שתף קטע נבחר

הבחירות הפלסטיניות מתרחקות: ישראל החליטה להתעלם מהבקשה להצביע במזרח ירושלים

בתום דיון בדרג בכיר, החליטה ישראל להתעלם מדרישת הרשות הפלסטינית לאפשר לתושבי מזרח ירושלים להשתתף בבחירות לפרלמנט ברמאללה ולאחריהן בבחירות לנשיאות. כך נודע ל-ynet. ההערכה: הבחירות יידחו שוב למועד לא ידוע והפרלמנט יישאר משותק

פרסום ראשון: ישראל החליטה להתעלם ולא להשיב למכתב שהעבירה הרשות הפלסטינית שבו דרשה לאפשר לתושבי מזרח ירושלים להשתתף בבחירות לפרלמנט הפלסטיני ולאחריהן בבחירות לנשיאות הפלסטינית. כך אמרו ל-ynet מקורות המעורים בפרטים. ההחלטה הסופית שלא להשיב לרשות הפלסטינית בחיוב או שלילה התקבלה בתום דיון בדרג בכיר שנערך בימים האחרונים סביב סוגיה זו. מסתמן כי החלטה זו תסתום את הגולל על קיומן של הבחירות הפלסטיניות.

 

מזרח ירושלים ו אבו מאזן (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

 

 

 

בחודש שעבר העבירה הרשות הפלסטינית באמצעות השר הממונה על העניינים האזרחיים, חוסיין א-שייח, מכתב שבו דרשה מישראל לאפשר את השתתפותם של תושבי מזרח ירושלים בבחירות לפרלמנט ולנשיאות הפלסטינית. ההחלטה לקיים את הבחירות התקבלה לאחרונה אחרי שהושגו הבנות בין הרשות הפלסטינית לבין חמאס לגבי פרטיהן הטכניים ואופן קיומן במקביל ביהודה ושומרון וברצועת עזה.

 

עם זאת, אבו מאזן טרם פרסם צו נשיאותי לעריכת הבחירות בשל ההמתנה לתשובה הישראלית. ההנהגה הפלסטינית ברמאללה, מאבו מאזן ומטה, שבה והבהירה כמה פעמים בשבועות האחרונים כי הבחירות לא ייערכו ללא השתתפות של תושביה הפלסטינים של מזרח ירושלים. באחרונה אמר אבו מאזן במסיבת עיתונאים ברמאללה: "אנחנו רציניים בהחלטה לקיים את הבחירות הללו. אנו מאמינים בבחירות ורוצים שיתקיימו משום שלא היו לנו בחירות לפרלמנט ולנשיאות מאז 2006. לכן, אנחנו חייבים לקיים את הבחירות – אבל לא בכל מחיר. הבחירות צריכות להתקיים בכל השטחים הפלסטיניים בכל הגדה המערבית, רצועת עזה וירושלים. אני מבהיר שללא הצבעת תושבי מזרח ירושלים בירושלים, לא יתקיימו בחירות".

יחיא סינוואר איסמעיל הנייה חמאס עזה (צילום: AFP)
חמאס יישר קו עם אבו מאזן. יחיא סינוואר ואיסמעיל הנייה(צילום: AFP)

גם חמאס יישר קו עם עמדה זו ובארגון אף דרשו לאחרונה "לאלץ את ישראל לאפשר לפלסטינים במזרח ירושלים להשתתף בבחירות".

 

מוקדם יותר היום אמר דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רודינה, כי הנשיא וההנהגה הפלסטינית נחושים לקיים בחירות לנשיאות ולפרלמנט בהזדמנות הראשונה האפשרית אולם לא בכל מחיר. "עריכת בחירות היא דבר חשוב והכרחי לביסוס הדמוקרטיה הפלסטינית ולסיום חילוקי הדעות הפנימיים באמצעות הקלפי, אך לא על חשבון ירושלים".

 

ההערכה היא כי נוכח ההחלטה הישראלית, שמפורסמת כאן לראשונה - הבחירות יידחו שוב למועד לא ידוע. עוד ניתן להעריך כי ההתניה הפלסטינית לקיומן של הבחירות אך ורק בהשתתפותם של תושבי מזרח ירושלים, נועדה לספק לרשות הפלסטינית סולם לרדת מההחלטה לקיים את הבחירות במידה ותורגש סכנה שחמאס עשוי לנצח שוב ולהשיג את רוב המושבים בפרלמנט.

 

הבחירות האחרונות לנשיאות הפלסטינית התקיימו בשנת 2005 - אז ניצח אבו מאזן ומאז הן לא נערכו עוד. הבחירות לפרלמנט הפלסטיני נערכו בפעם האחרונה בשנת 2006 וחמאס ניצח בהן וזכה ברוב המושבים בפרלמנט. לאחר ההפיכה של חמאס בעזה בשנת 2007, הפרלמנט הפלסטיני לא המשיך לפעול והמצב נותר בעינו עד היום.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
"בחירות, לא בכל מחיר". אבו מאזן על רקע מזרח ירושלים
צילום: AFP
מומלצים