שתף קטע נבחר

"עשו אותי דון קורליאונה". צ'ייני מדבר

מאשר שקידם את מועמדותו של מיקי גנור לתפקיד הסוכן של טיסנקרופ בישראל, מודה שקיבל כספים מגנור אבל מתעקש: מדובר בתמורה חוקית של 250 אלף שקל עבור ייעוץ במשך שנתיים. האלוף במילואים אליעזר צ'ייני מרום, שחשוד בקבלת שוחד בפרשה הביטחונית החמורה ביותר בתולדות המדינה, יוצא לקרב חייו בראיון ראשון שיפורסם במלואו מחר ב"ידיעות אחרונות"

"זה אירוע שנחת עליי כמו פטיש חמישה קילוגרמים על הראש. עד עכשיו אני לא מבין מה רוצים ממני. מעולם לא לקחתי שקל שלא הגיע לי", אומר האלוף (במיל') אליעזר "צ'ייני" מרום, בראיון ראשון מאז התפוצצה פרשת הצוללות. בראיון הנרחב, שיתפרסם מחר במוסף "7 ימים", מתמודד מרום עם כתב החשדות בתיק 3000, שמייחס לו קבלת שוחד של מאות אלפי שקלים ממיקי גנור. 

 

מרום לא ישן הרבה בתקופה האחרונה, אבל לפני כשלושה שבועות הלילות שלו התקצרו עוד יותר: בכתב החשדות החמור סימנה אותו הפרקליטות כציר מרכזי בתיק 3000, אחת מפרשות השחיתות הגדולות בתולדות מערכת הביטחון הישראלית. בכפוף לשימוע יואשם מי שהיה מפקד חיל הים בעבירות של קבלת שוחד, הלבנת הון ועבירות מס. 

תמונה של אליעזר מרום (צילום: יונתן בלום)
האלוף (במיל') אליעזר "צ'ייני" מרום(צילום: יונתן בלום)
 

כעת מספק מרום את גרסתו ומסביר כיצד הוא מתכוון לנפץ בשימוע את תיאוריית השוחד בסך 557 אלף שקל, שקיבל על פי החשד. "זה כחוט השערה בין לסגור את התיק לבין ללכת למשפט", הוא מאמין.

 

לדברי מרום, הוא אכן פעל למען מינויו של מיקי גנור לסוכן מספנות טיסנקרופ בישראל, ואולם לדבריו עשה זאת מ"שיקולים טהורים, נקיים, לטובת ביטחון מדינת ישראל ועוצמתו של חיל הים". מרום מגלה כי מי שהכיר בינו לבין גנור הוא אבריאל בר־יוסף, ששימש כמשנה לראש המל"ל והיה מיועד להתמנות ליועץ לביטחון לאומי של ראש הממשלה.  

 

"אבריאל הציג בפניי את גנור", מספר מרום, "אני לא הכרתי אותו, אבל ידעתי ברקע שהוא עושה עסקאות נדל"ן בגרמניה. פורסם מדי פעם בתקשורת שהוא מצליח ושיש לו קשרים". לדברי מרום, איש הנדל"ן גנור היה מתאים בעיניו לתפקיד סוכן טיסנקרופ. "גנור הוא מחיל הים, הוא היה מפקד סטי"ל, מהנדס. לא הכרתי אותו באופן אישי, אבל על פניו הוא נראה לי בסדר". 

 

על הכספים שקיבל בהמשך מגנור, ושבפרקליטות סבורים שהם תשלומי שוחד, אומר מרום כי סיפק לגנור שירותי ייעוץ, וכי בניכוי מסים, לאורך תקופה של שנתיים קיבל כ־250 אלף שקלים בלבד. "אם אני כזה מתוחכם, אז למה אני מקבל שני גרוש וחצי", הוא אומר. "מה, אני אידיוט? אני צריך להסביר למה נותנים לי 5,000 יורו לחודש? אני צריך להסביר כמה טמבל אני שלא ביקשתי 20 אלף יורו בחודש. כי מיקי גנור, לפני שהוא פנה אליי, פנה ליואב גלנט. וכמה גלנט ביקש לחודש? 25 אלף יורו. אני נקי כפיים", הוא אומר, "ואף אחד לא יהפוך אותי לאיש מושחת".  

 

צ'ייני מתייחס גם לפרשה בה נצפה, בעודו מכהן כמפקד חיל הים, כשהוא מבלה במועדון חשפנות. "זה קרה, התנצלתי, אני גם חושב שזה אירוע לא טוב. אבל זה כבר פורסם. כל אחד עובר תקופות בחיים. עברתי משבר עם הסיפור הזה. ויש לי אישה ויש לי ילדים ויש לי נכדים ויש לי מפקדים ויש לי סביבה שאני צריך לטפל בה. עברתי את זה, זה מאחוריי".

 

הימים האחרונים היו קשים מאוד למרום, שמתמודד במקביל לחשדות גם עם מחלת הסרטן של אשתו. "אני כנראה לא אאריך ימים, לא נשאר לי עוד הרבה", הוא אומר. "מי שמכיר אותי יודע שבדברים האלה אני לא משתף אף אחד. אתם יודעים, כשאשתי חלתה, האחים שלי לא ידעו והם לא יודעים עד היום". 

 

הכתבה המלאה מחר במוסף "7 ימים" ב"ידיעות אחרונות"

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יונתן בלום
האלוף (במיל') אליעזר "צ'ייני" מרום
צילום: יונתן בלום
מומלצים