שתף קטע נבחר

טיבי נגד שקד: "חוק שמכוון למגזר הערבי - אפרטהייד"

יו"ר סיעת הרשימה המשותפת תקף בשיחה עם אולפן ynet את דברי איילת שקד, לפיהם "חוק קמיניץ כוון למגזר הערבי", והבטיח להילחם על ביטול חוק התכנון והבנייה "שמרסק כלכלית משפחות". על החלטת בנט להקפיא כספי שהידים: "תקופת בחירות"

 

 

"למצב שבו קיים חוק אחד וחוק אחר שמפלה - קוראים אפרטהייד", אמר היום (ראשון) יו"ר סיעת הרשימה המשותפת ח"כ אחמד טיבי בשיחה עם אולפן ynet. טיבי התייחס לדברים שאמרה איילת שקד (הימין החדש) בריאיון שהעניקה לעלון 'מצב הרוח' בסוף השבוע, לפיהם התיקון לחוק התכנון והבנייה שהחמיר את הענישה על עבירות בתחום כוון נגד המגזר הערבי וכי היא לא ציפתה שהוא ישפיע על חקלאים יהודים.

 

החוק שהרשימה המשותפת דורשת מגנץ לבטל: מהו חוק קמיניץ?

לראשונה: בנט יביא לאישור הקבינט הקפאת כספים ל"שהידים"

תוכנית "100 הימים" של איילת שקד

 

"זה חושף את המניעים מאחורי החוק הנורא הזה", הוסיף טיבי על תיקון מספר 116 שזכה לכינוי "חוק קמיניץ" על שם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ארז קמיניץ. "אני בעד לבנות עם אישור, אבל כשזורקים את האזרח הערבי לים ואומרים לו 'אל תירטב' - זה בלתי אפשרי", אמר טיבי.

 

"בתחילת הקדנציה של הממשלה הקודמת הייתה תוכנית "100 הימים'. ועדה בין-משרדית דיברה על המצוקות, המניעים, הרקע לבנייה הבלתי-חוקית, ואמרה שהסיבה לכך היא לא בדיוק האזרח הערבי אלא קשורה יותר במחדל התכנון ארוך השנים, והציעה מנגנונים.

 

"עם זאת, ממשלת ישראל, קמיניץ, משרד המשפטים - הלכו לסנקציות חסרות תקדים. מאות אלפי שקלים על עבירות בנייה, דבר שלא היה קודם. זה מרסק משפחות, מרסק את מצבן הכלכלי בלי זכות לערער על הקנסות. לכן אנחנו רוצים, רצינו, ונמשיך לרצות לבטל את החוק הזה".

איילת שקד (צילום: אלכס קולומויסקי)
"דברי שקד חושפים את המניעים מאחורי חוק קמיניץ"(צילום: אלכס קולומויסקי)

הריסת בית שנבנה באופן לא-חוקי בקלנסווה. ארכיון ()
הריסת בית שנבנה באופן לא-חוקי בקלנסווה. ארכיון

 

- הבטיחו לכם במהלך המו"מ הקואליציוני לבטל את החוק?

"במסגרת המגעים שהיו עם כחול לבן העלינו את זה, והם גילו הבנה לנושא. ראש הממשלה בעצמו, בבחירות מועד ב' נדמה לי, דיבר בקמפיין על הצורך לתקן את חוק קמיניץ. כשפיזרנו את הכנסת בערב ויזמתי הגשת הסתייגות, גם כחול תמכו בהקפאה – וגם הליכוד, החרדים, העבודה, מרצ. אבל לאחר מכן הייתה התערבות של היועץ המשפטי של הכנסת והוחלט להעביר את הנושא לדיון להקפאה בוועדת הכספים.

 

"נאמר את האמת, הממשלה לא רצתה לאפשר את הדיון הזה", טען טיבי, "הגשתי ריביזיה ועצרנו את ההקצבות וההעברות למשרד המשפטים. הדיון הזה יתקיים מחר והוא חשוב. מגיעה מילה טובה ליו"ר הוועדה משה גפני. לצד זאת, נמשיך להיאבק כדי לבטל את החוק".

Defense Minister Naftali Bennet  (Photo: Alex Kolomoisky )
על החלטת בנט להקפיא כספי שהידים: "תקופת בחירות"(Photo: Alex Kolomoisky )

- השר בנט החליט להקפיא כספים לשהידים. מה דעתך?

"ההחלטה הקודמת שמנעה העברה של חצי מיליארד שקל גרמה למשבר אדיר ביחסים בין הרשות הפלסטינית לבין ממשלת ישראל. יש בחירות בתחילת מרץ, ונפתלי בנט יוצא כל שבוע במיזם חדש, כמו רישום קרקעות בטאבו של מתנחלים בשטח C. רישום הקרקעות הוא בניגוד לכל ההסכמים, וגם אי-העברת כספים של הפלסטינים היא מעשה פיראטי".

 

- מדובר בהעברת כספים שהכתובת שלה היא מחבלים שרצחו, או לבני המשפחות.

"במאבק לאומי נהרגים אנשים, והורגים אנשים. התזה שלי אומרת שלא צריך לפגוע באזרחים".

 

- אז צריך לתגמל אותם בכספים?

"אומרים שזאת שאלה שעומדת מאחוריה ממשלה שמתגמלת כמעט מי שהורג פלסטיני. כל מחסל של פלסטיני מקבל קידום בדרגה, גם אם הוא מחסל אזרח ערבי בישראל באירועי אוקטובר".

 

- זה לא נכון. אנשים הועמדו לדין כאשר הם פגעו באנשים חפים מפשע, הם נשלחו לכלא.

"באירועי אוקטובר 2000 נהרגו 13 ערבים, צלפים ירו בהם בגב. חלק מהאנשים האלה קודמו בדרגה לאחר מכן. הפצע עדיין לא הגליד, אני בקשר יומיומי עם משפחות".

 

- בגלל אירועי 2000 אתה תומך עכשיו בהעברת כספים למחבלים ולבני משפחותיהם?

"הרשות הפלסטינית היא הרשות הלאומית של כלל המשפחות הפלסטיניות, גם של אלה שהקריבו את חייהם, גם אם אני מתנגד למעשה. אני אומר שצריך ללכת לתהליך של שלום כדי שאף אחד לא ייפגע - לא ישראלי, לא פלסטיני, לא יהודי, לא ערבי, לא בעזה, לא בשדרות, לא בשכם, לא בתל אביב, אף שאין סימטריה בין כובשים לנכבשים. הממשלה הזאת הולכת על הראש של הפלסטינים כי היא יכולה".

 

ח"כ טיבי התייחס למהלכי הרשימה המשותפת במטרה להגדיל את אחוזי ההצבעה, ואולי את מספר המנדטים, בבחירות הבאות. "אני אופטימי, אנחנו מכוונים ל-15 מנדטים", אמר. "אנחנו בקשר יומי עם הציבור שלנו, קרוב לוודאי שתהיה עלייה בשיעור ההצבעה. בפעם הקודמת הוא עמד על 59% ואני חושב שנעבור את ה-65%, יותר מאשר ב-2015.

 

"זה מצריך עבודת מטה חשובה, גם בגליל, גם במשולש, בנגב, בערים המעורבות. זה אפשר וזה בהישג יד", אמר טיבי, "אני מקווה שהיהודים ייצאו לקלפיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפי קוץ
ח"כ אחמד טיבי
צילום: רפי קוץ
מומלצים