שתף קטע נבחר

הקרב על בית המעצר במגרש הרוסים

לקראת ביקור פוטין בישראל מחדשת רוסיה את הלחצים להחזיר לידיה את חצר אליזבטה, שבה שוכן בית המעצר של משטרת ירושלים. אחת ההצעות שנבחנות: הרוסים יקבלו את המתחם ויקימו בית מעצר מודרני, במקום אחר

מגרש הרוסים (צילום: ענר גרין)
בית המעצר במגרש הרוסים(צילום: ענר גרין)

פחות מחודש לפני הביקור הצפוי של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בישראל, מוסקבה מנהלת מגעים להחזרת הבעלות על המתחם שבו ממוקם כיום בית המעצר של משטרת ישראל במגרש הרוסים שבירושלים.

 

בית המעצר, שבו מוחזקים גם עצירים ביטחוניים של השב"כ, ממוקם ב"חצר אליזבטה", במקור נכס רוסי שנקרא על שמה של קיסרית רוסייה. בעבר שכנה שם אכסניה שבה התארחו צלייניות שהגיעו לביקור בארץ הקודש. בשנות ה-60 של המאה הקודמת עשו ישראל ורוסיה דיל שבמסגרתו נמסרה חצר אליזבטה לישראל. את העסקה עשה נשיא רוסיה דאז, ניקיטה חרושצ'וב, והרוסים סבורים עד היום שמדובר בעסקה כושלת מבחינתם.

 

ישראל הקימה בתחום החצר את בית המעצר מגרש הרוסים הידוע לשמצה, מתחם שבו שוכן גם מטה מחוז משטרת ירושלים. בשנים האחרונות עשתה רוסיה מאמצים בניסיון לרכוש את חצר אליזבטה בחזרה לידיה ועכשיו, לקראת ביקורו המתוכנן של פוטין בישראל, מחדשת רוסיה את מסע הלחצים בנושא זה.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין  (צילום: AP)
פוטין. הניסיונות להשבת המתחם לרוסיה חודשו לקראת ביקורו בישראל(צילום: AP)

מקורבו של פוטין, הגנרל בדימוס סרגיי סטפאשין, סיפר בראיון לעיתון "איזבסטיה" כי לקראת הביקור מתנהלים מגעים להחזרת חצר אליזבטה. סטפאשין טען בראיון כי ראש הממשלה בנימין נתניהו תמך בעבר בבקשת רוסיה להחזיר לידיה את חצר אליזבטה ואמר כי "כעת אנחנו בוחנים מספר אפשרויות שיתאימו לשני הצדדים".

 

לדבריו, בעבר הוא היה עד לשיחה בעניין זה שבה אמר פוטין לנתניהו: "למה אתם מחזיקים בית מעצר במרכז ירושלים? זה הורס את הנוף של העיר, והמתחם הרי שייך לרוסיה". לדברי סטפאשין נתניהו השיב לפוטין: "אני לא מתנגד לכך שצריך להוציא משם את בית המעצר, אבל זה רכוש ישראלי. אם תפצה אותנו כספית נעביר את בית המעצר למקום אחר".

 

אחד הרעיונות שנבחנים הוא לעשות עסקה סיבובית: רוסיה תקבל את הבעלות על חצר אליזבטה, ובתמורה היא תבנה בירושלים בית מעצר חדש ומודרני שיתפרס על שטח בגודל זהה - כארבעה דונמים.

 

המשא ומתן בין רוסיה לישראל נערך כאשר ברקע עומדת בקשה של ישראל לשחרר את הצעירה הישראלית נעמה יששכר שנידונה לאחרונה ברוסיה לשבע וחצי שנות מאסר לאחר שבכליה נמצאו 9.5 גרם חשיש.

 

לא רק את חצר אליזבטה הרוסים רוצים. השבוע נחשף ב"ידיעות אחרונות" כי רוסיה מתנגדת להקמת קו נוסף של הרכבת הקלה בירושלים, בנימוק שהוא יפגע בגישה למנזר ולכנסייה הרוסית בשכונת עין כרם במערב הבירה. בשנת 2008 כבר החזירה ישראל לרוסיה את מתחם סרגיי, שנמצא גם הוא באזור מגרש הרוסים. במתחם מגרש הרוסים זה נמצאת גם כנסיית השילוש הקדוש, המרהיבה ביופיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ענר גרין
בית המעצר במגרש הרוסים
צילום: ענר גרין
מומלצים