווקא מעדיף את אשתו של סער כאישה הראשונה של מדינת ישראל. "אני מעדיף את גאולה אבן, כי יש לה חן הרבה יותר והיא אמיתית יותר לטעמי", הוא מסביר.

 

"צריך דם חדש"

במקביל, בבית הכנסת תפארת פנחס שבמרכז העיר נתניה מתכנסים אנשי המחנה של סער להדלקת נר שני של חנוכה. המבנה מלא בתומכות ותומכים חייכניים. בהכללה גסה וכוללנית ניתן לומר שמדובר בקהל קצת יותר צעיר ואנרגטי מהקהל של תומכי נתניהו בהרצליה. חלק גדול מהאנשים שניסינו לראיין סירבו בנימוס, תגובה ממש לא פתיעה בהתחשב בנאצות ובכינויים "בוגדים" ו"חתרנים" שהודבקו להם מהמחנה של נתניהו.

 

מי ששמח להתראיין הוא איש הליכוד אלון אלרועי שמשדר המון אופטימיות, נשיקות, חיבוקים וחיוכים. "יש סיכוי שסער ינצח. אני עזבתי את עולם ההימורים מזמן אבל מי שנמצא בעולם הפוליטיקה יודע שתמיד יש סיכוי", הוא אומר. הוא מתייחס להתקפות הקשות מצד המחנה נתניהו: "בוגדים היא מילה שלא ראויה שתהיה בפוליטיקה. מדובר בהתמודדות לגיטימית, גם ביבי נתניהו התמודד מול אריק שרון כשהוא היה ראש ממשלה ואף אחד לא קרא לו בוגד".

מחנה סער בפריימריז לליכוד  (צילום: אסף קמר)
מחנה סער. "יש לו סיכוי"(צילום: אסף קמר)

גדעון סער כנס תמיכה בחיפה (צילום: נחום סגל)
כנס תמיכה בסער בחיפה(צילום: נחום סגל)

גם מתי יוגב, תושבת עמק חפר, לא מפחדת לסמן את עצמה כאופוזיציה לנתניהו. "אני מעדיפה את סער ויש לו סיכוי. אני רוצה לתת לליכוד משהו חדש ולנסות את מזלנו בבחירות הבאות. אנחנו מפלגה דמוקרטית ואני לא רואה את עצמי כבוגדת", היא מסבירה.

 

מני ונטורה מנתניה קצת מתלבט והוא מודאג מהעתיד של הליכוד. "באתי לשמוע את גדעון וכנראה גם לתמוך בו. צריך דם חדש, אנחנו רוצים להיבחר למרות כל הבלגן". לדבריו, "לסער יש סיכוי, אני נותן לו סיכוי של 40% ואם לא עכשיו אז בפעם הבאה".

 

אחת השאלות שהכי מפחידות את תומכי סער היא "האם אתה קשור לליכודניקים החדשים?". ונטורה מיד מתנער מהתווית המאיימת. "אני חבר ליכוד ותיק ולא שייך לליכודניקים החדשים. אני לא חושש למעמדי בליכוד כי אין לי מעמד. אף אחד כאן לא בוגד, כאן יש דמוקרטיה וכל אחד בוחר במי שטוב לו".

 

גלית ג'ררד אבידן מעמק חפר מוסיפה: "אני לא בוגדת ולא ליכודניקית חדשה, באתי לתמוך בגדעון, אנחנו רוצים לשמוע מה שיש לו להגיד. נשמח לראות מישהו שיצליח להוביל את הכרכרה קדימה ואני מאמינה שסער הוא הבן אדם הנכון לעשות את זה. כשביבי מוביל אותנו זה לא יצליח".

 

ארנון טירם, חבר ליכוד ותיק שלא מפחד להתעמת עם יריביו הפוליטיים מבית, מכריז בראש גלוי כי הוא עזב את מחנה ביבי. "אני הייתי חלק מהגרעין הקשה של נתניהו ואני רוצה להסתכל לנתניהו בעיניים ולהגיד לו: ביבי, נגמר, הגיע הזמן לחדש. גדעון סער הוא היחיד שיכול לקחת את הליכוד לקואליציה. אין לנו את האופציה להמר על מנהיג שיוביל אותנו לאופוזיציה".

 

כשסער נכנס לבית הכנסת, מתחילים השירים ומחיאות הכפיים. שרן השכל, אחת מחברי הכנסת הבודדים שתומכים בסער בגלוי, מזכירה לקהל שהיא הייתה לוחמת במג"ב והיא לא מפחדת. גם ח"כ יואב קיש, טייס 16-F בעברו לא מפחד לעמוד על הבמה עם מי שמכונה על ידי אנשי ראש ממשלה בוגד וחתרן.

 

לאחר הדלקת הנרות החגיגית, סער עולה לנאום ומשתף את הקהל החם במשנתו הפוליטית. ההצעה ההזויה להעניק לנתניהו חנינה ולקדם אותו לדרגת נשיא המדינה זכתה לתשואות רבות. אבל מי שזוכה ברוב תשומת הלב של הקהל זו רעייתו המפורסמת של סער, גאולה אבן, שמפגינה המון אהבה ותמיכה במאבק של בן זוגה. "היא מדהימה, היא יפהפיה, היא משהו מיוחד", לוחשת אחת הנשים שעומדת לידי, וחברתה מסכימה עם כל מילה: "איזה מדהימה גאולה אבן, איזה יפה, היא מדהימה, מהממת".

 

גאולה וגדעון מסרבים להתראיין ולאחר שהנאומים הסתיימו, הקהל החם ממהר להתחבק עם הזוג המלכותי החדש. כולם אומרים שהיה אירוע מעולה. איש הליכוד אורי חסן שהקשיב לכל מילה שנאמרה מסכם את האירוע ומכריז על הפתרון האידיאלי מבחינתו לפלונטר הפוליטי שאליו נקלעה המדינה. "סער דיבר מעולה ועם הרבה כבוד", אומר חסן. "בגלל שכתבי אישום לא יימחקו מעצמם, הוא נתן לביבי הצעה נפלאה, אולי שביבי יקבל חנינה מריבלין וילך להיות הנשיא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נחום סגל, טל שחר
סער ונתניהו
צילום: נחום סגל, טל שחר
מומלצים