שתף קטע נבחר

נתניהו: פוטין אמר לי - לולא אתה, רוסיה וישראל כבר היו במלחמה

יום לפני הפריימריז לראשות הליכוד, סיפר ראש הממשלה בריאיון לרדיו כי נשיא רוסיה אמר לו: "אלמלא אתה והקשר בינינו, יכול להיות שהיינו כבר במלחמה". על האפשרות שיבקש מהכנסת חסינות: "בקרוב תדעו, תישארו במתח בינתיים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו פגישה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ב מוסקבה (צילום: EPA)
ראש הממשלה נתניהו בפגישה עם נשיא רוסיה פוטין. ארכיון(צילום: EPA)

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (רביעי) בריאיון לגלי צה"ל למערכת היחסים שלו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין: "איך אמר לי הנשיא פוטין - אלמלא אתה והקשר בינינו, יכול להיות שהיינו כבר במלחמה, בהתנגשות". הוא התייחס גם לאפשרות שיבקש מהכנסת חסינות מפני העמדה לדין: "בקרוב תדעו, תישארו במתח בינתיים". יו"ר כחול לבן בני גנץ הגיב לאמירה הזו בטוויטר: "חוויתי הפסקות חשמל עם יותר מתח".

 

 

בריאיון לגלי צה"ל, הסביר נתניהו: "יש לי מערכת ייחודית עם מנהיגים רבים בעולם, ובמקרה של נעמה יששכר זה יבוא לידי ביטוי, כך אני מאמין. זה מתבטא בחופש הפעולה של צה"ל בסוריה ולא רק שם, אל מול חיל האוויר הרוסי ששם. היינו כבר שש פעמים קרובים להתנגשות - לא שש, ארבע פעמים אם אינני טועה - שמטוסים שלנו במרחב הצפוף הזה בסוריה כמעט התנגשו עם מטוסים רוסיים. זה לא קרה כי כל שלושה חודשים אני נפגש אישית עם הנשיא פוטין ואנחנו מהדקים את הברגים של התיאום הביטחוני בין הצבאות שלנו".

 

נתניהו סיפר בריאיון על מאמציו האחרונים בקמפיין על ראשות הפריימריז לקראת ההתמודדות מחר מול גדעון סער: "הייתי היום באופקים ואני הולך לעוד ארבעה כנסים. אני חורש את הארץ וזה תענוג ענק. הליכוד מתעורר, הוא בא לתמוך בהמוניו. אני רוצה שכולם יבואו להצביע עבורי כהבעת אמון. אני רוצה סופה של פתקים עבורי".

 

בנוגע לדבריו של סער שלפיהם נתניהו לא יכול להשיג בבחירות הקרובות לכנסת תמיכה של 61 חברי כנסת, אמר ראש הממשלה: "ראיתי שגם בני גנץ לא השיג 61. התיקו הזה עומד להישבר, אנחנו רואים את זה בכל הבדיקות שלנו. יש התלהבות אדירה, התעוררות של הליכוד שישן. התקשורת ניסתה להרדים אותו, אני מתרגש מזה, אני נפעם. יש כאן שני מרכיבים: אני בטוח שלא יהיה אובדן קולות במפלגות השכנות שלנו, איבדנו שם שלושה מנדטים. שנית, אני רואה לפחות שלושה מנדטים של הליכוד שנשארו בבית. מה שצריך לעשות זה קודם כל לנצח ואז לאחד את כולם".

 

על השאלה האם סער יהיה שר בממשלתו, השיב נתניהו: "אני לא מחלק שרים לאף אחד". בנוגע לאמירתו של סער שלפיה הוא יפעל למינוי נתניהו לתפקיד נשיא המדינה בעוד שנה וחצי, אמר ראש הממשלה: "אני שמח שהוא תומך במשטר נשיאותי. זה דבר שאני מאמין בו הרבה שנים. חשבתי שהשיטה הנכונה היא להיות נשיא במשטר נשיאותי, לא רק בייחס אליי.

