שתף קטע נבחר

הישראלים במיאמי חגגו 93 לניצולת שואה: "אל תשכחו אותי"

כ-250 אורחים התקבצו בביתו של פעיל ההסברה ג'ו זבולוני להדלקת נר חנוכה. עם כניסתה של סאלי דוונס, שאיבדה את משפחתה באושוויץ, החלו הנוכחים לחגוג לה בהפתעה. "אין ראויים מהאנשים האלה לעורר השראה"

 

סאלי דוונס, ניצולת שואה מאושוויץ, איבדה את כל משפחתה בתופת של מלחמת העולם השנייה. את מסיבת ההפתעה המרגשת שהקהילה הישראלית במיאמי ארצות הברית הכינה לה לרגל יום הולדתה ה-93 היא לא תשכח בשארית חייה.

 

הכול התחיל בכינוס של ארגון הקהילה הישראלית-אמריקנית (IAC) לפני כשבועיים בעיר במדינת פלורידה. לאירוע הוזמנו שלושה ניצולי שואה: ג'וניוס אייזנשטיין (100) ששרד את אושוויץ, אדל ווסדמאן (89) ניצולת שואה מגטו לודג' וכן דוונס.

מסיבת ההפתעה של סאלי דוונס  (באדיבות ג'ו זבולוני)
"אף פעם לא חגגתי ככה את חנוכה". דוונס עם זבולוני (באדיבות ג'ו זבולוני)

שלושת ניצולי השואה נתקלו מחוץ למלון שבו נערך האירוע ברכבו היוצא דופן של פעיל ההסברה הישראלי ג'ו זבולוני. השלושה ביקשו להכיר את זבולוני, והוא מצדו הזמין אותם להדליק נר שני של חנוכה בביתו בפורט לודרדייל שליד מיאמי.

 

מורן אלפסי ומור נגב, שמתנדבות בארגון "גיבורי השואה" שמסייע לניצולים, אמרו לזבולוני שההגעה לביתו אמורה להיערך ביום ההולדת של דוונס ולכן היא מהססת אם להגיע.

 

זבולוני התעקש שהוא רוצה לכבד את ניצולת השואה, ובסופו של דבר דוונס הסכימה להגיע לביתו. בינתיים פעיל ההסברה שיתף את כל עוקביו בפייסבוק וביקש מתנדבים לצורך הכנת עוגה מיוחדת. "אנשים ממש רבו על הזכות להכין עוגה בהתנדבות", סיפר זבולוני בהתרגשות. "בסוף מאפייה שתמיד נמצאת לצדנו עם כשרות מתאימה הכינה לה עוגה עם דגל ישראל. רשמו על העוגה 'יום הולדת שמח' לגיבורה שלנו סאלי', עם ישראל חי'".

מסיבת ההפתעה של סאלי דוונס  (באדיבות ג'ו זבולוני)
מתנדבות "גיבורי השואה" עם הניצולים וזבולוני(באדיבות ג'ו זבולוני)

כשדוונס נכנסה לביתו של זבולוני, היא לא האמינה ש-250 ישראלים, יהודים ונוצרים אוהדי ישראל ממתינים לה להדלקת נר שני של חנוכה אך גם למסיבת הפתעה עבורה.

 

היא דמעה מאושר ואמרה: "ב-93 השנים שלי אף עם לא חגגתי חנוכה כמו שחגגתי היום ביום ההולדת שלי. אני אזכור את זה לכל החיים שלי ואדבר על זה כל החיים שלי. איבדתי את אימא שלי בתאי הגזים ואבא שלי מת מרעב באושוויץ. אני מבקשת שלא תשכחו אותי". גם הניצולה ווסדמאן ביקשה להעביר מסר: "אל תשכחו את היהדות שלכם, תישארו יהודים. זה מי שאנחנו ותהיו גאים בזה".

 

זבולוני הקריא לדוונס את הברכות הרבות שקיבל עבורה בפייסבוק. "הכנו לסאלי יום הולדת מהאגדות. חשבתי שאין ראויים מהאנשים האלה לעורר השראה ולהוות דוגמה לכולנו איך לגרש את החושך ולהדליק את האור הזה של העם היהודי", סיכם פעיל ההסברה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות ג'ו זבולוני
דוונס וזבולוני
באדיבות ג'ו זבולוני
מומלצים