שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל: נערכים לעימות עם איראן, לא ניתן לה להתבסס גם בעיראק

בנאום נדיר פירט כוכבי את האיומים ומתח ביקורת מרומזת על ארה"ב שלא מגיבה לפעילות איראן במפרץ ("אין תגמול ואין הרתעה"). על רקע קידום החקירה בהאג אמר: "במלחמה הבאה נתקוף בעוצמה את המרחב האורבני". הרמטכ"ל כינה את הרג המשפחה ברצועה "טעות" והוסיף ש"בעזה יש הזדמנות, רצון עז של חמאס לא להסלים"

 

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, מזהיר מהתרחבות איומי איראן במזרח התיכון ואומר שצה"ל נערך ל"עימות מוגבל או יותר מזה" מול איראן. בדברים שנשא היום (ד') במרכז הבינתחומי בהרצליה תחת הכותרת "צה"ל - האתגרים והמענה", כוכבי הזכיר שבעבר "איראן לא הייתה אויב מיידי, היום היא אויב מיידי. היא הייתה המדינה ההיא שנמצאת שם מעביר להרים שיש לה תוכנית גרעין, היא כבר לא. זה אויב, בשפתנו המקצועית: אויב שרואים אותו ואויב שמתמודדים איתו".

 

הוא התייחס למצב בצפון ורמז לראשונה בפומבי שישראל פועלת לסיכול העברת אמל"ח מעיראק: "יש שינוי והחרפה באיומים - כל הזירות שמקיפות אותנו במעגל ראשון הן פעילות. בחודשים האחרונים לא הייתה זירה עם לפחות שתי התרעות. האמל"ח מעיראק עובר על בסיס חופשי ואנו לא יכולים שזה יקרה בלי טיפול. בסוריה יש כוחות קודס וחיזבאללה ובעזה יש שלוחים של האיראנים". הוא הוסיף: "יש נפח עצום לפעילות החשאית בתוך המערכה ואנחנו נמשיך את הפעילות הזאת שבמוקד שלה מניעת התעצמות כוחות קודס בסוריה ומניעת איום הטילים המדויקים, נמשיך לפעול בכל המעגלים והמדינות".

 

לגבי הטילים המדויקים, הרמטכ"ל הזהיר מכך ש"כשטכנולוגיה זמינה פוגשת אנשים קיצוניים ואויבים מרים כבר לא צריך תעשייה צבאית שתומכת מאחור או מעצמה מדינתית לטובת חסמי ג'י.פי.אס או יכולת חדירות בסייבר. זה מאפשר לדייק את הטילים באופן קל יותר ואנו במאמץ גדול לא לאפשר לאויבנו להצטייד בפעילות כזאת, ויש מקרים שזה ייקח אותנו לסף עימות או לעימות. איראן ממשיכה לייצר טילים שמגיעים לישראל - זה מאות טילים וזה קצת עובר מתחת לרדאר. התעשייה הצבאית האיראנית גדולה יותר מכל התעשיות הבטחוניות בישראל. לכוחות קודס בסוריה ולחיזבאללה יש חסמי ספקטרום וטילי נ"מ מתקדמים".

 

הרמטכ
הרמטכ"ל אביב כוכבי היום(באדיבות הבינתחומי הרצליה)

איראן, לדברי הרמטכ"ל, "גם שינתה את המדיניות שלה - בשנה האחרונה היא הרבה יותר אקטיבית, הרבה יותר התקפית, והמדיניות הזאת בראש ובראשונה מכוונת נגד מדינות המפרץ – אין תגובה, אין פעילות נגדית, אין פעולת תגמול ואין הרתעה מול הפעולות האלה שהאיראנים נוקטים", הוא אמר, תוך מה שיכול להתפרש כביקורת מרומזת על חוסר ההתערבות מצד ארצות הברית והמערב בכלל.

 

"מנגד הם ניסו גם מולנו לפעול במהלך השנה האחרונה מספר פעמים. הם שינו גם כלפינו את המדיניות, אלא שאנחנו מגיבים ואנחנו נמשיך להגיב", הזהיר כוכבי. "ובכל זאת, אנחנו מבינים שכתוצאה משינוי המדיניות האיראנית לצד העובדה שבמרחב המזרחי יותר לא מגיבים נגדם, וכפועל יוצא מכך ביטחונם העצמי, תחושת המסוגלות שלהם הולכת ומזדקפת, הולכת ומתייצבת. אנחנו מבינים שהאפשרות שנגיע לעימות מוגבל או יותר מזה מול איראן היא לא אפשרות בלתי סבירה, אנחנו לא מעודדים את העניין הזה אבל אנחנו נערכים לעניין הזה".

 

כוכבי הוסיף: "בזמן שאני עומד כאן, אנחנו צריכים להמשיך ולעקור מאדמת סוריה את היכולות האיראניות שמאיימות על מדינת ישראל. הרי אם לא נפעל האמל"ח יישאר, אם נפעל יש סיכוי גבוה שהאיראנים יגיבו - ומכאן הדרך קצרה לעימות. היה טוב יותר אם לא היינו היחידים שפועלים נגדם באופן קינטי, באופן התקפי. זאת המציאות בעת הזאת, אנחנו מתכוונים להמשיך את הפעילות הזאת, אנחנו מתכוונים לעשות את זה בשיקול דעת, באחריות, בהסתכלות זירתית, תוך שקילת כל השיקולים וכל ההשפעות וכל ההשלכות - אבל אנחנו לא ניתן לאיראן להתבסס במרחב הצפוני בכלל, ואפילו לא בעיראק".