 

"כשהייתה הצבעה לבחירה ישירה היו עשרה חברים בליכוד שתמכו. התכנס מרכז הליכוד ואמר שמי שיצביע בעד יעוף מהמפלגה. הם קבעו את רשימת הכנסת שבועיים לאחר ההצבעה, מהעשרה נשאר אחד - זה אני. הקול שלי היה הקול הבודד. חיים רמון העביר אליי אז פתק ואמר 'ביבי, אתה הגבר היחיד במשכן הכנסת'. אני עמדתי להיות מסולק מהמפלגה כי חשבתי שצריך ראש ממשלה חזק ואני חושב שהוכחתי את זה".

גדעון סער (צילום: יאיר שגיא )
סער. "אני לא מחלק שרים לאף אחד"(צילום: יאיר שגיא )

ראש הממשלה הוסיף כי "הבחירות כבר התחילו והשלב הראשון זה הפריימריז. תמיכה של חברי הליכוד בי תיתן לנו מקפצה אדירה לניצחון שאני מתכוון להביא בבחירות הכלליות לכנסת. אנחנו התנועה הדמוקרטית היחידה במדינה, החברים בוחרים והם ייתנו לי גיבוי ענק".

 

אחרי שנשאל אם הוא עושה חזרה לקראת הבחירות לכנסת במרץ, השיב נתניהו: "אתה מתפקד ליכוד במקרה? לעיתונאים יש מפלגה משלהם, מפלגת התקשורת. מי שיקבע זה העם בישראל. אני רק רואה את העם שבא בהמוניו לכנסים, זה מחמם לי את הלב, אני אומר להם שבסוף זה בקלפי. הרוח שלנו יותר גדולה".

 

"אמרתי שכחול לבן ילכו עם טיבי ועודה" 

על ההתמודדות במרץ הקרוב אחרי שנכשל פעמיים בהרכבת ממשלה אמר נתניהו: "אני לא חושב שנאבד מנדטים. שנית, יש יותר משלושה מנדטים שנשארו בבית. אני אמרתי שכחול לבן ילכו עם טיבי ועודה ולא האמינו לי. היום הם יודעים שצדקתי. אני ארכיב ממשלת ימין ואני ארכיב אותה עם הגוש שנשאר נאמן לי כי אני מייצג את המדיניות הזאת בכל העוצמה".

 

לקראת הדיון בבג"ץ בשבוע הבא בשאלה האם חבר כנסת שמואשם בפלילים יכול לקבל את המנדט להרכבת ממשלה, אמר נתניהו כי "מי שקובע מי ינהיג את העם זה רק העם. בעזרת השם, כפי שאני מעריך, ננצח ולא רק מחר. החוק הוא חד משמעי, משפטנים גדולים שהם לא תומכי ליכוד אומרים שיש לסמוך על הדמוקרטיה. בדמוקרטיה העם קובע".

 

בהמשך נשאל ראש הממשלה לאיזה מקום הוא לוקח את קמפיין הבחירות השלישיות. על כך הוא השיב: "הישגים, הישגים, הישגים. התל"ג בשיא של כל הזמנים, השכר הממוצע, שכר המינימום, אי שוויון הנמוך ביותר, השקעות, אלה הישגים כבירים. ישראלים נוסעים בזול לחו"ל כי פתחנו הכול לתחרות".

 

ראש הממשלה טען כי הוא לא מאמין שההחלטה לגביו בדיון בבג"ץ כבר התקבלה. "אני מאוד מקווה שזה לא כך. אני אומר שאני שומע שמדברים על החיובי. אני מדבר כרגע על משחק שאיננו מכור בוודאות – הבחירות. אם נעשה את מה שאני אומר ואנשים יבואו – אז יהיה לנו רוב מוחץ להמשיך את רצון העם ואני חושב שרצון העם זה לבלום איראן".

 

נתניהו הוסיף: "מי שיחליט מי ינהיג את הליכוד זה רק חברי הליכוד, אני מבקש את אמונם מחר. אני מאוד מקווה שבג"ץ לא יעשה משהו שכרגע הוא תיאורטי מאוד. מי אתם רוצים שינהיג את הליכוד? מי מביא את ההישגים ההיסטוריים שנמצאים לפתחנו בהזדמנות שלא תחזור על עצמה? בואו והצביעו עבורי".

