שתף קטע נבחר

טוביה אושרי, מראשי הפשע המאורגן בישראל בשנות ה-70, הלך לעולמו

אושרי, שהיה חבר בכנופיית הכרם בתל אביב, נפטר הבוקר בגיל 82. הוא הורשע בחיסול כפול במפעל הבשר שלו, ובילה שנים רבות במאסר עד ששוחרר בשנת 2000. אושרי פעל באותם ימים עם שותפו, רחמים "גומדי" אהרוני

טוביה אושרי בצעירותו (צילום: גלעד קוולרציק)
טוביה אושרי(צילום: גלעד קוולרציק)

טוביה אושרי, שנחשב בשנות ה-70 לאחד מראשי הפשע המאורגן בישראל וגם היה חבר בכנופיית הכרם בתל אביב, הלך הבוקר (יום א') לעולמו בגיל 82. אושרי הורשע בעברו בחיסול כפול במפעל הבשר שלו ועל כך בילה שנים רבות במאסר עד לשחרורו בשנת 2000. מועד הלווייתו טרם ידוע.

 

בשנים האחרונות התראיין אושרי לתוכניות טלוויזיה וסיפר על חיי הפשע באותם הימים, שבהם פעל יחד עם שותפו רחמים "גומדי" אהרוני בשכונת כרם התימנים בדרום תל אביב. דמותו של רחמים נצרבה בתודעה הלאומית בעקבות המשפט "רחמים לא ידע". בסוף שנות ה-60' ותחילת שנות ה-70' פעלה כנופיית הכרם גם בעסקים חוקיים וגם בעולם הפשע, מה שהפך אותה לארגון הפשע המאורגן הראשון בישראל.

טוביה אושרי בצעירותו (
טוביה אושרי בצעירותו("ידיעות אחרונות")

בהתחלה ביצעו מעשי שוד ופריצה ובהמשך פעלו גם בחו"ל, שם רכשו חנויות בגדים וחנויות תכשיטים. אושרי ואהרוני כיכבו במדורי הרכילויות כשהם מארחים ומתחככים בפוליטיקאים, באלופי צה"ל ובצמרת השלטון בישראל. בשנת 1977 נכלל אושרי ב"רשימת ה-11", מסמך שהדליפו גורמים במשטרה, ובו שמות עבריינים שנחשדו כראשי ארגוני הפשיעה באותם הימים.

 

בהמשך דרכם פעלה הכנופייה בעסקי הברחת סמים וסחיטה באיומים. בעזרת הכסף שהולבן רכשו עסקים חוקיים כדוגמת מפעל הבשר "בר בקר" שבו אירע הרצח הכפול של שני נרצחים, עמוס אוריון ועזר כהן, שנורו למוות. גופות השניים בותרו לאחר מכן, והתגלו בסוף שנות ה-70 בחולות בת ים.

 

לאחר שנודע לו על מות חברו רחמים אהרוני בשנת 2015, אמר אושרי ל-ynet: "כל השנים עשו לו עוול. הוא היה איש מאוד חולה. הוא עשה דיאליזה שלוש פעמים בשבוע. עכשיו הפסיק לסבול מכאב". אושרי הוסיף כי עמד בקשר עם אהרוני, "והוא יחסר לי מאוד, הוא היה חבר טוב שלי בכל הימים, עד לרגעיו האחרונים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלעד קוולרציק
טוביה אושרי
צילום: גלעד קוולרציק
מומלצים