שתף קטע נבחר

המקום של האליטה: ארמון נמצא אחרי כ-1,000 שנה

תגלית במקסיקו: ארמון גדול מתקופת אימפריית המאיה אותר בחפירות, צוות השימור שוקל להשיב את היער שסבב אותו - כדי להגן עליו

 

 

 

כמעט 1,000 שנה במחשכים: ארמון של אימפריית המאיה, שמתוארך ללפני כ-1,400 שנה, התגלה במקסיקו על ידי ארכיאולוגים. השרידים נמצאו באתר הארכיאולוגי קולובה במדינת יוקטאן שבמקסיקו, כ-100 ק"מ מערבית לאתר הנופש קנקון.

 

המכון הלאומי לאנתרופולוגיה והיסטוריה במקסיקו (INAH) מסר כי גובה הארמון שהתגלה הוא שישה מטרים, אורכו 55 מטרים ורוחבו חמישה מטרים. בארמון הגדול ככל הנראה שישה חדרים ומומחים סבורים כי הוא שימש את האליטה - אנשי דת וממשל – במהלך שתי תקופות שונות: בין 600 ל-900 לספירה ובין 850 ל-1050 לספירה.

 

  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

  (צילום: רויטרס)
הארמון בקולובה(צילום: רויטרס)

 

"העבודה היא בתחילתה", אמר הארכיאולוג אלפרדו בררה. "רק התחלנו לחשוף את אחד המבנים הגדולים באתר". בררה אמר כי צוותו מעוניין לדעת כיצד אנשי המאיה חיו באזור הדרומי ביותר במקסיקו.

 

ב-IMAH אמרו כי הארכיטקטורה וטכניקת ציורי הקיר בארמון דומה לאלו שבצ'יצ'ן איצה, אתר מאיה ביוקטאן שהיה מיושב החל מהמאה החמישית לספירה והוגדר אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. בנוסף לארמון גילו הארכיאולוגים במתחם בקולובה גם מקדש, בנייני מגורים ומבנים נוספים.

 

הארכיאולוגים גם גילו עצמות באתר קבורה סמוך ומקווים שניתוח פורנזי שלהם יספק מידע נוסף על תושבי קולובה. האתר הארכיאולוגי שבו נמצא הארמון עדיין לא פתוח לציבור עקב הימשכות עבודות השחזור.

 

  (צילום: EPA)
המתחם הארכיאולוגי בקולובה(צילום: EPA)

  (צילום: EPA)
הארמון שנחשף. בשימוש האליטה המקומית(צילום: EPA)

 

צוות השימור שוקל להשיב חלק מהיער שסבב את הארמון, שרבים מעציו נגדעו במהלך חפירות קודמות בחלקים אחרים של האתר. זאת, כדי לשמר את המבנים העתיקים מפגעי הטבע. "העצים יוכלו להגן מאור השמש, מהרוח ומפגעי מזג האוויר", אמרה נטליה טנגריפה, חברת צוות השימור.

 

אימפריית המאיה הייתה ציביליזציה ששגשגה במקסיקו ובמרכז אמריקה החל משנת 2,000 לפני הספירה עד לכיבוש הספרדי של יבשת אמריקה, יותר מ-3,500 שנה אחר כך.

 

אבל כבר לפני כן, בין 800 ל-1,000 לספירה, אימפריית המאיה חוותה נסיגה מסתורית בכוחה. חוקרים העלו אפשרויות שונות – ממלחמות, דרך מחלות ועד האקלים – אבל בכל מקרה ערים כצ'יצ'ן איצה, שלפי השערת החוקרים שלטה בקולובה, המשיכו לשגשג.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הארמון שהתגלה
צילום: רויטרס
מומלצים