שתף קטע נבחר

רוח עזה וגלים גבוהים: נמל חיפה נסגר, מטס חיל האוויר בוטל

בחוץ מנשבות רוחות במהירות 50 קמ"ש: בת 8 מבני ברק נפגעה קל בראשה משלט פלסטיק שעף ברוח, צלחת לוויין ניתקה מגג ברחוב סמוך. נמל חיפה נסגר לכניסת אוניות, בוטל המטס בטקס מסדר כנפיים. חזאי "מטאו טק" באולפן ynet: "בימים הקרובים יירדו כמויות גשם קיצוניות". צפו במכ"ם הגשם

 

 

רוחות במהירות של כ-50 קמ"ש מנשבות בחוץ וגורמות לנזקים ולפגיעות: ילדה בת 8 נפגעה בראשה משלט פלסטיק שעף ברוח ליד חנות ברחוב ירושלים פינת רבי עקיבא בבני ברק. מצבה מוגדר קל. סמוך לשם התעופפה צלחת לוויין מגג ברחוב הרב ש"ך, במזל רב איש לא נפגע. עקב הסערה, ומסיבות בטיחותיות, בוטל המטס החגיגי בטקס סיום קורס הטיס שתוכנן להיום. בשל גובה הגלים, נמל חיפה נסגר לכניסת אוניות. בטרם הסגירה הכניס הנמל למחסה ארבע אוניות מטען שנקשרו ברציף המערבי.

 

צילמתם את הסערה? שלחו לנו תמונות וסרטונים במייל האדום

 

 

שלג החל לרדת באתר החרמון (צילום: אתר החרמון)
שלג החל לרדת באתר החרמון(צילום: אתר החרמון)

צלחת לוויין שעפה ברוח בבני ברק (צילום: הבני ברקים)
צלחת לוויין שהתנתקה מאחד הגגות בבני ברק(צילום: הבני ברקים)

רוחות חזקות חוף ים נתניה (צילום: AFP)
סערה בחוף הים בנתניה(צילום: AFP)

רוחות חזקות חוף ים נתניה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

רוחות חזקות חוף ים נתניה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

רוחות חזקות חוף ים נתניה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בנהריה, שם ירדו 36 מ"מ גשם תוך שלוש שעות, הוצפו שלושה רחובות. קובי שניר, המתגורר ברחוב המעפילים בנהריה הצמוד לחוף הים, אומר כי גשמים עזים ירדו בפרק זמן קצר והרחוב הוצף אחרי כמה דקות. "באזור שלנו לא היו נזקים לכלי רכב, וגם העירייה פעלה מהר ופינתה את הסתימה, כך שמפלס המים ירד די מהר", סיפר. ברחוב זה חולץ רכב פרטי שנתקע בשלולית מים בגובה חצי מטר, והאזרחים שבתוכו חולצו ללא פגע.

 

במשטרה נערכים לסערה המתקרבת, וקוראים לציבור להיערך לחסימות כבישים בעקבות הצפות ושיטפונות. מהמשטרה נמסר כי מומלץ שלא לנסוע או לטייל באזורי שיטפון שעלולים לסכן חיים, והנהגים מתבקשים להתאים את נסיעתם לתנאי הדרך, ואף לוותר על נסיעות שאינן הכרחיות. עוד ציינו כי יש לבדוק את תקינות הצמיגים, מגבי השמשות ופנסי הרכב.

  

 
 

 

 

לפי תחנות השירות המטאורולוגי ורשות המים, משעות הבוקר ועד השעה 14:00 כמויות המשקעים הגדולות ביותר נרשמו בגליל המערבי (יותר מ-60 מ"מ). גם באזור החרמון ירדו יותר מ-60 מ"מ ובמפרץ חיפה נעות כמויות הגשם בין 20 ל-38 מ"מ.

 

כמות המשקעים עד השעה 14:00 ()

חזאי "מטאו טק" צחי וקסמן אמר באולפן ynet כי "בפעם הראשונה העונה אנחנו מדברים על מערכת חורפית ארוכה, ממושכת, מלווה בכל התופעות שאנחנו מכירים. היא גם קצת מסוכנת, היות ועומדות לרדת כמויות גשם מאוד גדולות. בשעות הקרובות מזג האוויר הסוער הזה בצפון יילך וידרים לכיוון המרכז. לגוש דן יגיע כנראה רק אחר הצהריים. עד אז נרגיש היטב את האובך הכבד. בדרום מתחוללות סופות חול".

 

"מצפים לנו שלושה ימים רצופים של חורף עם גשמים ורוחות", הוסיף החזאי. "זה דבר שמתרחש כמעט מדי שנה, אבל מה שיחסית קיצוני זה כמויות הגשם שצפויות לרדת בשלושת הימים הקרובים. יש בהחלט חשש להצפות במרכזי הערים". הוא ציין כי בשעות הצהריים "זיהום האוויר הוא די גבוה. אחר הצהריים, עם בואו של הגשם, האוויר יישטף ויתחלף באוויר נקי הרבה יותר, ללא זיהום אוויר כמעט בכלל".

