שתף קטע נבחר

בלוגר: "אזרבייג'ן ניסתה לחטוף אותי - וישראל שותקת"

הבלוגר הישראלי-רוסי אלכסנדר לפשין, שריצה מאסר באזרבייג'ן לאחר שהואשם בהעלבת הנשיא, טוען כי השירות החשאי במדינה ניסה לחטוף אותו בלטביה במסגרת חידוש ההליכים הפליליים נגדו: "עצוב שישראל לא מגנה עליי". משרד החוץ: "הוא תוקף את הרשויות שסייעו לו"

אלכסנדר לפשין לאחר הסגרתו לאזרבייג'ן ()
אלכסנדר לפשין לאחר הסגרתו לאזרבייג'ן
 

"אני לא יודע מה לעשות. אזרבייג'ן ניסתה כבר פעם להרוג אותי בכלא בבאקו, ובשבוע שעבר ניסו לחטוף אותי בלטביה. הם צריכים להיות מוכנים לפרובוקציות גם כאן בישראל. האזרים רודפים אותי והמדינה שותקת. אני לא בא בטענות למשרד החוץ, אבל עצוב לי שמדינת ישראל לא עושה דבר כדי להגן עליי".

 

כך אומר הבלוגר הישראלי-רוסי אלכסנדר לפשין (43), תושב חיפה ובעל אזרחות ישראלית, רוסית ואוקראינית, לאחר שמדינת אזרבייג'ן חידשה את ההליכים הפליליים נגדו ומנסה להביא למעצרו. זאת, בעקבות דברים שכתב בבלוג שלו נגד נשיא אזרבייג'ן, בנוסף להאשמות כי במדינה זו "אין דמוקרטיה ופעילים פוליטים יושבים בבית סוהר".

 

אזרבייג'ן: הנשיא העניק חנינה לבלוגר הישראלי

אזרבייג'ן: 3 שנות מאסר לבלוגר הישראלי

 

לפני כעשרה ימים, טוען לפשין, סוכל ניסיון של השירות החשאי האזרי לחטוף אותו במהלך ביקור בלטביה. לדבריו, אנשי ביטחון של כמה מדינות סייעו לו וממש הבריחו אותו ברגע האחרון. זאת על רקע האשמת האזרים כי לפשין הוא סוכן חשאי של ארמניה, יריבתה של אזרבייג'ן.

 אלכסנדר לפשין לפני שנה (באדיבות אלכנס לפשין ואיתמר אייכנר)
לפשין לפני כשנה(באדיבות אלכנס לפשין ואיתמר אייכנר)

לפשין התפרסם לפני כארבע שנים לאחר שנעצר בבלרוס בעקבות צו מעצר שהוציאה נגדו אזרבייג'ן מאחר שנכנס לאזור המריבה נגורנו קראבך בניגוד לחוק האזרי. ביולי 2017 הוא נידון לשלוש שנות מאסר לאחר שהורשע כי ביקר בחבל נגורנו-קראבך, בניגוד לחוק. לפשין טען כי ניסו להרוג אותו בבית הכלא, שם סבל ממכות ועינויים. בספטמבר באותה שנה, לאחר שריצה תשעה חודשי מאסר, נשיא אזרבייג'אן הילהאם אלייב העניק לו חנינה והוא הורשה לחזור לישראל.

 

במרץ 2018 הגיש לפשין תביעה נגד אזרבייג'ן בבית הדין האירופי לזכויות אדם בשטרסבורג בגין ניסיון רצח ומעצר בלתי חוקי. בפברואר השנה העבירה סימה דובדבני, מנהלת מחלקת ישראלים בחו"ל במשרד החוץ, מכתב רשמי ללפשין שבו כתבה: "הועברו אלינו מסרים מהרשויות באזרבייג'ן כי בעקבות דברים שיוחסו לך בפרסומים בתקשורת, בכוונתם לחדש את ההליכים הפליליים נגדך, על כל ההשלכות שבדבר. חשוב להדגיש כי מדינת ישראל איננה מעורבת ואיננה צד בעניין, ועם זאת מצאנו לנכון להביא את הדברים לידיעתך ותשומת ליבך".

ישראל בפנייה לאלכסנדר לפשין (באדיבות אלכנס לפשין ואיתמר אייכנר)
ישראל בפנייה לאלכסנדר לפשין(באדיבות אלכנס לפשין ואיתמר אייכנר)

ב-12 בדצמבר השנה, במהלך ביקור בלונדון, לפשין נקרא בדחיפות על ידי השירות החשאי הבריטי שהזהיר אותו שלא לטוס לליטא וללטביה, כפי שתכנן, שכן שירות הביטחון הממלכתי של אזרבייג'ן שלח פניות חשאיות עם בקשת מעצר לשלוש מדינות: לטביה, ליטא ופולין.

 

"הם אמרו לי שאני צריך להיזהר, לבטל את כל התוכניות שלי ולעוף בחזרה לישראל", סיפר לפשין, "נאמר לי שבלטביה ובליטא יש פקידים מושחתים בעלי קשרים חזקים עם אזרבייג'ן. הם אמרו שאוכל להיעצר, שיסגירו אותי לאזרבייג'ן שלא כחוק, שאפילו אוכל להיהרג במהלך שהותי במדינות האלה. הבריטים אמרו לי שללא ספק אזרבייג'ן מוטרדת מאוד בגלל החקירות העיתונאיות שלי, ויעשו כל מאמץ כדי לעצור אותי באמצעות הרשעות לא הוגנות או אפילו חטיפה".

לפשין ב-2016 ()
לפשין ב-2016

"הם ציינו שזו פקודה אישית של הגנרל עלי נגייב, ראש השירות המיוחד של אזרבייג'ן שהוא "יד ימינו" של הנשיא אלייב", הוסיף. "לא התייחסתי מספיק ברצינות לעצות שלהם וטסתי למדינות הבלטיות, אבל נאלצתי לבטל את השתתפותי בכנס תיירות שהוזמנתי אליו בריגה ב-15 לדצמבר". לדבריו, עם הגעתו למקום, אנשי שירות הביטחון המקומי יצרו איתו קשר: "נאמר לי ששגרירות אזרבייג'ן תשלח ככל הנראה אנשים לעקוב אחריי בריגה".

 

מאוחר יותר, טען לפשין בעודו בריגה, סוכל ניסיון לחטוף אותו לדירה באמצעות מכונית גנובה עם לוחיות מזויפות. "הצלחתי ליצור קשר עם שגרירות רוסיה בריגה ועם שגרירות ארמניה, וקיבלתי מהם הוראות כיצד לפעול. ב-17 בדצמבר סייעו לי אנשי הביטחון המקומיים לעבור מריגה לשדה התעופה וילנוס בליטא, עד שיצאתי לישראל. אי אפשר לדמיין לאן המצב הזה יוביל. אני לא בטוח שזה יהיה לטובת האינטרס של ישראל. נראה לי מגוחך ששירותי ביטחון חיצוניים עוסקים בהגנה על אזרח ישראלי ומייעצים לו, וזאת תוך שתיקה מוחלטת בצד הישראלי. ישראל חוששת לפגוע ביחסים הטובים שלה עם אזרבייג'ן בגלל שיתופי הפעולה המצויינים איתה וסוגיית איראן".

 

לפשין אומר שקיבל פנייה נוספת מהנציגים הבריטים, שסיפקו לו רשימה של מדינות שעדיף שלא יבקר בהן מחשש שייעצר. "כיום אני גר בעיקר בארמניה שמספקת לי הגנה, שם דואגים לי. עכשיו אני בארץ ומקבל איומים בפייסבוק מגורמים בבאקו שיודעים איפה אני גר כאן".

 

ממשרד החוץ נמסר: "מדינת ישראל פעלה וסייעה לאלכסנדר לפשין בעת שהיה במעצר בבלרוס כמו גם באזרבייז'ן, עד לשחרורו מהכלא. כשהגיע לידנו מידע על הכוונה של אזרבייג'ן לחדש את ההליכים הפליליים נגדו בגין דברים שיוחסו לו בפרסומים שונים, מדינת ישראל אף דאגה להעביר את המידע ישירות אליו. אנחנו מצרים על כך שמר לפשין בוחר לתקוף את רשויות המדינה אשר סייעו לו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות אלכנס לפשין ואיתמר אייכנר
הבלוגר הישראלי-רוסי אלכסנדר לפשין
באדיבות אלכנס לפשין ואיתמר אייכנר
מומלצים