שתף קטע נבחר

ארגונים ירוקים: ללמד על שינוי האקלים בבתי הספר

ארגוני סביבה פנו לשר החינוך ולנשיא: להכניס את לימודי האקלים למערכת החינוך כמקצוע חובה. "הבורות האקלימית היא האויב הגדול ביותר של האנושות"

ארגוני הסביבה המובילים בישראל פנו במכתב לשר החינוך רפי פרץ ולנשיא ראובן ריבלין בדרישה להכניס את לימודי האקלים למערכת החינוך כמקצוע חובה.

 

 

מנכ"לי ארגוני הסביבה, ובראשם מאיה יעקבס מ"צלול", איריס האן מהחברה להגנת הטבע, עמית ברכה מ"אדם טבע ודין", גדעון ברומברג מ"אקופיס" ונוספים - כתבו בפנייה: "הבורות האקלימית היא האויב הגדול ביותר של האנושות בדרך להצלת החיים על כדור הארץ כפי שאנו מכירים אותם. יש צורך במאמץ נרחב של מערכת החינוך, שתאפשר את צמצום פערי הידע הגדולים בציבור הישראלי". לדבריהם חשוב לבנות מערכות שיעורים ייעודיות המותאמות לבני כל גיל ולכל רקע חברתי בציבוריות הישראלית.

 

מחקרים ברחבי העולם דנו בהשפעה של לימוד משבר האקלים במערכות חינוך. מחקר שנערך בארצות הברית הראה שתלמידים שלמדו במשך שישה עד שמונה שבועות על אודות שינויי האקלים הראו הבנה עמוקה יותר על התופעה, והיו כאלה שאפילו נקטו יוזמה וניסו לצמצם את ההשפעה האישית שלהם על שינויי האקלים. מחקרים אחרים מרחבי העולם הראו שתלמידים רבים סובלים מחוסר ידע מספק בכל הנוגע להתחממות גלובלית.

 

מחאה מחאת ה אקלים של ילדים תלמידים ב בימה ב תל אביב  (צילום: מוטי קמחי)
הפגנת תלמידים בחודש שעבר בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

 

במכתב הם מציינים כי כבר כיום ישראל מתמודדת עם עליית הטמפרטורות וירידה דרמטית בכמות המשקעים, תופעות שרק ילכו ויתעצמו עם השנים. "רוב מכריע של מדענים בעולם קובע כי האנושות ניצבת בפני אסון וכי ישנו חלון הזדמנויות של 11 שנים בלבד לעצירת ומניעת הרס מוחלט של החיים על פני כדור הארץ. הכנסת נושא משבר האקלים והשפעותיו למערכת החינוך והפיכתו למקצוע חובה, הן צו השעה שאין לנו הזכות להחמיצו", סיכמו הארגונים בפנייה.

 

מנכ״לית צלול, מאיה יעקבס, אמרה: "בעולם של משבר אקלים, נדרש שינוי רדיקלי במדיניות ובהרגלי היום יום של הציבור. האויב הגדול של האנושות היא הבורות הרחבה לגבי אינספור דברים קטנים וגדולים שכל אחת ואחד יכולים לעשות אחרת, ולהוביל יחד את הורדת טביעת הרגל האקולוגית. אין כמו הילדים והנוער לשמש כסוכני שינוי למשפחות והקהילות".

 

מאיה יעקבס (צילום: דור מלכה)
מאיה יעקבס, מנכ"לית צלול(צילום: דור מלכה)

 

"החברה להגנת הטבע הובילה ומובילה שינויים תרבותיים בתחומי הסביבה והטבע ומאמינה בכוחם של שינויים כאלו, למען עתיד טוב יותר", אומרת האן. "מתבקש שמערכת החינוך תכשיר את הדור הבא להתמודד עם משבר האקלים, שהוא האתגר הקיומי המשמעותי ביותר כיום".

 

מדוברות בית הנשיא נמסר כי פניית הארגונים התקבלה ותיענה בהקדם מתוך הבנה עמוקה של חשיבות הנושא.

 

שר החינוך רפי פרץ מסר: "אקיים ישיבה עם גורמי המקצוע ואבחן לעומק את הדברים לטובת מתן מענה וכלים מתאימים לנושא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
תלמידים במחאת אקלים בת"א בחודש שעבר
צילום: מוטי קמחי
מומלצים