 

שיגור טילים מאיראן לעבר דאעש בסוריה (צילום: AP)
שיגור טילים מאיראן. "היום איראן היא אויב מיידי"(צילום: AP)

 

הרמטכ"ל התייחס גם להתקדמות האיראנית בתוכנית הגרעין: "היא למעלה מהכפילה את כמות החומר המועשר שמותר לה, היא הכפילה את כמות הצנטריפוגות שמותר לה. נכון שכרגע היא עושה את זה כחלק מדיאלוג אסטרטגי עם המערב, בראשם עם ארצות הברית, אבל ככל שאין תגובה מול התרחבות פרויקט הגרעין, ככל שהמדענים עובדים כרגע על ראשי הקרב, על היכולת להרכיב פצצה באין מענה, מתישהו זה עשוי לצאת מהמרחב של דיאלוג אסטרטגי ולעבור ליכולת ממשית, שמעכשיו ועד לכמה חודשים אפשר מה שנקרא בשפתנו 'לפרוץ קדימה', להרכיב פצצה - והנה היכולת הראשונה נמצאת בידיים האיראניות".

 

"גם במרחבים האורבניים"

על רקע קידום החקירה בהאג אמר: "הסיבה שבגללה נוכל להפעיל את צה"ל במלוא עוצמתו כי עשינו את הכל כדי לא להגיע למצב הזה של מלחמה. אבל ברגע שהגענו אליו נפעיל את כל עוצמתו של צה"ל, גם במרחבים האורבנים. מלחמה היא המוצא האחרון, אבל מלחמה ומבצע הם פתרון".

Palestinians protest near the Israel-Gaza border  (Photo: EPA)
גבול עזה(Photo: EPA)
 

"מדינת ישראל היא הצלחה פנומנלית ותפקידו של צה"ל הוא להגן על מה שהושג", אמר הרמטכ"ל בתחילת נאומו. "עלינו לספק הגנה וביטחון, אבל המושג צריך לקבל משמעות רחבה יותר. העניין הוא לא רק לספק ביטחון במובן הצר אלא לייצר תקופות שבהן יש ביטחון בעוצמה גבוהה, אין מלחמות. לא די בלנצח את המלחמה. כדי שעם ישראל ירצה להישאר פה אנחנו צריכים לדאוג לתקופות של ביטחון ויציבות. תכלית העל היא יצירת מצב של ייאוש אצל האויבים מהיכולת להשיג את היעדים שלהם".

 

כוכבי התייחס למצב בעוטף עזה והוסיף: "נעשה הכל להעצים את תחושת הביטחון ולא רק את הביטחון עצמו. אבל עלינו לזכור בראש ובראשונה שביטחון קודם לתחושת הביטחון". 

 

על הריגת המשפחה בעזה: "יכולות לקרות טעויות, האויב מתחקר למה לא פגע"

על המצב בעזה מול חמאס וחיסול בהא אבו אל עטא אמר: "עיקר עניינו של חמאס הוא לשפר את רווחת תושבי הרצועה. יש רצון עז של חמאס לא להסלים את המצב. מי שניסה לפגע בכך הוא מנהיג הגא"פ בעזה בהא אבו אל עטא והוא אחראי ל-99% מהפיגועים בשנה האחרונה מעזה. התוצאה כעת היא הזדמנות לפתחנו: חמאס חזרה להכתיב את סדר היום ואנו בתהליך בסיוע המצרים, שבו בתמורה לשיפור בביטחון ניכר לתושבי הדרום אנו נאפשר הקלות אזרחיות. זו לא מדיניות שלי אלא של הממשלה ואני תומך בה. היא יכולה לייצר שקט".

Qatari money distribution in Gaza ()
הכסף הקטארי מחולק לתושבים

  (צילום: AFP)
הבית בו שהתה המשפחה בדיר אל בלח(צילום: AFP)

לגבי הריגת המשפחה הפלסטינית בדיר אל בלח מיד לאחר חגורה שחורה הסביר: "יכולות לקרות טעויות כפי שקרה לצערי בחגורה שחורה. תחקרנו זאת במשך עשרות שעות והלקחים הופקו. לא פשוט להטיל פצצה של חצי טון באופן כירורגי. האויב מתחקר שעות למה הוא לא פגע באזרחים".

 

הרמטכ"ל התייחס גם לתוכנית התקציבית שנמצאת כעת בהקפאה בשל המצב הפוליטי: "האויבים לא מחכים לנו. התחלנו במהלכים בתוך הצבא ואני בטוח שהעמימות תיפתר אז התכנית תתוקצב ותקבל תנופה".

  

כוכבי נושא את נאומו בכנס השנתי בהרצליה לזכרו של רא"ל (מיל') אמנון ליפקין-שחק, שלושה ימים לאחר הדיווחים על תקיפה משמעותית של צה"ל בסוריה. לפי הדיווחים, באותה תקיפה של יעד מדרום מזרח לדמשק נהרגו שלושה בני אדם לפחות, ככל הנראה איראנים.

 

אתמול הודיע צה"ל כי מהתחקירים שבוצעו בעקבות מבצע "חגורה שחורה", שנפתח עם חיסול בכיר הג'יהאד האיסלאמי בהא אבו אל-עטא, עלה כי המקום שבו נהרגו שמונה בני משפחה בדיר אל-בלח סומן כמתחם צבאי של הג'יהאד האיסלאמי שמבוצעת ממנו פעילות צבאית. "בסיכום התחקיר התקבלו כמה המלצות שתכליתן לצמצם ככל הניתן את האפשרות שאירועים חריגים שכאלה יחזרו על עצמם", אמרו בצבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות הבינתחומי הרצליה
הרמטכ"ל כוכבי
באדיבות הבינתחומי הרצליה
מומלצים