שתף קטע נבחר

טרקטורון נסחף בצפון: חיפושים אחר נער נעדר, חברו אותר

צוללים וכוחות כיבוי האש מחפשים אחר נער בן 16 שהיה על טרקטורון שנסחף באזור "עין יפעם" בין ירכא לג'ת. הם איתרו צעיר בן 23 שהיה בטרקטורון. השניים ניסו לחצות את המעיין ונלכדו בזרם האדיר. הצפות בבני ברק, ספינה נסחפה לחוף אשדוד

 

 

 

צוללים, לוחמי האש ושוטרים מחפשים מאז הבוקר (יום ה') נער בן 16 שנסחף עם טרקטורון בשיטפון באזור "עין יפעם" בין היישובים ירכא לג'ת שבצפון הארץ. עדיין לא ברור מצבו וכוחות הצלה נמצאים בזירה. צעיר בן 23 שהיה עמו הצליח להיחלץ מהנחל ואילו הנער נסחף במורד הוואדי עד שאבד קשר העין עמו.

 

מכבאות והצלה במחוז חוף נמסר כי "כוחות כיבוי והצלה פועלים ברגעים אלו בסיוע לוחמי היחידה לחילוצים מיוחדים, יחידת להבה וצוללים, לאיתור נער שביקש לחצות יחד עם חברו בטרקטורון את המעיין, כאשר החבר אותר והנער השני טרם. מפקד האירוע רשף עופר חזן מדווח על זרימת מים חזקה באזור". הטרקטורון הוצא מהמים, אך הנעדר לא אותר לפי שעה. מפקד תחנת עכו פתח חפ"ק במקום ומסוק משטרתי חג בניסיון לסייע לכוחות על הקרקע.

 

 

נער בן 15 נסחף בשיטפונות בירכא (צילום: דוברות כבאות והצלה תחנת זבולון)
הטרקטורון הוצא, החיפושים נמשכו(צילום: דוברות כבאות והצלה תחנת זבולון)

נער בן 15 נסחף בשיטפונות בירכא (צילום: גיל נחושתן)
החיפושים בשיטפונות בירכא(צילום: גיל נחושתן)

נער בן 15 נסחף בשיטפונות בירכא (צילום: גיל נחושתן)
החיפושים בירכא(צילום: גיל נחושתן)

נער בן 15 נסחף בשיטפונות בירכא (צילום: דוברות כבאות והצלה תחנת זבולון)
חיפושים באזור השיטפון בירכא(צילום: דוברות כבאות והצלה תחנת זבולון)

נער בן 15 נסחף בשיטפונות בירכא (צילום: תיעוד מבצעי מד
החיפושים באזור ירכא(צילום: תיעוד מבצעי מד"א)

נער בן 15 נסחף בשיטפונות בירכא ()
החיפושים באזור ירכא

 

 

מזג האוויר הסוער גרם מוקדם יותר לנזק לא-שגרתי: ספינת משא נסחפה הבוקר לחוף אורנים באשדוד. אוניית המשא "Zelek Star" שנשאה מלט ונסחפה לחוף אשדוד נושאת את דגל פנמה. היא נבנתה בשנת 2005. אורכה 90 מטרים ורוחבה 14 מטרים. הספינה יכולה לשאת משקל מירבי של עד 4,500 טונות. בעת שהמתינה לכניסה לנמל - איבדה שליטה. היא אותרה על ידי עובדי איכות הסביבה של עיריית אשדוד שהיו בסיור בוקר. 

 

במשרד להגנת הסביבה אמרו כי האונייה עלתה על החוף, בצמוד לצד הדרומי של הנמל. נמל אשדוד ורשות הספנות והנמלים מנהלים את האירוע וחילוץ הצוות, תוך דאגה לשלומו. מפקחי המשרד נמצאים בשטח, בסמוך לאונייה, ובשלב זה לא אותרה דליפת שמנים לים ולחוף.  

 

 
 

 

אתמול נסגר נמל חיפה לכניסת אוניות בשל גובה הגלים. בטרם הסגירה הכניס הנמל למחסה ארבע אוניות מטען שנקשרו ברציף המערבי. לאורך החוף ייתכנו משבי רוח בעוצמה של עד 90-80 קמ"ש והים יהיה רוגש עד סוער. גובה הגלים ינוע בין ארבעה לשישה מטרים. מחר צפויים משבי רוח בעוצמה של עד 60 קמ"ש והים יהיה רוגש. גובה הגלים ינוע בין שלושה מטרים לחמישה מטרים.

 

 

 

הבניאס (צילום: ענת זיסוביץ')
הצפה בבניאס(צילום: ענת זיסוביץ')

קריסת עץ בפרדס חנה (צילום: אהוד אמיתון, TPS)
קריסת עץ בפרדס חנה(צילום: אהוד אמיתון, TPS)

אונייה שעומדת להסחף לחוף אורנים באשדוד (צילום: אבי רוקח)
האונייה שנסחפה באשדוד(צילום: אבי רוקח)
נצרת ()
נזק למכונית בנצרת

 

חזאי מטאו-טק ציין כי עד כה הוביל הצפון בכמויות המשקעים, אבל תמונת המצב עומדת להשתנות, והגשמים ידרימו עד קו אשדוד, השפלה והרי ירושלים. "מחר מצפה לנו יום קר, חורפי, המון גשם במרכז ובצפון, שלג יפה מאוד בחרמון. ייתכן שיהיה אפשר לפתוח את האתר כבר בשבת או בראשון". לדברי וקסמן, הדפוס חוזר על עצמו, "ימי הגשם הולכים ומצטמצמים אבל פרקי הזמן שבהם יורדים גשמים מתעצמים. זה מבטא מגמה של הקצנה, יש לזה אולי קשר להתחממות הגלובלית". 

 

 

 

בצפון ובשרון: רחובות הפכו לנחלים

ביישובים רבים בעיקר בוואדי ערה, באזור השרון והמרכז הוצפו רחובות והפכו לנחלים. רחוב הלח"י בבני ברק נסגר לתנועה עקב הצפה בכביש. בעקבות ההצפה נוצרו עומסי תנועה כבדים ברחובות מבצע קדש, דרך אבא הלל, דרך אם המושבות ורחוב אבו חצירא. במקביל דווח על תקלות רמזורים בצמתים מרכזיים בתל אביב: רחוב קפלן-מנחם בגין, אבן גבירול-שאול המלך, בוגרשוב-בן יהודה, שטרית-רוקח, הרברט סמואל-פרישמן. שלולית מים גדולה נוצרה באזור הכניסה לחניון רדינג מכיוון שדרות רוקח.

 

הצפות נרשמו בטייבה, באום אל-פחם, בבקה אל-גרבייה ובכפר קרע שבאזור עירון. בכביש 444 באזור טייבה חילצו לוחמי אש נהגים שנתקעו בשיטפון. הכביש נחסם בעת ההצפה. גם בקלנסווה שבשרון הוצפו רחובות. בכפר כנא שבצפון הוצפו רחובות. הגשם הכבד גרם גם לתקלת רמזורים ברחובות רוקח וראול ולנברג בצפון תל אביב, מה שהוביל לעומסי תנועה ופקקים באזור העמוס ממילא בחנוכה בגלל המופעים באקספו. שלג יורד בחרמון והכינרת הוסיפה 6 ס"מ ביממה.

 

טייבה (צילום: יאיר שגיא)
שיטפונות באזור טייבה(צילום: יאיר שגיא)

טייבה (צילום: יאיר שגיא)
הצפות בטייבה(צילום: יאיר שגיא)

תיאור: הירדן בכפר בלום (צילום: סטודיו A)
זרימות בירדן כפי שנראו בכפר בלום(צילום: סטודיו A)

נחל קדש (צילום: דוברות כבאות והצלה תחנת זבולון)
נחל הגעתון בנהריה שוצף(צילום: דוברות כבאות והצלה תחנת זבולון)

 

אחד הנתונים המעניינים בסערת הגשמים הנוכחית הוא שעד אתמול בבוקר נמדדו רק כ-50% מהממוצע השנתי של המשקעים באזור הצפון נכון לעת הזו. ואילו הבוקר עומד אזור הצפון על 110% (מעל הממוצע) מכמות הגשם שאמורה הייתה לרדת עד למועד זה. עד לסוף דצמבר צפוי נתון זה להמשיך ולעלות. ב-36 השעות הקרובות צפוי הגשם להימשך כמעט ללא הפסקה.

 

כמויות גשם גבוהות במיוחד ירדו מאז אתמול בגליל המערבי, ברמת הגולן ובגליל העליון. בחלק מהאזורים יורד גשם ברציפות מאז אתמול אחר הצהריים. שיאנית הגשם היא מעלות, עם 140 מ"מ מתחילת המערכת, בקיבוץ כינרת ירדו 53 מ"מ של גשם במהלך הלילה. מפלס הכינרת עלה ביממה האחרונה ב-6 ס"מ מתוכם 4.5 ס"מ במהלך הלילה. המפלס עומד כרגע על 211.765- מטר מתחת לפני הים. מרשות המים נמסר כי הנחלים חילזום ובית העמק זורמים בעוצמה של 20 מ"ק בשנייה.

 

הבוקר נרשמה זרימה מוגברת בירדן ובנחלי הצפון, בין היתר במפל קצרין ובסכר כפר בלום. בתל אביב נפתח הבוקר בגשם כבד. גובה השלג במפלס התחתון באתר החרמון הגיע הבוקר ל-20 ס"מ ובמפלס העליון לכ-40 ס"מ, כך נמסר מהנהלת האתר. האתר סגור בשל תנאי מזג האוויר. ברשות הטבע והגנים עדכנו כי בגלל הגשמים, המסלולים לנחל דליות והמסלול לעיר העתיקה בשמורת גמלא יישארו סגורים בימים הקרובים.

 

נחלי היהודיה והזוויתן בגולן פתוחים עד תצפיות המפלים. המסלולים בזוויתן תחתון ועליון סגורים. ראש המועצה האזורית רמת הגולן, חיים רוקח: "החקלאים בפרט והתושבים בכלל מחכים לחורף ברוך גשמים. הגולן יפה בכל עונות השנה אבל בזמן של זרימות הוא יפה מתמיד ואני מזמין אתכם לבוא ולבקר בו. אנא טיילו בשבילים המסומנים ואל תרדו מהם".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות כבאות והצלה תחנת זבולון
הטרקטורון הוצא, החיפושים נמשכו
צילום: דוברות כבאות והצלה תחנת זבולון
מומלצים