כנס העמותה למשפט (צילום: שרון צור)
נשיאת בית המשפט העליון חיות. "רק העם קובע"(צילום: שרון צור)

נתניהו התבקש להתייחס לדבריו של הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי, שאמר היום כי ישראל תצטרך את כל החוסן הלאומי שלה לקראת ימים קשים בהמשך. על כך השיב ראש הממשלה: "יש לנו אויב חדש, איראן. עם כל האתגר יש גם כוח עצום. ישראל מעולם לא הייתה חזקה יותר. כלכלית, ביטחונית, מדינית. אזרחי ישראל הליכודניקים שואלים מי עשה את זה ומי יעשה את זה? והם עונים לי שאני".

 

נתניהו אמר שוב כי בכוונתו לספח את בקעת הירדן, ואף לבקש מארה"ב הכרה בריבונות על כל היישובים ביהודה ושומרון. "אני מתכוון להביא להכרה אמריקנית בריבונותנו בבקעת הירדן ועל כל היישובים ביהודה ושומרון, כפי שהבאתי הכרה ברמת הגולן ובירושלים בירת ישראל. זה לא קורה מאליו, יש לי כושר השפעה בציבוריות האמריקנית, בלשון המעטה".

 

נתניהו הדגיש כי הוא "בהחלט" מתכוון לספח את בקעת הירדן בתקופה הקרובה, וציין בנוגע לתזמון בתקופת בחירות כי "יש בעיה משפטית לעשות זאת בממשלת מעבר, אבל בעזרת השם אעשה זאת כשאבחר".

 

בנוגע לסוגיית החסינות שאותה הוא יכול לבקש מהכנסת כדי למנוע את העמדתו לדין, אמר נתניהו: "תזמין אותי עוד עשרה ימים ותקבל תשובה. חייבים להשאיר קצת מתח, אי אפשר שהכול יהיה ברור. בעשרה ימים הפכנו את הארץ, אני לא אומר את זה סתם. אני לא מתחמק מהתשובה, אני מבטל את השאלה. אנחנו מחוללים כאן שינוי עצום".

 

אמיר אוחנה (צילום: יהונתן ולצר, TPS)
השר אוחנה. "הוא אומר את אותם דברים 10 שנים"(צילום: יהונתן ולצר, TPS)

על המאבק שמנהל שר המשפטים אמיר אוחנה מול המערכת המשפטית אמר נתניהו: "אמיר אוחנה אומר את דבריו של אמיר אוחנה, הוא אומר אותם דברים 10 שנים. אני יכול להגיד שהדברים ביחס אליי - של הדחת עדים בסחיטה באיומים - זה דברים שלא צריכים להיות במשטר דמוקרטי. הצורך לתקן את הפגמים האלה הוא צורך אמיתי. זה לא דבר שמישהו ממציא.

 

"הדלפות פליליות - אסור לעובדי מדינה להדליף חומר. נהרות של הדלפות מגמתיות. יש כאן דברים שדרושים תיקון. הדברים האלה מובנים לציבור ואני לא חושב שיש להתכחש לזה".

 

נתניהו גם נשאל מה יש ליו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן נגדו. "לא יודע, אין לי מושג", השיב ראש הממשלה. "אני לא פועל על בסיס אישי. תצטרך לשאול אותו. אני יכול להגיד שאם הייתי דואג לענייני האישי - אז הייתי מיד הופך למועמד של התקשורת ואשתי הייתה מלכת ישראל והיו מראיינים אותה בכתבות שער ופרגונים. אני לא הולך לעקור אף אחד ולא לפרק אף יישוב. אני הולך להחיל ריבונות. הדבר הזה אינו לטעמה של מפלגת התקשורת. אני מכבד את עיתון 'הארץ' על זה שיש לו קו, אבל שיכבדו אותי. אני אמשיך לעשות למען ארצנו, מדינתנו ועמנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים