שתף קטע נבחר

ישראל נגד "גיבורי אוקראינה"

שגרירות ישראל ביקשה מהפרלמנט האוקראיני להוציא מרשימת גיבורי המדינה עשרה אנשים ששיתפו פעולה עם הנאצים או היו מעורבים בפוגרומים נגד יהודים

משתפי פעולה עם הנאצים, מפקדי גדודי קוזקים שביצעו פוגרומים ביהודים לפני מאות שנים ואנשי תרבות שקראו לשיתוף פעולה עם הנאצים – כל אלה נמצאים בין עשרת האישים שמדינת ישראל מבקשת מהפרלמנט האוקראיני (הראדה) להוציאם מרשימת "גיבורי אוקראינה". שגריר ישראל באוקראינה, יואל ליאון יופיע היום מול ועדה מיוחדת של הפרלמנט, שתדון בבקשתו.

 

בשנת 2020 תחגוג אוקראינה את ימי ההולדת של "הגיבורים" בטקסים ממלכתיים ובאירועים שונים. ישראל הגישה בקשה להוציא מהרשימה כמה דמויות, והדבר מחולל סערה. הסיבה: בקשות כאלה עולות לרוב מצד ישראל כשמדובר בהנצחת משתפי פעולה עם הנאצים, אלא שהפעם היעד הוא גם אוקראינים ידועים שהיו מעורבים בפוגרומים נגד יהודים.

 

גורמים שונים באוקראינה טענו כי "בקצב הזה ישראל גם תדרוש מאיתנו להפסיק להנציח את הגיבור הלאומי בוגדן חמלניצקי, שהנהיג את מרד הקוזאקים הגדול נגד האיחוד הפולני־ליטאי ונחשב לאחר ממניחי היסודות לאומה". אותו חמלניצקי מוזכר בתולדות עם ישראל כאחד מגדולי הצוררים וכמי שהיה אחראי לגזירות ת"ח ות"ט ולרצח אכזרי של אלפי יהודים.

 

בין האישים שמופיעים ברשימה שפרסמה שגרירות ישראל נמצאים אנדריי מלניק, שהיה קשור ליחידות המיוחדות האוקראיניות אשר שיתפו פעולה עם הנאצים, ואל"מ ואסילי לאבקוביץ', ששירת ביחידת משטרה שפעלה בשירות הנאצים; ברשימה נמצא גם המדען ולדימיר קוביוביץ', שהיה ממקימי יחידת האס.אס "גליציה"; גם הסופר אולאס שאמצ'וק והפוליטיקאי קיריל אוסמאק, ששיתפו פעולה עם הנאצים, ברשימה.

 

כמו כן הוכנסו לרשימה אוקראינים שהיו מעורבים בפוגרומים נגד יהודים, למשל מקסים זליזניאק, מפקד הקוזאקים שביצעו פוגרום בשנת 1768 באומן והרגו כ־20,000 אלף יהודים מכל האזור; נמצא שם גם איוואן פולטבטס־אוסטרייאניצה, שהיה קשור למפלגה הנאצית בברלין עוד בחיתוליה וקידם את פרוטוקול זקני ציון בקרב הלאומנים האוקראינים.

 

פעיל העלייה אלכס טנצר, יליד אוקראינה, שיבח את שגרירות ישראל על דרישתה: "במשך מאות שנים נשפך דם יהודי באוקראינה. אסור לנו לשכוח מה שעשו למשפחות יהודיות, לא בתקופה שלטון נאצי ולא בתקופה של בוגדן חמלניצקי, שצבע את נהר הדנייפר בדם של 300,000 יהודים. לעם שלא זוכר את עברו אין עתיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים