שתף קטע נבחר

ניצולת השואה זכתה להדליק נר חמישי בפעם הראשונה בחייה

סיפורה של ניצולת השואה נדמה כאילו נלקח מסרט אימה: בהיותה בת שש בלבד נלקחה היא ומשפחתה לגטו ברובע 13 ומשם נשלפו באכזריות היא ויהודים נוספים לגדת נהר הדנובה. התכנון היה לירות בכל היהודים במקום – נשים, ילדים וטף אך כמאמר השיר הידוע - נס גדול היה – וסומר ניצלה

גם הסערה לא תשבור אותה: מזג האוויר הגשום והסוער צפוי להימשך גם הערב (ה') ואנחנו ממשיכים להוסיף נר בכל יום. בבודפשט, בירת הונגריה הקרירה לא פחות, ערכו היום חגיגה יהודית מרגשת במיוחד.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

לקראת הדלקת נר חמישי של חנוכה, התכנסה "ההסתדרות הציונית העולמית" ו"מוזיאון השואה" להדלקת נר מרגשת ויוצאת דופן עם קטי סומר, ניצולת שואה ילידת הונגריה בת 82, שתשתתף זו הפעם הראשונה בהדלקת הנרות המסורתית.

סומר שמעולם לא ביקרה בישראל מספרת כי היא מתכננת להגיע ארצה בפעם הראשונה בחייה, בחודש מאי.

 

חנוכה שמח בערוץ היהדות

  

סיפורה של ניצולת השואה נדמה כאילו נלקח מסרט אימה: בהיותה בת שש בלבד נלקחה היא ומשפחתה לגטו ברובע 13 ומשם נשלפו באכזריות היא ויהודים נוספים לגדת נהר הדנובה. התכנון היה לירות בכל היהודים במקום – נשים, ילדים וטף אך כמאמר השיר הידוע - נס גדול היה – וסומר ניצלה.

 

המתנדבים: מימין לשמאל- אלה , להב, ליבי וארל (באדיבות ההסתדרות הציונית העולמית )
המתנדבים:(מימין לשמאל) - אלה , להב, ליבי וארל(באדיבות ההסתדרות הציונית העולמית )

 

בגטו הבינלאומי – כינוי למבני הגטו הראשוניים ברובע 13, חיה בדוחק קשה עם כ-40,000- 70,000 יהודים נוספים. רבים מאלה שהתגוררו במקום חיו בתנאים אנושיים יותר משאר היהודים באירופה והחזיקו בניירות חסות מזויפים שניתנו להם על ידי המדינות הניטרליות במלחמת העולם השנייה. יחד עם זאת, חיו הדיירים תחת איום מתמיד של מתקפות הכוחות ההונגריים שערכו ביקורות פתע ושל אנשי פלוגות "צלב החץ" (הפשיסטים ההונגרים) שחיפשו קורבנות לרצוח.

 

סומר מספרת כי "ביום בהיר הובילו אותנו היישר לגדת נהר הדנובה יחד עם יהודים אחרים. הצוררים החלו לירות בשורת העומדים הראשונה ואנו, הילדים המבוהלים התחלנו לבכות".

 

ראול ולנברג, איש העסקים שפעל כדיפלומט שוודי בהונגריה בתקופה זו היה מי שהצליח להצילה ממוות וודאי. "אני אפילו לא זוכרת מי התקשר למשרד שלו אבל הוא בא מיד – ולקח אותנו חזרה אתו לגטו". כך, היא מספרת, ניצלו היא ואחיה הקטן, המתגורר כיום בארה"ב.

 

ניצחון האור

הש"שינים של "מרכז תרבות ישראל" שנכחו בהדלקה איחלו חג שמח לכל עם ישראל ואימצו את ניצולת השואה בחיבוק חם. מבחינת סומר, הדלקת הנרות הראשונית משמעה ניצחון האור על החושך, פשוטו כמשמעו.

 

 

עדי פרקש, נציגת המחלקה לתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית סיפרה כי "בחדר לא נשארה עין אחת יבשה".

 

חנוכה שמח מבודפשט (באדיבות ההסתדרות הציונית העולמית )
חנוכה שמח מבודפשט!(באדיבות ההסתדרות הציונית העולמית )

 

גוסטי יהושע ברוומן, ראש המחלקה לתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית אמרה כי "באפלה הגדולה שנדמה שיורדת שוב על אירופה אנחנו מחוייבים להעצים את האור. סיפורה של קטי סומר הוא סיפור של נס אישי ולאומי. מהאפלה הגדולה צמחה ישועה גדולה לעם היהודי – מדינת ישראל".

  

נר חמישי של חנוכה בכותל המערבי: הוקדש לצנחנים משחררי הכותל המערבי

גם ברחבת הכותל המערבי הגשום התקיימה הדלקת הנר החמישי. בהדלקה נכחו הרה"ג יצחק דוד גרוסמן שליט"א - רבה של מגדל העמק, הרה"ג שמואל רבינוביץ שליט"א רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים, הר"ר יהושע רחמים מוותיקי העובדים בכותל המערבי, הרב יצחק וקנין - השר לשירותי דת, יניב בארוט- מח"ט צנחנים, דותן רובנר- סמח"ט חטיבה 55, מר אלי כהן- יו"ר עמותה 55, ליאור סיני, מנכ"ל עמותה 55 ולוחמים אמיצים ששחררו את ירושלים וביניהם: יורם זמוש, יקי חץ, יוסף חגואל, ומשפחות הצנחנים בעבר ובהווה.

 

  (באדיבות הקרן למורשת הכותל המערבי)
נר חמישי וניצחון יהודי(באדיבות הקרן למורשת הכותל המערבי)

 

 

רבה של מגדל העמק הרה"ג יצחק דוד גרוסמן בירך את כל חיילי ישראל ואת עם ישראל, שהקב"ה ישמור צאתם ובאום מעתה ועד עולם. הרב אמר עם הקהל פרק תהילים להצלחתם ולשמירתם של כל חיילי צבא ההגנה לישראל ובירך את הקהל שעמד בעוז בגשמי הברכה בעת הדלקת הנרות ברחבת הכותל המערבי. רב הכותל המערבי, הרה"ג שמואל רבינוביץ אמר כי הדלקת הנרות עם הצנחנים מהווה ביטוי להוקרה על מסירות נפשם בשחרור הכותל המערבי, ותמיכתם בהנחלת מורשת הכותל המערבי לדור העתיד.

 

 

  (באדיבות הקרן למורשת הכותל המערבי)
"נשמור על המתנה שהופקדה בידינו"(באדיבות הקרן למורשת הכותל המערבי)

 

"מכאן אנו מתפללים לשלומם של חיילי צה"ל העושים עבודת קודש בצפון, בדרום ובכל מקום. ה' ישמור צאתם ובואם מעתה ועד עולם. ,

 

"חז"ל אומרים שהקדוש ברוך הוא מגלגל זכות על ידי זכאי. לוחמי הצנחנים, גיבורי ישראל, עומדים בחוד החנית של המאבק על הקמתה ובטחונה של מדינת ישראל", הוסיף. זכתה חטיבת הצנחנים להיות זו שתיזכר לנצח כשליחי הדורות להשיב לעם ישראל את ליבו הפועם. לוחמי הצנחנים בעבר ובהווה, בשם עם ישראל כולו, בשם כל הדורות שלא זכו, ובשמנו שזכינו, אני אומר לכם תודה, ומבטיח שנעשה הכל כדי לשמור על המתנה היקרה שהענקתם לנו שמבטאת יותר מכל את המסורת היהודית. את מנהגו של אבא וסבא ואת היותו מקום מאחד ומלכד", הוסיף.

 

האמל"ח החשוב ביותר

מחט 55 יניב בארוט ציין שאירוע זה מרגש מכמה סיבות.

 

  (באדיבות הקרן למורשת הכותל המערבי)
בסוף תעמוד לצידנו הרוח היהודית(באדיבות הקרן למורשת הכותל המערבי)

 

"אנו נמצאים במקום מדהים ומרתק. הנכס היקר לנו מכל כבר 2000 שנה הוא הכותל המערבי. זה מתחבר לחג החנוכה שמסמל גבורה וניצחון. אנו עובדים במרץ ונפגשים עוד כמה שבועות שוב להתאמן כדי להיות מוכנים. שנה שעברה נוספה תוספת מאוד חשובה של הענקת מלגות על ידי אנשי העמותה . זוהי אחת המשימות החשובות ביותר של העמותה. הקושי בלשרת שירות מילואים לצד חיי המשפחה והחיים המקצועיים . אני עוסק בפטנטים אמל"ח וטכניקות כל היום, אבל בסוף תעמוד לזכותנו אותה רוח המפוארת. זהו האמל"ח החשוב ביותר שיש לנו, האנשים, הרוח וצדקת הרוח".

 

יו"ר עמותה 55 סא"ל אלי כהן, אמר כי אנחנו נמצאים באיזור הסמוך למקום נס פח השמן. הייתה לנו זכות גדולה לחבר את ירושלים מחדש. יוזמה זו של הדלקת נר מביאה את הדורות החדשים, עם דור הביניים ועם הדורות הוותיקים. כשהייתי ילד כל שבת היינו עולים למגדל הצלפים להסתכל אל

עבר הכותל המערבי, והנה זכינו-  ואנחנו כאן".

 


פורסם לראשונה 26/12/2019 19:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות ההסתדרות הציונית העולמית
יהדות הדלקת נר חמישי בודפשט
באדיבות ההסתדרות הציונית העולמית
מומלצים