 

לדבריו, "מבחינת שיא אנחנו יכולים לראות כמה שיאים. השיא הראשון יהיה הערב והלילה, עם כמויות גדולות של גשם בפרק זמן לא ארוך. אחר כך גם מחר אנחנו כנראה נתמודד עם שיאי רוח. עומדות לנשוב רוחות מאוד חזקות עם משבי רוח שעלולים להגיע לכדי 100 ק"מ בשעה. החשש הוא מעצים שעלולים לקרוס, מקווי מתח גבוה שעלולים ליפול".

 

מעט לפני הצהריים החל לרדת שלג במפלס התחתון באתר החרמון, שם הטמפטורה היא אפס מעלות. במפלס העליון כבר נערמו כמה סנטימטרים של שלג. האתר סגור.

 

הצפות בנהריה (צילום: דוברות כבאות והצלה תחנת זבולון)
נהריה(צילום: דוברות כבאות והצלה תחנת זבולון)

הצפות בנהריה (צילום: דוברות כבאות והצלה תחנת זבולון)
(צילום: דוברות כבאות והצלה תחנת זבולון)

מזג אוויר שלג אתר חרמון (צילום: אתר החרמון)
(צילום: אתר החרמון)

יוני יצחק, מהשירות ההידרולוגי ברשות המים, אמר כי לפי התחזית, אזור הגליל המערבי ימשיך ליהנות מכמויות גבוהות של משקעים בימים הקרובים - מה שיביא לזרימה עזה בנחלים. כמויות גבוהות צפויות גם באגן ההיקוות של הכינרת, ובמידה פחותה יותר באגני המרכז. "קו החיתוך הדרומי יהיה באזור איילון-שורק, אבל אולי הוא ידרים אף מעבר לכך", אמר יצחק. "אנחנו עשויים לראות זרימות גם באגן ים המלח – מה שאומר שייתכנו, בסבירות נמוכה, גם שיטפונות בצפון ים המלח".

 

יגאל נוי, בעלי חברת הייעוץ ההנדסי "נאוס", ומומחה למערכות ניקוז, טוען כי האסון הבא הוא רק עניין של זמן, וכי הרשויות ממשיכות להסתמך על מערכות ניקוז מיושנות. זאת בעוד חברות ישראליות מייצרות פתרונות ניקוז מתקדמים – המיושמים רק בחו"ל. "בישראל צינורות ניקוז מיושנים מבטון. בשל חיכוך המים הכבד בהם, המים זורמים בהם באיטיות, ולעתים אף גורמים לסדקים ושברים בחומר הקשיח. באירופה למדו כבר מזמן שכדי להתמודד עם בעיה זו יש להניח צינורות בעלי חיכוך מים קטן בהרבה, ועם גמישות גדולה יותר. בארץ, למרות שפועלות בה חברות ישראליות המתמחות בתכנון וייצור צינורות כאלה, משום מה הרשויות ממשיכות להניח צינורות בטון, כולל בשכונות מחיר למשתכן החדשות", אמר.

 

"פתרון נוסף הוא הטמנת בריכות איגום תת קרקעיות אוגמות את פרץ המים האדיר, ומשחררות אותו באופן מדוד בחזרה למערכת הניקוז. ללא חידוש במערכות הניקוז ותכנון אורבני נכון, אנו צפויים לראות המשך של הצפות מדי שנה לא רק בשכונות הוותיקות אלא גם בשכונות חדשות הממוקמות באזורים נמוכים, בהן עדין עושים שימוש בתשתיות מיושנות", הוסיף נוי.

 

סירה נסחפה לחוף הים באשדוד  (צילום: אבי רוקח )
סירה נסחפה לחוף הים באשדוד (צילום: אבי רוקח )

בחוף הקשתות באשדוד אותרה הבוקר על ידי סיירי הביטחון של העירייה סירה שנסחפה עקב הרוחות ונפלטה לחוף. חבלני משטרה החל לבדוק אותה, ואז התברר כי מדובר בסירה מקומית, ודיווח הועבר לבעליה. מרשות הכינרת נמסר כי עקב הרוחות העזות ומסיבות בטיחותיות נסגרו כל חופי איגוד ערים כינרת. 

 

גם בחיפה נערכים לסערה. מעיריית חיפה נמסר כי מאתמול בשעה 22:00 בלילה נערכה העירייה לחסום את מנהרת חלוצי התעשייה לכניסת כלי רכב. כמו כן, ביומיים הקרובים תתגבר העירייה את צוות הכוננים. בעירייה המליצו לתושבים להיערך בביתם ולהכין אמצעי תאורת חירום למקרה של הפסקת חשמל, להטעין את הטלפונים הניידים, לנהוג בזהירות ולהימנע מנסיעות מיותרות, לנקות מרזבים, לחזק ולקבע חפצים שעלולים להתנתק מרוח חזקה (כגון דוודים, קולטים, אנטנות, אדניות וכדומה).

 


פורסם לראשונה 25/12/2019 13:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות נמל חיפה
רוח עזה: נמל חיפה נסגר
צילום: דוברות נמל חיפה
מומלצים